554 Shares 7471 views

Tiraspol gdzie? Tyraspol, Naddniestrze: mapa, zdjęcia

Nistru – jeden z najstarszych rzek północnego Morza Czarnego. Wzdłuż jej lewym brzegu leży wąski pas ziemi, dawniej część różnych podmiotów państwowych: Imperium Osmańskiego, Rosji i Mołdawii. Stolica Pridnestrovie – Tiraspol. Gdzie jest to miasto? Które strony jego przeszłości i obecnych ciekawych gości i przez Tyraspol? Odbyć wirtualną wycieczkę po południu miasta i jego okolic.

Gdzie jest Tiraspol?

Kapitał Pridnestrovian znajduje się 106 km na północny-zachód od Odessy, na linii łączącej port na wybrzeżu Morza Czarnego z Kiszyniowa. Odległość do stolicy Mołdawii, jeśli będziemy korzystać z drogi, można pokonać w ciągu 1 godziny (około 80 km od utwardzonej drogi).

Miasto Tiraspol ma kształt trójkąta, południowo-zachodniej części, która rozciąga się wzdłuż lewego brzegu rzeki. Dniestr. Imię, składający się z dwóch greckich słów – „Tiras” (starożytna nazwa rzeki) i „Paul”, co oznacza „miasto”, pojawił się w dniach rosyjskiej carycy Katarzyny II. Według wspomnień współczesnych, królowa był fanem języku starożytnej Grecji.

Współrzędne geograficzne Tiraspol

Kiedy chcą wyjaśnić pozycję kapitału Transdniestrian na mapie Europy i Mołdawią, to jest zwykle używany przez urząd miejski postu współrzędne – 46 ° 50”. wag. i 29 ° 38 „w. d. Jest często przepisywany znajomymi spotkania, wysyłać i odbierać telegramów pocztowych, paczek, rozpozna indeks Tiraspol i innych informacji. Miasto urzędowym jest w granicach Mołdawii, dając stolica Republiki pod względem liczby ludności i wielkość terytorium.

Dlaczego Naddniestrze zwany „nierozpoznany Republiki”?

De facto Tiraspol miasto – centrum administracyjno-polityczne, gospodarcze i kulturalne na Pridnestrovian Mołdawskiej Republiki. Region dawnych mieszkańców Mołdawskiej SRR głosowali w referendum w sprawie utworzenia stanu edukacji. To zdarzenie miało miejsce około ćwierć wieku temu, ale wyniki plebiscytu nadal nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową. Kod pocztowy Tyraspol – MD-3300 – to kod numeryczny z tą samą literą prefiksu, podobnie jak w innych miejscowościach Mołdawii. Różnica czasu w Moskwie wynosi 1 godzinę.

Historia Tiraspol

Założenie miasta nad Dniestrem jest nierozerwalnie związana z wydarzeniami w Rosji w wiekach XVIII-XX. Południowych obrzeżach imperium był rodzajem „Rozdroża” Dla wielu narodów i religii. Zapisz tej funkcji i nowoczesne Tiraspol. Naddniestrze do XVIII wieku był zamieszkiwany przez rosyjskich staroobrzędowców, Kozaków, mołdawskiej i ukraińskiej chłopów. Zwycięstwa w wojnie z Turkami, wniosek w grudniu 1791 Pokój w Jassach między Rosją a Turcją doprowadziły do szybkiego ruchu Ochakovo krawędzi osadników z prowincji rosyjskich, bułgarskich, armeński, niemieckich kolonistów.

Na terenie tego regionu, który stał się w południowo-zachodnich granic imperium rosyjskiego, królowa Katarzyna II nakazał hrabia A. V. Suvorovu Dniestr zorganizować linię obrony i leżał Median twierdzę. Budowa umocnień została przeprowadzona w 1792 roku zgodnie z planem rosyjskiego inżyniera pochodzenia francuskiego F. de VOLÁN. Pierwszy budowany garnizon twierdzy stał oddział 172 Kozaków pod wodzą przyszłego bohatera Wojny Ojczyźnianej 1812 r Matvey Płatow. Że De Volan zaproponował hrabiego Suvorov Tiraspol twierdzę umieszczony w przedniej części tureckiej Bendery twierdzy, która znajduje się na prawym brzegu Dniestru. Od stycznia 1795 jest wymieniony w oficjalnych dokumentach nazwę miasta – Tiraspol.

Gdzie mediana twierdza?

Ślady zabytkowych budynków od czasu Aleksandra Suvorova można znaleźć w zachodniej części miasta. W miejscu centralnym placu apelowym twierdzy znajduje Borodino plac, pomnik rosyjskiego feldmarszałka M. I. Kutuzovu. Zachowane fragmenty pisma w proszku oraz wał twierdzy Tiraspol (mediana) odrestaurowany i otwarty dla turystów. Zobacz układ umocnień, słuchać opowieści o budowie, historia może być na terenie twierdzy i muzeum Tiraspol.

