225 Shares 911 views

Wyrażenie "koziej Sidora" i jego znaczenie

Wyrażenie "koziej Sidorov" zawsze zwracało szczególną uwagę na filologów i zwykłych ludzi, ponieważ ten wyraz wydaje się szczególnie głośny, a jego znaczenie po raz pierwszy nie zrozumie. Ludzie długo studiowali pochodzenie tego wyrażenia, ale nigdy nie osiągnęli ogólnego wniosku. Kim jest i jaka jest znaczenie tej frazeologii?

Czym jest frazeologia?

Jednostki frazowe to stabilne wyrażenia z niezmiennym porządkiem słów i znaczenia. Każde słowo, oddzielone od frazeologii, nie oznacza tej samej rzeczy indywidualnie. Wyrażenia frazeologiczne są stabilne w kompozycji, niezmienione. Kiedy używasz ich do listu lub w mowie, człowiek nie wymyśla ich w podróży, ale wydobywa je z pamięci. Ekspresja ewoluowała przez lata, a nie w krótkim okresie czasu.

Dlaczego warto używać jednostek frazeologicznych?

Określenia frazeologiczne są używane w celu zwiększenia emocjonalności mowy lub tekstu. Wyrażenia te wzbogacają mowę, czynią ją piękniejszym, ciekawym i kolorowym. Przemawianie bez jednostek frazeologicznych może stać się suche i niezbyt wrażliwe.

Początek frazeologii

Wyrażenie "kozica Sidora" jest frazeologią o odpowiednim imieniu, dlatego przyciąga szczególne zainteresowanie i staranne badania nad jego pochodzeniem. Linguistki mają kilka założeń, jakie są tajemnicze zwierzę. Niektóre założenia mogą brzmieć jak baśń lub legenda. Cóż, filolodzy nadal nie potrafili dokładnie powiedzieć, skąd pochodzi taka frazeologia i kiedy ją zaczęto używać. To dlatego ludzie pochodzili z ludzi, którzy pochodzili z siebie, skąd pochodziła fraza "koziej Sidorov", kto jest Sidor i dlaczego dokładnie jest kozłem.

Opcja jedna

Najczęstszym wariantem jest to, że wyrażenie to jest skonstruowane w oparciu o przenośne znaczenia słów "sidor" i "koza". Dawno temu cydr był nazywany bogatym człowiekiem lub kupcem, który był szczególnie złośliwy, chciwy i niegrzeczny. Ten bogaty człowiek był tak zły, że nie pożałowałby kozła, gdyby wspiął się na swoje łóżka i zjadła kilka kapusty. W czasach starożytnych kóz uważano za bardzo szkodliwe zwierzęta, z których mało było pro, ale wiele problemów i strat. I to prawda, że kozy często były brane za zniszczenie własności mieszkańców wioski.

Pierwszy wariant pochodzenia wyrażenia jest najbardziej popularny, ale nie wszyscy filologowie uważają to za słuszne.

Opcja druga

Druga opcja mówi, że nie ma kozłów – była tylko jedna arabska wypowiedź. "Sadar Kaza" – tak zwane w krajach arabskich, werdykt sędziego, który był bardzo boi. To zdanie często obejmowało silne uderzenie ludzi za pomocą laski. Uważa się zatem, że "kozioł Sidorowa" jest tylko zniekształceniem wyroku sędziego szariatowego, gdy pożyczono z języka arabskiego.

Ludzie, którzy uczą się języka rosyjskiego, pochodzenia słów w nim, a także jednostek frazeologicznych, uważają, że to wyrażenie jest najprawdopodobniej w tej sprawie.

Opcja trzecia

Mówią, że fraza ma inną wersję pochodzenia. Ta wersja jest bardziej jak bajka dla dzieci, jest to coś, co jest powiedziane w szkołach młodszym studentom podczas badania jednostek frazeologicznych. Według legendy wieloletni właściciel, który nazywał się Sidor, żył długo. Chciał, aby jego kozioł był najlepszy, dobrze wychowany, nie żałował łóżek i nie ukradł kapusty od sąsiadów. Kozioł nigdy go jednak nie posłuchał. Kiedy Sidor dowiedział się o jej okrucieństwach, pobił ją pałką o nieposłuszeństwo. Stąd wyrażenie "rozdarcie jak kozacz sakorowski".

Znaczenie frazeologii

Jeśli znasz pochodzenie frazeologii, możesz zgadnąć, co to znaczy być "kozłem Sidorowa". Znaczenie frazeologii opiera się na porównaniu: gdy ktoś mówi, że "zerwie się jak kozioł", to znaczy, że będą bardzo skarzeni, ukarani, a nawet bili.

