778 Shares 2046 views

Kolka lodowiec, Karmadon wąwóz, Republiki Osetii Północnej. Opis lodowiec. Katastrofa w 2002 roku

Piękna przyroda, majestatyczne góry, turkus rzeki, czyste powietrze i gościnni ludzie – wszystko to jest Kaukaz Północny. Tysiące turystów z całego świata przyjeżdżają do tych miejsc, by podziwiać wspaniałą przyrodę. Po jednym z najbardziej malowniczych miejsc były Karmadon Gorge (Republika Osetii Północnej). Jest często określany jako Genaldon. Drugi tytuł, jest on nazwany po rzece, która przepływa Genaldon tutaj. Wszystko zmieniło się po strasznej tragedii, która miała miejsce w 2002 roku.


kanion

Karmadon Gorge, którego zdjęcia trzynaście lat temu pojawiła się na okładkach wielu tytułów mistrzowskich, wielu stał się znany po zejście na lodowiec. Jest częścią Wielkiego Kaukazu. Posiada dwa rzędy brązowych majestatyczne klify. Wcześniej między nimi byliśmy pięknych domków, kempingów znajdowały się, zrelaksowany ludzie. Teraz nie są czarne, jak moje wysypisko, masy gąbczastej. To zbiega lodowiec, nagle przechwycił sto trzydzieści cztery osoby.

Niezwykłe piękno wąwozu w ciągu jednego dnia, we wrześniu 2002 roku został zniszczony przez katastrofy naturalnej.

Kolka lodowiec

Cirque – dolina lodowiec, który znajduje się w górnym biegu rzeki Genaldon (Basen Terek). Jest on częścią systemu górskiego Kaukazu po północnej stronie tablicy Kazbek-Dzhimarayskogo nazywa Colca.

Glacier Wymiary są dość imponujące: długość – 8,4 km, o powierzchni 7,2 kilometrów kwadratowych. Jego pochodzenie, bierze na szczycie górskim (wysokość 4780 m), lodowiec położony jest na wysokości 1980 metrów. Wysokość limitu śnieżnego (firn linii) – 3000 metrów.

Kolka lodowiec należy do tak zwanego typu pulsacyjnego. Charakteryzują się one aktywną i czasem nieoczekiwane w różnych przedziałach ciała przodu. Takie zmiany lodu (SERGI) towarzyszy zwykle zwija tworzeniu lodu przepływu osadów. Sergi często mieć katastrofalne konsekwencje.

Lodowiec przed tragedią

Wiadomym jest, że lodowiec Kolka naprzód trzy razy w XX wieku – w 1902, 1969 i 2002. Chociaż glacjologów, eksperci uważają, że różne zmiany i lodu w minionym stuleciu. Na przykład, „klasyczny” lub „slow” Serge Kolka, był obchodzony w 1834 roku. Ale potem nie przyniesie duże kłopoty.

W XX wieku, najbardziej niszczycielski promocja lodowiec został nagrany w lipcu 1902 r. Podczas tego zejścia zginęło trzydzieści sześć osób, ponad tysiąc sztuk bydła. Został pochowany pod lodem Karmadon znanego kurortu, zniszczył wiele budynków.

Niszczący postęp towarzyszyła ice-rockowej powódź błotna. Z dużą prędkością to było na Genaldon Valley, dziewięć kilometrów. W tym samym roku powstał około siedemdziesięciu pięciu milionów metrów sześciennych lodu i skał, które można porównać z sześcianu o bokach czterystu piętnastu metrów. Nałożone na lód topi się dwanaście lat, aw 1914 roku w dolinie poniżej lodowca Miley pozbył się go. Porównując jak zachowywał Kolka lodowiec w 1902 roku, kiedy stopa lodu mas osadów osiągnie 150 km / h, można stwierdzić, że postęp w 1902 roku była bardzo podobna do katastrofy w 2002 roku.

W 1969 roku lodowiec Kolka zachowują się znacznie bardziej powściągliwy – postępy zostały wygładzone i nie doprowadzić do katastrofalnych skutków. Ruch lód zaczął 28 września 1969, a tydzień później lodowiec Kolka przezwyciężył wszystkie tysięcy trzysta metrów, aby dotrzeć do końca języka lodowca Maili. Tak więc, jego średnia szybkość wynosi 10 m / godzinę. Następnie spadło – do 1 m / h i 10 stycznia (1970) lodowiec zatrzymany. W ciągu całego okresu lodowiec przeniósł cztery kilometry. Rzucił w dół doliny do siedmiuset osiemdziesięciu metrów.

W 1970 glacjologów zostały zapewnione, że topnienie lodowca zbliżając zajmie około dwóch i pół dekady.

