274 Shares 8450 views

"Obelisk": podsumowanie. Vasil Bykov "Obelisk"

Vasil Bykov napisał swoją historię "Obelisk" w 1971 roku. Po trzech latach nim a innym kawałku, „Living do świtu”, pisarz otrzymał Nagrodę Państwową ZSRR. W tym artykule opowiedzieć fabułę opowieści, to znaczy opisać jego podsumowanie. Vasil Bykov „Obelisk”, napisany w języku białoruskim. Wtedy ta powieść została przetłumaczona na języki rosyjski i inne. Jej akcja rozgrywa się w białoruskiej wsi.


obelisk

Streszczenie książki „Obelisk” pisarz Wasyl Bykow zaczyna się w następujący sposób. We wsi Selco zmarł Miklashevich wciąż młodo nauczyciela. Jako nastolatek brał udział w sprawy partyzantów. Jego przyjaciele szkolnych w 1942 roku zastrzelony przez Niemców. Miklashevich osiągnięty że w Selce na ich cześć wzniesiono niewielki pomnik. pięć nazwisk towarzyszy napisane na obelisku. I niższy farby olejne, aby zakończyć: „Moroz A. I.”.

budzić

Streszczenie powieści "obelisk" (Vasil Bykov) trwa. Na nabożeństwie żałobnym pamięta Mikołaja. O nim powiedzieć różnych ludzi. To był nauczycielem, który kochał dzieci. Jednym z ostatnich – Miklashevich. Później stał się nauczycielem, zbyt, a także przyciąga dzieci. Na Frost skarżył się, że zachowuje się on z uczniami jak równy z równym, nie obsługuje dyscyplina uczy bez rygoru. Ales Iwanowicz mieszkał w szkole, w klasie, w marginalia. Ten nauczyciel przykładem uczył dzieci. Tak, razem z chłopakami, że posiekane na zwalone drzewo na opał. Pani Jadzia, nauczyciel powiedział, że jest to możliwe do spadku autorytetu.

Ales Iwanowicz miał wiele konfliktów. Na przykład, pozwoliło studentom trzymać psy podwórku, z których jeden miał trzy nogi. Potem przyszedł Starling – również z goners. Mieszkałem tam i ślepy kot. Więc Frost uczy dzieci dobroci.

W godzinach wieczornych, widzi się przez las dziewcząt nadal zwleka – pomaga z krową, która Rastel, ich matka. Z pensji swoich niewielkich nauczyciela kupił buty dla dziewczynek, jak matka postanowiła nie dopuścić ich do szkoły w zimnie. Chłopiec Pavlik Miklashevich opuścił żyć ze sobą jak ojciec pijak go pokonać. Ta dominująca złożyła skargę do prokuratury, ponieważ dziecko musi żyć zgodnie z prawem rodziny. Ojciec zaczął bić syna pasem w oczach szkoły. Następnie Ales Iwanowicz był niemal walka nie jest pomocne, nie pozwól człowiek wziąć chłopca. Komisja postanowiła skierować do faceta w sierocińcu. Ale Frost nie spieszył się z tym.

Książki dla biblioteki szkolnej Frost ekstrakcji, gdzie to możliwe. Nosił je ze starego dworku na lodzie po drugiej stronie rzeki. W pobliżu wybrzeża spadł przez lód i leżała na miesiąc. Ale leżąc w swoim strychu głośnego czytania dzieciom Tołstoja.

Frost i pomógł chłopów – udzielanie porad, zamówione lub w obwodzie grodzieńskim, jazda na przejażdżkę do. A potem zaczęła się wojna. Selce trzy dni później byli Niemcy. Frost przebywał w szkole, niektórzy wierzyli, że kowtowed do nich. Dla partyzantów Ales Iwanowicz stał się najdroższym asystent, wziął słuchawkę, spisał wszystko, co usłyszał.

dwóch policjantów

W małej wiosce, było dwóch policjantów. Po pierwsze, Lavchenya, zrobił wiele dobrych ludzi w tej pozycji. I kolejna Cain ochrzczona, a on zyskał przydomek: strzał rannych dowódców ukrywających się w lesie, spalone dwór spójne, a jego żona, dzieci, rodzice jego strzał. Szydził z Żydów zaokrąglane w górę. Cain podejrzewał coś wokół Morozova szkoły. Produkcja przesłuchań wyszukiwań. Borodzicz, student Ales Iwanowicz, zasugerował mu, że może zabić policjanta. Ale on zabronił svoevolnichat.

