498 Shares 2536 views

PB – ile jest informacja?

Dla dokładnego postrzegania świata zewnętrznego ludzi wymyślił systemu pomiarowego. Dowiedzieliśmy się, jak do pomiaru wagi, prędkość, długość i inne cechy. Rozwój techniki komputerowej doprowadziło nas do rozważenia i informacje. Teraz jej liczba ta wzrosła do tego stopnia, że do pomiaru objętości potrzebnej takiej jednostki jako petabajta. Ile to jest, a my postaramy się zrozumieć.

PB – ile to kosztuje?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, niech po prostu określić, co mówimy o ilości informacji przetwarzanych lub przechowywane. Najbardziej stosowane w naszych czasach stała się jednostką gigabajtów.

Wielkość fizyczna nośników danych, takich jak dyski flash i dysków twardych komputerów wskazanych w tych jednostkach. Dlatego prawidłowe byłoby pytanie brzmi następująco: „petabajta, to ilu gigabajtów danych?”. Na rysunku jest dość duży, to GB 1048576 i 1024 gruźlicy (TB).

Informacje zawarte w tomie fizycznej

Otrzymana postać w gigabajtach, oczywiście, jest imponująca, a nawet daje pewną wizualną reprezentację, ale wciąż wygląda abstrakcyjnie. To, jak ludzie, że nie potrzebuje czegoś porównać, zrozumieć i przedstawić wizualnie. Podobnie może być przypisana do ilości informacji zawartych w PB.

Jak to może być w postaci materiału, na przykład, te same książki? Po tym wszystkim, wielkość książek są obecnie wyraźnie reprezentują. Spróbujmy wykonać obliczenia i odpowiedzieć na to pytanie. Uważa się, że strona tekst zawiera około 2500 znaków. Tak więc książka zawiera 400 stron 1 megabajtów danych. Wtedy jeden gigabajt rozmiar biblioteki będą musiały zawierać 1024 książek. Mnożąc znanych ilościach, mamy ponad miliard książek. Dla porównania, fundusz jest najbardziej znanym w kraju Lenin Biblioteka około 50 milionów egzemplarzy. Razem mamy prawie 22 takich bibliotek zebrane w jednym petabajta.

Ile to będzie na terenie zajęte miejsca? Biblioteka powierzchnia składowania 8,5 ha. Dwadzieścia dwa takie budynki zajmują powierzchnię 187 hektarów. Jest on porównywalny z Księstwa Monaco, który trwa tylko 202 hektarów.

Ilość informacji w Internecie

Teraz, kiedy prezentujemy co i ile petabajta informacji w fizycznie mierzalne ilości, możemy już sobie wyobrazić tablic przetwarzanych w sieci informatycznej Internet.

Cisco Sistems Statystyki daje nam możliwość spojrzenia na te numery, a oni są imponujące. Całkowitego ruchu e-mail i strony internetowe to 260 PB dziennie, w czasie, gdy ludzki mózg może przechowywać tylko 1 PB na całe życie i w idealnych warunkach.

To pozwala nam myśleć o tym, co zrobić z tym ogromny przepływ informacji, jak jest on przetwarzany i jak stosować zostawić przyszłym pokoleniom godne pamięci dobie rewolucji komputerowej.