331 Shares 1427 views

Gruźlica kości. Etapy rozwoju i objawy

Gruźlica kości nazywa chorobę zakaźną wpływających na kości, spowodowane przez przenikanie do organizmu Koch Bacillus. Zakażenia kości i stawów zdrowia, nie jest tak często jak gruźlicę. Choroba może wystąpić u osób w każdym wieku, ale są bardziej podatne na to dzieci i młodzież.


Najczęściej proces tubercular wpływa na kręgosłup, nieco mniej – stawy biodrowe lub kolanowego, jest niezwykle rzadkie w łokciach i barkach, a także w kości rąk i nóg. Typowo, gruźlica kości jest drugorzędową lub powikłań przejaw choroby. W wyniku niewłaściwego lub niedostatecznego leczenia czynnikiem wywołującym gruźlicę przez krwiopochodnej rozprzestrzeniania się i wpływać na inne zdrowe części ciała. Gruźlica kości składa się z czterech etapów rozwoju.

W pierwszym etapie następuje: rozwój lub występowanie zapalenie kości podstawowej gruźlicą agregat wybuchu. W nasady i przynasady kości długich są uformowane ziarniniaki gruźlicy etiologii, a proces ten jest wykonany w gąbczastym korpusie kręgów. W okresie powstawania patologicznego wzrostu liczby, a następnie łączone w jednym ośrodku.

Drugi etap charakteryzuje stopniowego rozprzestrzeniania zakażeń zdrowych wokół kręgów, i jest w pełni stawów. W rezultacie, u pacjenta powstają gruźlicze zapalenie stawów, charakteryzujący się tworzeniem jamy stawu lub surowicze wysięku zwłóknienia. die chrząstka stawowa (martwicze) i są odrzucane, a sama powierzchnia stawowa obnażył.

W trzecim etapie uzyskuje gruźlicze ostrości zapalenia stawów, a także tworzy kręgosłupa. Połączenie jest zniszczony, stawowa jest całkowicie martwicze, a tym samym nie są ropnie i przetoki. Co do zasady, nie jest wtórna infekcja stawu już niespecyficzne flora.

W czwartym etapie, zakłócenia funkcji wspólnej operacji. Odległe i regionalnych węzłów chłonnych można wykryć swoistych zmian resztkowych i w mięśniu sercowym, stawu i ścianach naczyń występują niespecyficzne reakcji.

Objawy gruźlicy kości jest różne, zależne od miejsca lokalizacji infekcji i ze stopniem upojenia tuberculosis. Najbardziej wyraźny wzór obserwuje się u dzieci i młodzieży, ale może być nieobecny u osób dorosłych. Pacjenci czują się zwiększa dyskomfort i zmęczenie. Zmniejszenie apetytu lub całkowicie znika, temperatura wzrasta w sposób ciągły. Gruźlica kości prawie zawsze prowadzi do bardzo poważnych powikłań.

Objawy zależą od lokalnego charakteru lokalizacji procesu gruźliczego i stopnia jego rozwoju. Z reguły pacjenci czują się napięcie mięśni, zmęczenie, bolesność. Gruźlica kości kręgosłupa charakteryzujących się występowaniem bólu pleców podczas nocy. Wraz z postępem choroby jest zaburzona postawa i ból wzrasta wraz z obciążeniem. Jeśli uderza w odcinku szyjnym kręgosłupa, ból promieniuje do szyi i obszaru uchwytu. W przypadku zakaźnego naciskiem na ból klatki piersiowej może pojawić się w jamie brzusznej i klatce piersiowej, jakby w odcinku lędźwiowym, kończyn dolnych. Po główne zmiany i zaburzenia w stawach pacjenta zmienia chodu, jest zauważalny wiotki, zakrzywiony postawa i zmniejszona ruchliwość w dotkniętym kręgosłupa.

Jeżeli osoba opracowała gruźlicę kości, leczenie należy rozpocząć natychmiast i intensywnie.