820 Shares 7502 views

mostu kolejowego: ogólne cechy i gatunki

Po pojawieniu się transportem kolejowym konieczne było przedłużyć drogę przez rzekę. Od tego czasu na całym świecie zaczęły masowo budowane mosty zaprojektowane do tego typu transportu. Często są one wznoszone jak i podczas tworzenia wymiany transportu na skrzyżowaniu z autostrad. представляет собой сложное инженерное сооружение, позволяющее поездам преодолевать любые препятствия (например, овраги, ущелья, каналы, проливы и даже объекты городской инфраструктуры). Nowoczesny most kolejowy jest złożona struktura technika, która pozwala pociągom pokonanie wszelkich przeszkód (np jary, wąwozy, kanały, cieśniny, a nawet infrastruktury miejskiej).

Rozpoczęcie budowy w Rosji

1773 Ivan Kulibin utworzony projekt most z dachowych i czwartą wieku po raz pierwszy zaproponował zastosowanie konstrukcji metalowych w budowie takiego oboktov. Później, po pojawieniu się na transporcie kolejowym, idee te odegrały bardzo ważną rolę w rozwoju krajowej konstrukcji mostu. необходимо предъявлять повышенные требования, применяя более прочные материалы. Nawet wtedy, inżynierowie zdawali sobie sprawę z faktu, że do takiego obiektu jako mostu kolejowego, trzeba żądać wyższej używając mocniejszych materiałów. Ponadto, bardzo ważne jest, aby zapewnić ochronę taboru z wykolejenia.

Pod koniec XIX wieku z budową mostów, metalu, betonu i konstrukcji żelbetowych zostały zastosowane, a ich wsporniki zostały zbudowane z kamienia. Kształt i budowa takich obiektów w przyszłości zmieniły się wiele razy w związku z rozwojem technologii i pojawieniem się nowych rozwiązań konstrukcyjnych.

Rodzaje mostów kolejowych

Aktualnie mosty kolejowe sklasyfikować kilka podstawowych cech. Jeżeli długość jest mniejsza niż 25 metrów, to uważa się za małą, od 25 do 100 m – średnie wartości z zakresu od 100 do 500 metrów, – duże, więcej niż 500 metrów – extracurricular.

W zależności od liczby pojedynczych tras jednotorowych i mostów wielościeżkowych dwutorowych. W drodze podjęcia łożyska wzdłużne są łukowate, wiszące wiązki, ramy, śrubę i mieszane typy. W zależności od materiału użytego do budowy (najczęstszą klasyfikację przykład wykonania) zdecydowali się przeznaczyć metal, beton, kamień, drewno i mostów kompozytowych.

Należy zaznaczyć, że w konstrukcji wszystkich typów zazwyczaj użycie kombinacji różnych materiałów. считается одним из самых практичных вариантов среди такого рода объектов. most kolejowo-drogowy jest uważany za jeden z najbardziej praktycznych wyborów Wśród takich obiektów. Jego osobliwością jest fakt, iż pozwala pominąć zarówno transport drogowy i pociągów.

drewniane mostki

Szczególnie popularne w historii konstrukcji mostu tego gatunku na początkowym etapie. To ze względu na niską cenę, prostotę i szybkość budowy. является пожароопасным объектом. Jednak z upływem czasu stało się jasne, że drewniany most kolejowy jest obiektem ryzyko pożaru. Nie zapomnij o jego kruchości i trudnej konserwacji. W związku z tym, wraz z rozwojem technologii budowlanych takie konstrukcje były stopniowo wypierane przez ich kamienia, metalu i betonu „braci”. Obecnie ten typ konstrukcji jest prawie nie praktykowane.

kamienne mosty

Większość z obecnie istniejących mostów kamiennych zostały zbudowane w XIX wieku. Ich główną zaletą jest uważany za trwałość i wytrzymałość. Ponadto są odporne na obciążenia udarowe i zwiększenie masy pociągu. из камня представляет собой очень трудоёмкий процесс. Niemniej, budowa mostów kolejowych z kamienia jest bardzo czasochłonne. Mogą budować tylko z krótkich przęseł i na stałym lądzie. Jeśli jest dobra ochrona przed wilgocią i odpowiedniej pielęgnacji, mogą stanąć kilkaset lat.

metalowych mostków

Ten gatunek jest najbardziej rozpowszechnioną na świecie. представляет собой сооружение, в котором из металла выполнены только пролёты. Takie mostu kolejowego jest struktura, w której metal nałożony tylko przęseł. Zazwyczaj są one wykonane z węglowych lub stali stopowej klasach. Są one montowane na betonie, kamieniu lub betonowych filarach. Główną zaletą tego typu jest możliwość zmechanizowanych przemysłowej produkcji i montażu elementów konstrukcyjnych. Ponadto, odstępy mogą być ustawione w połowie lub dostarczania wody. Jedyną wadą jest podatność takiej konstrukcji struktury skorodowane.

żelbetowe mostki

или другое препятствие представляет собой сооружение, в котором пролёты перекрываются железобетонными конструкциями. Żelbetowy most kolejowy nad rzeką lub inną przeszkodą jest strukturą, w której rozpiętości pokrywają żelbetowych. Ich długość jest na ogół w zakresie od 6 do 16 metrów. W tym przypadku, stosuje się zwykle rozpiętość rowkowe struktury lub o przekroju prostokątnym. Podłoża są wykonane z betonu albo betonu zbrojonego.

Istotną zaletą tej odmiany jest uważane za działanie długotrwałe, jak również stosunkowo niewielki koszt bieżącego utrzymania. Jeśli chodzi o wady, to należy zauważyć, że o ile ryzyko odprysków i pęknięć ze względu na dużą masę.

Finlandia most

через Неву является одной из ярчайших достопримечательностей Санкт-Петербурга. Finlandia Most kolejowy w całej Neva jest jednym z najwybitniejszych zabytków Petersburga. Jest on jednym z najważniejszych obiektów infrastruktury transportowej i jest jednym z najlepszych na świecie. Pochodzenie nazwy jest ze względu na fakt, że przez to połączone z kolei Rosji i Finlandii. W istocie, struktura zawiera dwa oddzielne mostka, które sąsiadują ze sobą. Całkowita długość 538,2 metrów.

является разводным. Finlandia Most kolejowy jest zwodzony. Został zbudowany w okresie od 1910 do 1913 roku. Jego konstrukcja jest cztery struktury łukowej metalu z regulowaną część środka. Most jest uważany za strategiczny obiekt, więc ruch pieszy na niej jest zabronione. Na stworzeniu projektu znalazły się takie znane inżynierom, jak G. Krivoshein, N. Belolyubskaya i Aleksandrowa. Należy zauważyć, że struktura odgrywa ważną rolę w gospodarce Rosji, ponieważ jego wygląd znacznie wzrosła usług kolejowych w naszym kraju ze wszystkich krajów skandynawskich.