323 Shares 4007 views

ciągnik Pawłodar fabryczne: smutna historia giganta produkcji

Ponad 25 lat temu rozpadł się potężny moc świecie – Związek Radziecki, a wiele fabryk w dalszym ciągu działać na terytorium byłego Związku Radzieckiego. Niestety, „utrzymać się na powierzchni” nie był przeznaczony do wszystkich organizacji byłego Związku Socjalistycznych Republik. Pozazdroszczenia los i Pawłodar Fabryka Traktorów, były kiedyś jednym z największych centrów inżynierskich.


PTA zostało założone w 1966 roku jako firma koncentruje się na produkcji specjalistycznych narzędzi i oprzyrządowania, a dwa lata później stał się niezależny zakład specjalizuje się w produkcji najbardziej popularnych ciągników wysokoprężnych. Co się z nim stało?

początku drogi

W połowie lat 60-tych aktywnie opanowali ziemie dziewicze stepy Kazachstanu. Rząd uznał, że aby osiągnąć znaczący postęp w tym kierunku może być używany tylko nowoczesny (do czasu) techniką. Dlatego w mieście Pawłodar zakładzie powstała. Podstawowym celem, który miał uchwyt ciągnika roślin Pawłodar jest produkcja pojazdów gąsienicowych DT-75.

W tym czasie, DT-75 kwestią było wyłącznym przywilejem Wołgogradzka Fabryka Traktorów. Decyzja o utworzeniu nowej bazy danych została podyktowana koniecznością zapewnienia dziewicze ziemie mnóstwo wydajnych i tanich technologii. Dlatego od 1967 roku w sklepach zakładzie produkowane części biegów do ciągników DT-75, a do roku 1968 na terenie przedsiębiorstwa został wdrożony własnej produkcji. Ponadto, urządzenie produkowane tu określany jako DF-75M „Kazachstan”.

Powstanie i upadek

Po Pawłodar Fabryka Traktorów opanował produkcję nowych maszyn rolniczych, ciągników produkcji DT-75 całkowicie „spadł na barki” przedsiębiorstwa. Model ten bez specjalnych zmian trwał aż do lat 80-ych XX wieku. Ciągnik był rozpoznawalny dzięki charakterystycznej barwy – niebieski i biały dach ciała. Z boku okapu może odczytać napis „Kazachstan”. Ale niestety, tylko można spotkać modelu na dużą skalę z ciągnikiem.

Apogeum kwitnące przedsiębiorstwa osiągnęły w 1984 roku, kiedy to ponad 55 tysięcy sztuk sprzętu były produkowane. Następnie inżynierowie roślin stworzyli kilka modyfikacji ciągnika – 75ml DT, DT-90P (dla pracy w sektorze przemysłowym) oraz DT-75T (dla celów rolniczych). Po tym, traktor roślina Pawłodar zaczęli zajmować pozycje.

Do 1997 produkcja była mniejsza niż 2000 sztuk urządzeń rocznie. Głównym powodem spadku produkcji był upadek Związku Radzieckiego i powstanie gospodarki rynkowej. W rezultacie, w 1998 roku, nie mogąc znieść zaostrzyć warunki konkurencji, zakład znalazł swoje bankructwo.

Późniejszy los

Nowy zarząd spółki – JSC „tłok” w Ałmaty – początkowo zamierzał wznowić produkcję ciągników DT-75. ciągnik Pawłodar roślina stała się ośrodkiem maszyn rolniczych Kazachstanu, do interakcji z zakładu samochodowego Mińsk i rozpocząć produkcję nowoczesnego sprzętu rolniczego.

Ale wszystkie gigantyczne plany nagle załamał się, gdy po raz kolejny zmienił kierunek. Wynikało to częściowo z powodu utraty zakładów produkcyjnych. Obecnie przedsiębiorstwa energetyczne zostały przekazane do firm prywatnych. Do najbardziej udanych z nich stał się zbyt „Casting” (produkcja stali) i LLP KSP (produkty stalowe rury uwalnianiu). To ciągniki Pawłodar Fabryka Traktorów (niektóre są nadal w użyciu) doświadczyła sklepem, w którym zostały one same utworzony.