334 Shares 7854 views

Co jest podstawą biologii? Struktura i funkcja jądra

W każdej żywej komórce zajmuje sporo reakcji i procesów biochemicznych. Aby je kontrolować, a także reguluje wiele ważnych czynników, które wymagają specjalnej struktury. Co jest podstawą biologii? Pozwalając, aby skutecznie poradzić sobie z tym zadaniem?


Co jest podstawą biologii. definicja

Rdzeń – niezbędne struktury jakichkolwiek komórek. Co jest istotą? W biologii, jest niezbędnym składnikiem każdego organizmu. Jądro można znaleźć w jednokomórkowych pierwotniaków i wysoce zorganizowany przedstawicieli eukariotycznych świata. Główną funkcją tej struktury, – przechowywanie i przekazywanie informacji genetycznej, która jest tu ograniczona.

Po zapłodnieniu komórki jajowej przez plemniki następuje połączenie dwóch haploidalnych jąder. Po fuzji gamet zygoty powstaje, rdzeń, który ma już diploidalny zestaw chromosomów. Oznacza to, że kariotyp (informacja genetyczna jądra) zawiera już kopii genów i matki i ojca.

Diploidalne jądro jest obecna w prawie wszystkich komórkach eukariotycznych. Haploidalne jądro mają nie tylko gamety, ale także wielu członków najprostszych organizmów. Należą do nich niektóre jednokomórkowych pasożytów, glony, jednokomórkowe darmowych żyjących formach. Warto zauważyć, że większość z tych przedstawicieli mają haploidalną jądro tylko na pewnym etapie cyklu życia.

jądro skład

Jaka jest funkcja rdzeń? Biologia dokładnie badając skład urządzenia jądrowej, to jest. Aby. Może to dać bodźca do rozwoju genetyki, hodowli i biologii molekularnej.

Core – to dvumembrannaya struktura. Membrany są przedłużeniem retikulum endoplazmatycznego, co jest niezbędne do transportu substancji z komórek utworzonych. Zawartość jądra o nazwie nukleoplazmy.

Chromatyny – główny nukleoplazmy substancja. chromatyny zmieniać skład: są przede wszystkim kwasy nukleinowe (DNA i RNA), jak również białka i wiele jonów metali. DNA znajduje się w nukleoplazmy zamówić w chromosomie. To chromosomy na podział dwukrotnie, po czym każdy z zestawów przełączników do komórek potomnych.

RNA nukleoplazmy to najczęściej dwa rodzaje mRNA i rRNA. RNA wytwarzane podczas transkrypcji – odczyt informacji z DNA. Cząsteczka kwasu rybonukleinowego później pozostawia się rdzeń, a następnie służy jako matryca do tworzenia nowych białek.

RRNA powstaje w specjalnych strukturach zwanych jąderka. Jąderko jest zbudowany z części końcowych chromosomy, powstałych przez przewężenia wtórne. Struktura ta może być widoczne w mikroskopie świetlnym jako miejscu na sprasowanego rdzenia. Rybosomalnego RNA, które są syntetyzowane i tu wchodzi do cytoplazmy, a więcej białek, tworząc razem z rybosomu.

Bezpośredni wpływ na funkcję dostarczania jądro. Biologii nauki badania własności chromatyny, dla lepszego zrozumienia procesów transkrypcji i podziału komórek.

Funkcje jądra. Procesy biologiczne w jądrze

Pierwszy i Najważniejszą funkcją jądra jest przechowywanie i przesyłanie informacji genetycznej. Core – unikalna struktura komórki, to znaczy zawiera dużą część ludzkich genów … Kariotyp może być haploidalne, diploidalne, triploid, i tak dalej. Ploidalność jad zależy od funkcji komórek haploidalnych gamet: komórek somatycznych i diploidalnych. Komórki okrytonasiennych bielmo triploidalny, wreszcie, wiele odmian roślin uprawnych są z poliploidalna zestaw chromosomów.

Przekazywanie informacji genetycznej do cytoplazmy, jądro z zachodzi podczas tworzenia mRNA. W procesie transkrypcji genów kariotypu odczytywana końcu zsyntetyzować cząsteczki matrycy lub RNA.

Dziedziczenie również przejawia się przez podzielenie mitozy lub mejozy komórek, amitoza. W każdym przypadku, jądro wykonuje określoną funkcję. Na przykład, w profazie mitozy rdzeń powłoki zniszczone i silnie kompaktizirovannye chromosomów wchodzą w cytoplazmie. Jednakże mejozy zanim nastąpi awaria zwrotnicy błony jądra chromosomów. I amitoza rdzeń zapada się całkowicie i sprawia, że mały wkład w proces rozszczepienia.

