566 Shares 1638 views

Korzyści i szkodzi nasyconych kwasów tłuszczowych

Temat ten zyskał popularność dawno temu – od tego czasu, kiedy ludzkość była ciężka dążyć do harmonii. To wtedy mówić o korzyściach i zagrożeniach związanych z tłuszczu. Naukowcy są klasyfikowane na podstawie ich wzorów chemicznych na podstawie obecności wiązań podwójnych. Obecność lub nieobecność drugiego powoduje, że możliwe jest oddzielenie kwasów tłuszczowych na dwie grupy: nasycone i nienasycone.

Właściwości każdego z nich mówi się dużo, i uważa się, że pierwsza odnosi się do korzystnych tłuszczów, ale drugi nie jest. Jednoznacznie potwierdzić prawdziwość tego wniosku lub obalić to jest fundamentalnie błędne. Każdy element naturalny ma wartość dla pełnego rozwoju człowieka. Innymi słowy, starają się zrozumieć, jakie są korzyści i czy szkody wynikające ze stosowania kwasów tłuszczowych nasyconych.

Cechy o wzorze chemicznym

Jeśli zbliżył się pod względem struktury molekularnej, prawidłowa krokiem jest uzyskanie pomocy od nauki. Po pierwsze, przypomnieć chemii, możemy zauważyć, że kwasy tłuszczowe są z natury związki węglowodorowe i ich struktury atomowej jest ukształtowany jako łańcuch. Po drugie, fakt, że tetravalency atomów węgla. I na końcu łańcucha są połączone z trzema cząsteczkami wodoru i jeden atom węgla. W środku ich otoczony przez dwa atomy węgla i wodoru. Jak widać, układ jest całkowicie wypełniony – nie jest możliwe do połączenia z co najmniej jednego lub większej liczby cząstek wodoru.

Najlepiej reprezentują wzór nasycony kwas tłuszczowy. Ta substancja, której cząsteczka łańcuch węglowy, w swojej strukturze chemicznej są łatwiejsze do innych tłuszczów i zawierają parzystą liczbę atomów węgla. Jego nazwa pochodzi z układu nasyconego węglowodoru o określonej długości łańcucha. Formuła w ogólnej postaci:

CH3- (CH2) n-COOH

Niektóre własności tych związków charakteryzują się wskaźnikiem takie jak temperatura topnienia. Ponadto, są one podzielone na kategorie: o niskiej masie cząsteczkowej i o wysokiej masie cząsteczkowej. Były ma konsystencję stałą, drugi – ciecz, wyższą masę molową, im większa szybkość temperatura w której topi się.

Nasycone kwasy tłuszczowe nazywane są również monozasadowe, ze względu na fakt, że ich strukturę wiązań podwójnych pomiędzy sąsiadującymi atomami węgla. Prowadzi to do tego, że ich reaktywność maleje – ciało ludzkie jest trudniej je rozdzielić i dlatego proces ten wymaga więcej energii.

cechy charakterystyczne

Najwybitniejszym przedstawicielem, a być może najbardziej znany z nasyconego kwasu tłuszczowego jest kwas palmitynowy, lub jak to nazywano, heksadekanowego. Cząsteczka składa się z 16 atomów węgla (C16: 0) i jednym podwójnym wiązaniem. Około 30-35 procent zawarty jest w ludzkich lipidów. Jest to jeden z głównych typów kwasów dopuszczalnych w bakteriach. Jest on także obecny w tłuszcze zwierzęce i różnej liczby roślin, na przykład w głośnej oleju palmowego.

Duża ilość atomów węgla, charakteryzuje stearynowego, arachidowego, nasycone kwasy tłuszczowe, które zawierają, odpowiednio, o wzorze 18 i 20. Pierwsze z dużej ilości tłuszczu baraniny – tutaj może wynosić do 30% i występuje w olejach roślinnych, – około 10%. Arachidowy lub – zgodnie ze swoją nazwą systematyczną – eikozanowy zawarte w śmietanie i oleju z orzeszków ziemnych.

Wszystkie te substancje są wysoko cząsteczkowe związki i stałych w jej spójności.

produkty „nasycony”

Dziś bez nich trudno wyobrazić sobie nowoczesną kuchnię. Kwasy tłuszczowe limitu znajdują się w żywności i zwierząt oraz pochodzenia roślinnego. Jednakże, porównując zawartość obu grup, należy zauważyć, że większe od nich w pierwszym przypadku, niż w drugim.

Do listy produktów zawierających duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych obejmuje wszystkie produkty mięsem: wołowina, i różnych gatunków ptaków. Grupa produktów mleczarskich może również pochwalić się obecnością: lody, śmietana, masło, tutaj jest to możliwe do przeprowadzenia mleku się. tłuszcze ograniczające są również znaleźć w niektórych rodzajów olejów roślinnych: palmowego i kokosowego.

