262 Shares 1697 views

Przyczyny rewolucji francuskiej, lata, imprezy, wyniki

Rewolucja francuska jest znana jako największy transformacji systemów politycznych i społecznych kraju, z całkowitym wyeliminowaniem monarchii absolutnej. Według historyków, to trwało ponad dziesięć lat (od 1789 do 1799).

przyczyny

Francja XVIII wieku – to kraj z monarchii absolutnej i całkowitej nierozliczonych w sferze społeczno-gospodarczej. Moc jego rząd oparł się na centralizacji wojskowej i biurokratycznej. Z powodu licznych wojen domowych i chłopskich w ostatnim stuleciu, władcy musieli dokonać kompromisy niekorzystne dla siebie (z chłopów, mieszczan, klas uprzywilejowanych). Ale nawet z cesją, masy były coraz bardziej niezadowoleni.

Pierwsza fala sprzeciwu wzrosła nawet podczas panowania Louis XV i osiągnął szczyt w panowania Louis XVI. Oliwy do ognia wylewa filozoficzną i polityczną pracę wychowawców (np Montesquieu krytykować rząd, nazywając królowi uzurpatorem, a Rousseau Radel o prawa ludzi). W ten sposób niezadowolenie z dojrzałym nie tylko w niższych warstw ludności, ale także wśród wykształconego społeczeństwa.

Tak więc, główne przyczyny Rewolucji Francuskiej:

 • spadek i stagnacja stosunków rynkowych;
 • nieporządek w układzie sterowania;
 • korupcja i sprzedaży urząd publiczny;
 • niezrozumiałe system opodatkowania;
 • źle sformułowane przepisy;
 • archaiczny system przywilejów dla różnych klas;
 • brak zaufania do władz;
 • konieczność reform w sferze gospodarczej i politycznej.

wydarzenia

Powyższe przyczyny rewolucji francuskiej odzwierciedlają jedynie stan wewnętrznej kraju. Ale początkowy impuls do rewolucji wojnę o niepodległość w Ameryce, kiedy kolonie angielskie zbuntował. To był sygnał dla wszystkich klas, aby wspierać ideę praw człowieka, wolności i równości.

Wojna wymagane ogromne wydatki funduszy własnych zostały wyczerpane, przybył deficytu. Zdecydowano o zwołanie Stanów Generalnych, w celu przeprowadzenia reformy finansowej. Ale fakt, że był przeznaczony do króla i jego doradcy nie stało. Podczas spotkania w Wersalu trzeciej nieruchomości wzrosła w opozycji i ogłosił się Zgromadzenie Narodowe, zażądał konstytucji francuskiej.

Z punktu widzenia historyków, bezpośrednio French Revolution (jej etapy zostaną pokrótce opisane) rozpoczął się od szturmu na Bastylię – symbol monarchii – 14 lipca 1789 r.

Wszystkie wydarzenia z dziesięciu lat można podzielić na dwie części:

 1. monarchia konstytucyjna (do 1792 roku).
 2. Okres żyrondysta (do maja 1793).
 3. Okres ozdobne (do 1794 roku).
 4. Okres thermidor (do 1795 roku).
 5. Okres Directoire (do 1799 roku).
 6. Bryumersky zamach (koniec rewolucji w listopadzie 1799 roku, Napoleon Bonaparte doszedł do władzy).

Przyczyny rewolucji francuskiej w tej dekadzie i nie został rozwiązany, ale ludzie mają nadzieję na lepszą przyszłość, a Bonaparte stał się ich „zbawiciela” i idealnego władcy.

monarchia

Korol Lyudovik XVI został obalony 21 września 1792, po swoim pałacu, otoczonym przez około dwadzieścia tysięcy rebeliantów.

Wraz ze swoją rodziną został zamknięty w świątyni. Monarch oskarżony o zdradę narodu i państwa. Louis wyrzekł wszystkich prawników na rozprawie, na podstawie Konstytucji, bronił się. Decyzja dwudziestu czterech posłów, został uznany za winnego i skazany na śmierć. 21 stycznia 1793 wyrok został wprowadzony w życie. 16 października 1793 został wykonany przez jego żony Marii Antoniny.

Po egzekucji Ludwika XVI , niektóre kraje i francuskich monarchistów uznany następnego króla swego syna Ludwika Karola. Jednak nie był przeznaczony do wstąpi na tron. W wieku dziesięciu lat chłopiec zmarł w świątyni, miejsca uwięzienia. Formalnie, przyczyną śmierci był wymieniony gruźlicę.

Zatem wszystkich dzieci mieszkających tam tylko Maria Teresa, który został zwolniony z więzienia w 1793 roku w zamian za francuskich jeńców wojennych. Poszła za granicą. W domu, była w stanie powrócić dopiero w 1814 roku.

wyniki

Wyniki rewolucji francuskiej, takie, że upadek starego porządku wystąpił. Kraj wszedł w nową erę z demokratycznej i postępowej przyszłości.

Jednak wiele historycy twierdzą, że przyczyny Rewolucji Francuskiej nie spodziewałam się tak długą i krwawą transformacji. Według Aleksisa Tokvilya, coś, co doprowadziło zamach by się stało, to się z czasem i nie spowodowała tak wiele ofiar.

Druga część historyk docenia znaczenie Rewolucji Francuskiej, zauważając, że w oparciu o przykład, w Ameryce Łacińskiej wolne od kolonizacji.