Nadal mówić o wydarzeniach z historii, opisując podsumowanie. Vasil Bykov „Obelisk” nadal monitorować rozwój sytuacji.

Do wiosny 1942 roku wokół nauczyciela w Selce opracowała specjalną grupę facetów. To był Paul Miklashevich (14 lat), Kola Borodich (17 lat), skórzany bracia – Ostap Timka Nikolay Smurny (13 lat, najmłodszy) i Andrey Smurny – imienników. Te chłopaki postanowili zniszczyć tajemnicy Kaina od nauczyciela. Frost była noc partyzantów i dowiedział się, że zostały one podjęte. Ledwo uszedł – Lavchenya policjant ostrzegł go.

sabotaż

Cain zwinięte na farmie w niemieckim samochodzie z żołnierza, niemieckiego sierżanta i dwóch innych policjantów. Zabrali świń w Selce, pohvatali domów kurczaka. Chłopaki postanowili złożyć most, na którym policjant i jego ludzie mieli wrócić. Samochód przewrócił się, ale tylko zabił Niemca, przypięte do niej. Resztę zobaczył uciekającego chłopca.

Podsumowanie powieść Bykov „obelisk” kontynuuje. Lavchenya nocy zapukał do mrozu, aby ostrzec, że „chłopcy wzięli” i podążać za nim. Policjant i Niemcy prawo wyliczona z chłopaków mógłby dokonać dywersji. Ales Iwanowicz schronił się z partyzantami. Ale ja tu przybiegła Ulyana, związany z wiadomością, że Niemcy muszą przyjść do nauczyciela, w przeciwnym razie grozi strzelać do studentów. Jest oczywiste, że nauczyciel będzie zabity, a dzieci nie zostały wydane. Frost jest poddanie. Chłopaki, w międzyczasie, zamknięci w stodole, bici, ciągniętych na przesłuchanie. W środku nauczyciela pojawia się tortury. Został aresztowany. Kain napisał przełożonym raport, mówiąc, że przywódca gangu złapany partyzantów – Frost.

strzelanie

Smutna historia zakończenie, które składa się z podsumowaniem. Vasil Bykov ( "Obelisk") opisuje ponadto następujące zdarzenia. Chłopaki prowadzić do śmierci. Starszy z bliźniaków, John i prosi puścić, bo Niemcy obiecali. Ale jego trafienie tylko w zębach. Wtedy chłopiec nie wytrzymuje i uderza faszystą w żołądku z nogą. Został natychmiast zastrzelony.

Jak przeżył Pavlik

Frost wiedział, że Pavlik jest dobrze prowadzony, i każe mu uciekać, kiedy nauczyciel mówi. Frost krzyk rozprasza nazistom i Pavlik próbuje to robić, ale jego pędu w dół. Biorąc pod uwagę, za zmarłych, chłopiec zostaje wrzucony do stopionej wody. Babcia, która mieszka mróz, podnosi go do góry w nocy, napędzany przez ojca, syn bezlitośnie przymocowane pas. Sprowadza się do lekarza z miasta, ukrywa, traktuje swojego syna, iw końcu chłopiec przeżywa.

Inni faceci powieszony na pierwszy dzień Wielkanocy w niedzielę. Spośród siedmiu chłopców przetrwał tylko Miklashevich. Ale był stale chory, jego strzał w klatkę piersiową na wylot. Zaczął gruźlica, a następnie chwycić serce, a on prawie umarł.

Po pogrzebie, zapalić kontrowersje czy Ales Iwanowicza feat czy nie zrobić. On jest moim życiem dobrowolnie „umieścić pod topór” dla uczniów, czyli więcej, niż gdyby zabił stu Niemców.

Na tym kończy się podsumowanie. Vasil Bykov ( „Obelisk”) przedstawiał wydarzenia znacznie więcej, z dużą ilością szczegółów, które nie zostały wymienione.

Dlatego zalecamy, aby odnieść się do samej pracy, aby mieć pełny obraz tego. Głęboko odsłania istotę aktu nauczyciela Vasil Bykov ( „Obelisk”). Streszczenia prac autora nie mogą zastąpić oryginał.