Najczęściej ta frazeologia znajduje się w dziełach literackich. Pisarze lubią używać jednostek frazeologicznych i innych stabilnych wyrażeń w ich biografiach, powieściach i powieściach.

Co oznacza "kozica Sidora"? Gdy dany wyraz jest używany w mowie lub w tekście, są skojarzenia z czymś smutnym. Ale ostatnio wyrażenie to nie jest używane w dosłownym znaczeniu, jak poprzednio, ale w nieco zniekształconym. Dzisiaj, osoba, która popełniła lub popełniła coś nie tak, zostaje ukarana nie tak okrutnymi drogami, jak "Sidorov kozła" otrzymanego wcześniej. Znaczenie frazeologii się zmieniło, a teraz ludzie są skandowani i karani.

Synonimy dla frazeologicznej "oderwać się jak kozę sidrovu"

Ważną cechą każdej frazeologii, która jest również jej główną właściwością jest to, że muszą mieć synonim, który w jednym słowie może przekazać całą istotę wyrażenia. Najczęściej zwroty mają antonimy, ale są wyjątki.

Synonimy dla frazeologicznego "łzawić się jak chodnik kozica": bić, wyśmiewać, bić, karać, flogować, flogować, rozdrażniać, itd.

Wśród jednostek frazeologicznych słynna frazeologia "matka kuzkina", która również oznacza zagrożenie dla człowieka, będzie synonimem wyrażenia "sidorov koza".

Inne jednostki frazujące z udziałem zwierząt

Jednostki frazologiczne z udziałem zwierząt są bardzo popularne i wysoce wykorzystywane. Oprócz kozła koziego, wyróżnia się następujące jednostki frazeologii:

 1. Uparty jako osioł – mówi się o bardzo upartym człowieku, który nie chce przyznać się do jego bezprawności lub zgodzić się z opinią kogoś innego.
 2. Kłamie, jak szary wół – bezczelnie leży w oczach bez obawy sumienia,
 3. Głodny, jak wilk – tak mówią o człowieku, który doświadcza silnego poczucia głodu.
 4. Praca Martyshkina to bezużyteczne wysiłki, niepotrzebna praca, działania, które ostatecznie prowadzą do niczego dobrego.
 5. Szalony, jak lis – więc mówią o przebiegłym człowieku.
 6. Ślepym kurczakiem jest fraza o osobie o słabym wzroku.
 7. Unieś słonia z muchy – wyrażenie oznacza wielką przesadę, która nie odpowiada rzeczywistości.
 8. Komar do nosa nie podważa – o idealnym produkcie, sztuce, która jest bez skazy.
 9. Nie wszystkie koty to karnawał – nie ma takiej rzeczy, że wszystko zawsze dobrze.
 10. Praca jak konia to ciężka praca i ciężka praca.
 11. Krokodyle łzy – frazesyjny oznacza nieszczerość łez wylanych dla oszustwa. Fałszywe i udawane żale.
 12. Osoba Buridanova – jest to ciekawa frazeologia, która została dosłownie stworzona przez francuskiego filozofa o imieniu Jean Buridan. Twierdził, że jeśli wyłożysz dwa równe ramiona siana przed głodnym osłem, umrze z głodu, ale nie wybra jednego z nich. Od tego czasu fraza "osła Buridana" oznacza osobę, która nie może dokonać wyboru pomiędzy dwoma identycznymi rzeczami lub możliwościami.
 13. Powrót do owiec – tak często mówione w rozmowach, dyskusjach. Dialogizm oznacza wezwanie innego rozmówcy, aby trzymał się głównego tematu rozmowy.
 14. Spinning jak wiewiórka w kole – zajęty człowiek zwykle "obraca się jak wiewiórka w kole", czyli ciągle angażuje się w swoje sprawy i kłopoty.
 15. Kozła ofiarnego to fraza o osobie, która jest winna za wszystkie błędy innych ludzi.
 16. Zakup kota w poke – frazeologia jest uważana za najpopularniejszą i wysoce używaną. Pomimo faktu, że wypowiedź zdarzyła się dawno temu, w Rosji jest ona najczęściej używana w tej chwili. Feralologia ma ciekawą legendę pochodzenia, mówi się, że francuskie przysłowie tak mówił. Wyrażenie oznaczało pecha nabywcę, który nabył coś bez patrzenia, zupełnie nieświadomy jakości jego zakupu.

"Kozioł Sidorowa" – ta frazeologia, zbudowana bardzo długo w Rosji. Mimo to, w naszych czasach jest to jeden z najbardziej wysoce użytych.