Nic nie wróżyło kłopoty

Miejscowi zawsze uważane lodowiec Kolka jest bardzo niebezpieczne. Ta ogromna masa lodu, który wisiał nad wąwozem, aby zaszczepić w ludziach strach przed zbliżającym się katastrofą, ale glacjologów (eksperci, oglądanie lodowce) były dość optymistyczne. Ponadto lokalni mieszkańcy Upper Karmadon ich długa historia nie mogła sobie przypomnieć pewne objawy lękowe na części swego potężnego sąsiada. Nic nie zapowiadało nadciągającej katastrofy.

Tragedia w Karmadon był kompletnym zaskoczeniem dla wszystkich uczestników – dla grupy Siergiej Bodrov lokalnych mieszkańców, służb ratowniczych. Ludzie spokojnie zaangażowany w sprawy przyziemne, a załoga zakończeniu fotografowania S. Bodrov. Oni mają się rozpocząć w godzinach porannych, ale z różnych powodów została przeniesiona do popołudnia. Około 19.00, jak w górach bardzo wcześnie w ciemności, ludzie zaczęli się gromadzić. W międzyczasie, w górnym biegu wąwozu zaczął się zmieniać, prowadzące do wydarzeń, które nikt nie mógł marzyć w koszmar.

Katastrofa w 2002 roku

Ludzie często zapominają o przeszłości. Ostatni katastrofalne zejście Kolka lodowiec miała miejsce sto lat temu. Naturalnie, świadkowie tamtych wydarzeń już nie istnieje, a Republiką Osetii Północnej są przechowywane w pamięci tylko przeszedł z ojca na syna opowieści starszych. Jednak było kilka opisów następstw 1902 roku wypadkom. Zrobili rosyjskich naukowców, którzy odwiedzili Karmadon doliny tuż po upadku lodowiec.

Z biegiem czasu, horror tragedii zaczął znikać z pamięci, a na ruinach wioski lodowiec ludzie zaczęli budować nowe.

Na dwadzieścia godzin (20 września) na łóżku lodowiec poszedł Genaldon w Karmadon gardzieli. Jego długość pięć km grubości – od 10 do 100 m, a szerokość od ponad 200 metrów. Objętość masy lodu – 21 milionów metrów sześciennych.

Podczas ruchu lodu tworzą SEL długi jedenaście km, zaś jego szerokość wynosi około 50 metrów, a grubość – 10 metrów, – objętość dwunastu milionów metrów sześciennych. On zakończył swój ruch na siedem kilometrów na południe od miejscowości Giselle.

Konsekwencje katastrofy

Gromadzenie lodowiec Kolka zniszczone miejscowości Górna Karmadon i każdy kto był w tym czasie w wąwozie. Został całkowicie zniszczony mieszkalny trzypiętrowy budynek sanatorium „Karmadon” niezwykła rekreacji Ministerstwa Sprawiedliwości i Osetii University, więcej niż jeden i pół kilometrów linii energetycznych, studni ujęcia wody i oczyszczalni ścieków.

We wsi Karmadon pod lodem okazało piętnaście domów. Gromadzenie lodowiec Kolka wywołała najsilniejszą powódź w rzece Gizeldon.

straty ludzkie

Najstraszniejsze konsekwencją lód znika zgonów. Wąwóz ma grupę S. Bodrov, strzelać w tych pięknych miejscach filmu „The Messenger” w momencie katastrofy. Międzywydziałowa Komisja stwierdziła, że po takim spotkaniu nie mógł przetrwać tutaj przez nikogo. Mimo to, przez długi czas ja cenionych nadzieję, że ktoś może być zbawiony. Zrozpaczony krewni brali czynny udział w pracach ratunkowej, choć eksperci byli przekonani, że ratunkowy jest już pewne.

operacje ratunkowe

Długa i bolesna półtora roku były poszukiwania i ratownictwa operację w wąwozie. Niestety, wysiłki ratownicze, naukowców, wolontariuszy okazały się bezskuteczne. Pod ciężarem lodu znaleziono tylko siedemnaście trupy. Pod masa sto metrów lodu nie mógł znaleźć żadnych martwych, znacznie mniej żywe. Rok wraz z profesjonalnych ratowników i ich asystentów wolontariuszy i krewnych ofiar żył. Dla nich ostatnia nadzieja pozostała zaśmiecona tunelu lodem, w którym, według niektórych wersjach mógł ukryć ludzi.

tunel

Eksperci twierdzili, że pomysł tunelu bez przyszłości, nie ma nikogo, kto mógłby przetrwać. Mimo to, nikt nie może zaprzeczyć, krewnych ofiar, którzy twierdził, że tunel wierci studnie. Pod ogromną warstwą lodu ratowników długi czas nie mógł znaleźć dawny tunel. Dziewiętnaście odwierty. Dwudziesta próba zakończyła się sukcesem. Tunel na 69 metrów w dół nurków otworów. Zgodnie z oczekiwaniami, była pusta. Po wielu krewnych, którzy do niedawna wierzyli w cuda, ale uznał śmierć swoich bliskich.