Nieco sztucznego produktem

Grupa nasyconych kwasów tłuszczowych i obejmują takie „osiągnięcia” w nowoczesnym przemyśle spożywczym jako tłuszczów trans. Wytwarza się drogą uwodornienia olejów roślinnych. Istotą procesu jest to, że ciekły olej roślinny, pod ciśnieniem i w temperaturze do 200 ° poddano gazowej aktywny wodór. Wynikiem tego jest nowy produkt – uwodorniony posiadające krzywe typu struktury cząsteczkowej. W środowisku naturalnym tego rodzaju nie ma połączenia. Celem tej transformacji jest skierowany nie tylko z korzyścią dla zdrowia ludzkiego, i jest spowodowane przez pragnienie, aby „Comfortable” stały produkt, który poprawia smak, z dobrą konsystencję i długi okres przydatności do spożycia.

Rola nasyconych kwasów tłuszczowych w ludzkim funkcjonowania organizmu

Funkcje biologiczne przypisane do tych związków, obejmują dostarczenie organizmowi energii. Roślinne ich przedstawiciele w surowcem w organizmie w celu wytworzenia błon komórkowych, a także źródłem substancji biologicznych aktywnie uczestniczących w regulacji procesów tkanek. Jest to szczególnie ważne ze względu na wzrost w ostatnich latach, ryzyko powstawania nowotworów złośliwych. Nasycone kwasy tłuszczowe są zaangażowane w syntezę hormonów, witamin i asymilację różnych pierwiastków śladowych. Zmniejszenie zużycia mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi, ponieważ są one zaangażowane w produkcję testosteronu.

Korzyść lub złego tłuszczu nasyconego

Kwestia ich niebezpieczeństw jest nadal otwarta, ponieważ bezpośredni związek z pojawieniem się choroby zostały zidentyfikowane. Jednak nie jest założenie, że nadmierne stosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób.

Co można powiedzieć w obronie kwasów tłuszczowych

Wystarczająco długo produkty nasycone „oskarżony o udział w”, aby zwiększyć poziom złego cholesterolu we krwi. Nowoczesne dietetyka spełnił swoje stwierdzenie, że obecność w mięsie kwasu palmitynowego i stearynowego w produktach mlecznych, jest sama w sobie w żaden sposób nie odzwierciedla w rejestrze „szkodliwe” cholesterolu. Winowajcą jej wzrost stwierdzono węglowodanów. Natomiast ich niska zawartość kwasów tłuszczowych nie powodują żadnych szkód.

Stwierdzono również, że zmniejszenie spożycia węglowodanów, a zwiększenie ilości zużywanej „nasycony produktu”, jest nawet niewielki wzrost poziomu „dobry” cholesterol, co sugeruje ich zastosowanie.

Należy zauważyć, że w pewnym okresie życia tego rodzaju nasyconych kwasów tłuszczowych staje się koniecznością. Wiadomo, że mleko z piersi matki jest bogaty w nich i karmi dla noworodka. Dlatego, dla dzieci i osób z osłabionym zdrowia stosowanie takich produktów może przynieść korzyści.

W niektórych przypadkach mogą one zranić

Jeśli dzienny pobór węglowodanów więcej niż 4 g na kilogram masy ciała, może być postrzegane jako negatywny wpływ na zdrowie z nasyconych kwasów tłuszczowych. Przykłady tego faktu: kwas palmitynowy, który znajduje się w mięsie powoduje spadek aktywności insuliny, kwas stearynowy, obecne w produktach mlecznych aktywnie przyczyniają się do powstawania podskórnych złogów tłuszczu i negatywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Tutaj, można stwierdzić, że wzrost spożycia węglowodanów jest w stanie przetłumaczyć „bogata” produkty w kategorii niezdrowe.

Pyszne zagrożenie dla zdrowia

Charakteryzujący „wyprodukowany przez naturę” nasyconych kwasów tłuszczowych, uszkodzenia, które nie zostało udowodnione, należy również pamiętać o sztuczne – uwodorniony, otrzymany przez przymusowe nasycenia tłuszczów roślinnych za pomocą wodoru.

Ta margaryna powinna zawierać, co jest w dużej mierze ze względu na jego niski koszt, jest on powszechnie stosowany: w produkcji różnych wyrobów cukierniczych, wszelkiego rodzaju półproduktów oraz w miejscach gastronomicznych do gotowania. Stosowanie tego produktu i jego pochodne nic dobrego nie może być pociągnięty do zdrowia. Ponadto, powoduje poważne choroby, takie jak cukrzyca, rak, choroby wieńcowej serca, okluzja naczyń.