Ponadto, rdzeń pośrednio udział w transporcie substancji z komórek ze względu na bezpośrednie połączenie membrany z XPS. To właśnie sedno biologii.

rdzeń forma

Rdzeń struktura i funkcja może zależeć od kształtu membrany. Urządzenie jądrowej mogą być okrągłe, wydłużone, w postaci łopatek itd. D. Często tworzą pierścień specyficznych dla poszczególnych tkanek i komórek. Komórkach organizmów różnią się pod względem rodzaju pożywienia, cykl życia, a jednocześnie są różne i tworzą błony jąder.

Zróżnicowanie kształtu i wielkości pierścienia mogą być widoczne w przykładzie leukocytach.

  • neutrofili jądro można podzielić i niesegmentowane. W pierwszym przypadku mówimy o kształcie podkowy jądra, a forma ta jest charakterystyczna dla młodych komórek. Segmentowy rdzeń – jest wynikiem powstawania wielu przegród w membrany, w wyniku kilku elementów połączonych ze sobą.
  • U podstaw eozynofilów ma charakterystyczny kształt hantle. W tym przypadku, jednostka bazowa składa się z dwóch segmentów związanych partycji.
  • Prawie cała objętość zajmowana przez limfocyty ogromny bazowych. Tylko niewielka część cytoplazmy pozostaje na obwodzie komórki.
  • Gruczołowe komórki owadów rdzenia może mieć budowę rozgałęzioną.

Liczbę jąder komórkowych w jednej komórce mogą mieć różny

Nie zawsze w komórce ciała jest tylko jeden rdzeń. Czasami konieczne jest obecność dwóch lub więcej urządzeń jądrowych do wykonywania wielu funkcji jednocześnie. Z drugiej strony, niektóre komórki mogą całkowicie obejść się bez rdzenia. Oto kilka przykładów nietypowych komórek, w których jądra więcej niż jeden lub całkowicie nieobecne.

1. Czerwone krwinki i płytki krwi. Komórki krwi są transportowane hemoglobiny i fibrynogenu, odpowiednio. Do jednej komórki mogły zawierać maksymalną ilość substancji, stracił swój rdzeń. Charakteryzuje się taką cechą, nie wszyscy członkowie świata zwierząt: żaby we krwi są erytrocyty ogromne rozmiary z silnym rdzeniem. To pokazuje ten prymitywny klasę w porównaniu z bardziej zaawansowanych grup taksonomicznych.

2. hepatocyty z wątroby. Komórki te zawierają dwa rdzenie. Jednym z nich reguluje krwi oczyszczony z toksyn, a drugi jest odpowiedzialny za tworzenie hemu, który następnie będzie częścią hemoglobiny.

3. miocytów prążkowanych szkieletowych. Komórki mięśniowe wielordzeniowych. Wynika to z faktu, że aktywnie przebiega syntezy ATP i rozpad, a także zespół białek.

Urządzenie szczególnie jądrowej w najprostszym

Na przykład, rozważmy dwa typy pierwotniaków: ameb i orzęsków.

1. orzęsków pantofel. Przedstawiciel ten organizm jednokomórkowy ma dwa jądra: na wegetatywny i generatywny. T. Do. Różnią się one pod względem właściwości i rozmiaru, funkcja ta nazywa się dualizm jądrowy.

Wegetatywny jądro jest odpowiedzialny za codzienną aktywność komórkową. Reguluje procesy metabolizmu. Generatywne jądro bierze udział w podziale komórek i sprzęgania – proces seksualne, w których nie jest to wymiana informacji genetycznej z osobnikami tego samego gatunku.

2. ameby. Jasne przedstawiciele – czerwonka i Amoeba jelitowych. Pierwszy odnosi się do agresywnych pasożytów ludzkich, a drugi – zwykle symbiont, który mieszka w jelitach i nie powoduje żadnych szkód. T. K. Czerwonka ameba pasożyta w jelitach też, ważne jest rozróżnienie pomiędzy tymi dwoma typami razem. W tym celu, urządzenie funkcja atomowa: w czerwonkowy ameba może wynosić do 4 jąder i ameba jelita od 0 do 8.

choroba

Wiele chorób genetycznych są związane z zaburzeniami w zestaw chromosomów. Oto wykaz najważniejszych nieprawidłowości genetycznych w jednostce podstawowej:

  • zespół Downa;
  • siddrom Patau;
  • Zespół Edwardsa ;
  • Zespół Klinefeltera;
  • zespół Turnera.

Lista długa każdej z chorób charakteryzujących się pary liczb sekwencji chromosomu. Ponadto takie choroby często dotykają chromosomów płciowych X i Y.

wniosek

Jądro odgrywa ważną rolę w procesie aktywności komórek. Reguluje procesy biochemiczne, jest skarbnicą informacji genetycznej. Transport substancji w komórkach, synteza białka są także związane z funkcjonowaniem komórek struktury centralnego. To właśnie sedno biologii.