Podczas operacji wyszukiwania została odkryta siedemnaście ciał. Sto siedemnaście osób nadal brakuje. Wyszukiwanie zostało zawieszone 07 maja 2004.

Przyczyny lodowiec znikającego

Co było powodem zanikającego lodowca w 2002 roku? Istnieje kilka wersji tej tragedii. Ale większość uczonych są skłonni uwierzyć, że głównym powodem była emisja gazów z wulkanu Kazbek (spania).

Zostało to potwierdzone w 2007 roku na międzynarodowej konferencji, która odbyła się w Osetii Północnej. Ona geolodzy podsumował badania, które trwało pięć. Przyczyny wypadku zostały nazwane Karmadon wąwóz.

Naukowcy stwierdzili, że dziś jest to największa na świecie pod względem materiału ruchomych lodowiec katastrofy. Massa zszedł lód, skały, woda minęło siedemnaście kilometrów na dolinę i utworzyli ogromną tamę, której długość przekracza cztery kilometry.

Inną popularną wersję, to naturalne katastrofy mogły być spowodowane przez liczne osuwiska skał i lodu w tylnej części lodowca.

wąwóz today

Straszny obraz jest Karmadon Gorge dzisiaj: długo z pozbawiony „Skin” czarnych tunelach, cięte jak brzytwa, rzek i gór glebowych.

Władykaukaz i, oczywiście, na miejscu tragedii, są zabytki z nazwiskami tych, którzy zginęli i zaginął tego pamiętnego dnia we wrześniu 2002 roku.

Pod koniec października 2002 roku, wejście do wąwozu Karmadon powstała w pamięci wszystkich ofiar pamiątkowa płyta.

Rok później (2003) wzniesiono pomnik został otwarty. On jest postacią młodego mężczyzny, zamrożone w bryle lodu. Pomnik został wzniesiony na równinie, w pobliżu miejscowości Giselle. Jest tu dotarł lodowiec.

W 2004 roku, w miejscu, gdzie znajdował się obóz wyszukiwarki wolontariuszy w Karmadon zainstalowana pamięć „Grieving matką”, stworzony na dobrowolnych datków. Ten Dwadzieścia pięć kamień, wniesione przez lodowiec i pobliskiego – postacią zatroskana kobieta, czekając na jej syna.

Krewni nie wiem ile to będzie topnieć lodowiec Kolka, ale czekając na to się stało, a oni będą w stanie odnaleźć szczątki swoich bliskich. Problem polega na tym, że każdego roku topnienie spowalnia – zwiększenie błoto skorupę na powierzchni, co spowalnia proces.

Kolka lodowiec przed i po tragedii

Po Karmadon zdjęć wąwozu, który można zobaczyć w tym artykule, to był piękny kurort. Było to szczególnie piękne jej górnym biegu. Bardzo blisko do lodowiec może być postrzegana „Glade Shelestenko” z domu-schronienia. Nieco niższy lodowiec Miley znajduje Verhnekarmadonskie termalnych. Urzeka widokiem na grocie w języku Miley, Lodospad, plateau Kazbek.

Colca lodowiec przed i po katastrofie jest poważnym zagrożeniem. W ostatnich latach, znów buduje mas lodu. Według naukowców, następne spotkanie można spodziewać się około piętnastu lat. W związku z tym, jest on teraz skupia uwagę badaczy.

W ostatnich latach zauważyć, że lodowiec Kolka topnieje bardzo szybko. Teraz eksperci nagrany powodzi w Koban Gorge – że „spoczywa” pochówku w 2002 Karmadon Gorge. Na korpusie lodowiec uformowane jeziora, woda które są niebezpieczne dla wsi Saniba. Woda stanowi zagrożenie dla kilku dużych miejscowościach nizinnych, które są zgodne z Gizeldon River.

Eksperci przewidują, że topnienie lodowca Kolka mógł przeciągnąć na dziesięciolecia. To straszne, że w ciągu tych wszystkich lat, będzie on bardzo niebezpieczny dla ludzi żyjących tutaj.

Wielu naukowców uważa, że Karmadon górskie doliny i doliny musiał zostać uznany za niebezpiecznego terytorium w późnych latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, po postępu lodowca Kolka. Ale, niestety, ludzie zaczęli zapominać o nich zbyt szybko.

trwają badania

Naukowcy wciąż studiuje lodowiec Kolka. Ostatnio przełom przyszedł Karmadon wiodącym glacjolog nasz kraj Nikolay Osokin. Spędził dużego projektu badawczego na terenie lodowca opadania. I następne lata w tych miejscach iść reprezentatywnej naukowców wyprawy. Chciałbym wierzyć, że ich praca pomoże zapobiec straszliwe konsekwencje innego pochodzenia lodowcowego. I to jest zawsze zdarzy, nie ma wątpliwości.