Dlaczego w imię jednego z kwadratów Tyraspol utrwalać pamięć o bitwie pod Borodino? Mieszkańcy zwane sąsiedztwa „Borodinkoy”. Wszystkie sprawy osobiście Kutuzowa, swego udziału losem Naddniestrzu iw całej Mołdawii. W maju 1812 rosyjski dowódca wojskowy podpisany traktat z Bukaresztu z Turcji. Kutuzow wziął na paradzie placu apelowym Tiraspol garnizonu, i pobłogosławił żołnierzy do walki z Napoleonem. Trzy pułki, które brały udział w bitwie pod Borodino, później stacjonujących w Bender i Tyraspol. Na terenie Naddniestrza lub innej części armii rosyjskiej są od 1792 roku. Teraz są one przedstawiane ograniczony kontyngent sił pokojowych.

Który zabytek stał się symbolem miasta Tyraspol?

Gdzie jest najbardziej rozpoznawalnych zabytków stolicy Naddniestrza – konny pomnik Suworowa? zainstalowany w dolnej części o tej samej nazwie pomnik. Jest to mały, ale dobrze położony w centrum przestrzeni. Zwykle wycieczka zaczyna się tutaj dla gości i turystów odwiedzających Tiraspol. Gdzie jest inny symbol – architektoniczno? Ten rosyjski Narodowy Teatr Dramatyczny, usytuowany obok głównego budynku głównego uniwersytetu w Naddniestrzu – State University. T. G. Shevchenko. Południe i wschód istnieją duże obszary Tyraspol – miejscowości Kolkotovaya belka Kirowa, Bliskiego Farm.

Jakie inne atrakcje można zwiedzać w centrum Tyraspol?

Jeśli spacerem od pomnika Suworowa w centrum handlowym, można zobaczyć głównego Orthodox Cathedral Naddniestrza. Na przeciwnej stronie centralnego placu są inne ciekawe zabytki:

  • popiersia z brązu Frantsa De VOLÁN i Katarzyny II;
  • Piękna kaplica prawosławna;
  • T-34 czołg, ustanowiony na cześć wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej (1941-1944);
  • pomnik wzniesiony ku czci poległych podczas Pridnestrovians lokalnego konfliktu z Mołdawią w 1992 roku;
  • Tiraspol Wielka muzeum;
  • Muzeum Pamięci rodzimy Tiraspol N. D. Zelinskogo (radziecki i rosyjski chemik);
  • Most przez rzekę. Dniestr.

Nasyp i Plac De Volan na lewym brzegu rzeki – najbardziej malowniczych miejsc w Tyraspol. Są to tereny rekreacyjne, kawiarnie, atrakcje dla dzieci, łódki pomosty przyjemność, prom, stacja kajak.

Ulica 25 października

Populacja Tyraspol w przeszłości i teraz wyznaje głównie prawosławni. Przed rewolucją 1920 roku najważniejsza ulica miasta nazwano „modlitwa” na cześć wielkiego święta Kościoła Prawosławnego – Matki Boskiej. znak Tiraspol Temple Festival i Miasto Dzień 14 października (Ochrona dzień). Teraz centralny autostrady Tiraspol nazywany tak jak w czasach sowieckich – „ulica 25 października” (dzień zbrojnego powstania bolszewików w Piotrogrodzie pod stylu art.).

Jeśli pójdziesz do stacji kolejowej, a następnie skręcić w lewo, można zobaczyć budynek Teatru Narodowego i Uniwersytetu. Na ulicy w dniu 25 października, w pobliżu teatru w pięknym budynku z zegarem są Ratusz i Tiraspol Rady Deputowanych Ludowych.

Rząd i Rada Najwyższa Naddniestrza pracują w budynku, który znajduje się na głównej ulicy, tylko nieznacznie powyżej ich terenie. Suvorov. W Tiraspol, pielęgnować historycznej pamięci tych, którzy budowali i Zakładu dla miasta. Istnieją stowarzyszenia etniczno-kulturowe: rosyjski, ukraiński, niemiecki, ormiański, Mołdawski Związek.

Między Tiraspol i Bendery

Niemal na całym ulicy. 25 października można dostać w autobusie lub minibus № 19 № 20 i 10 minut do drugiego co do wielkości miasta w Naddniestrzu – Bender. To prawym brzegu Dniestru, ale terytorium Pridnestrovie i Mołdawii nie są (Mołdawia). Tiraspol na zachodnim skraju zdobi kompleks sportowy duże, liczące kilka stadionów, posiada również basen, korty tenisowe. Następnie droga prowadzi przez starą bułgarskiej wsi Parcani.

Innym starożytnej fortecy na naszym starym brzegu Dniestru

Na obrzeżach miasta Bender ma średniowieczny pomnik – dawnej twierdzy. Zaczęło jej budowy na zlecenie tureckiego sułtana Bajazyd II w 1484 roku, aw 1538 roku Sulejmana Wspaniałego nakazał rozwinąć fortyfikacji. Cytadela lub wewnętrzny zamek jest otwarty dla turystów, beczka prochu posiada jedną z najciekawszych muzeów w Naddniestrzu.

Kieruje na rozmowy dla wszystkich zainteresowanych w przeszłości skraju wydarzeń i osobistości, których nazwy związane są z historią Tyraspol i Pridnestrovie wszystkich. Na przykład, wybitny dowódca rosyjski podczas Wojny Ojczyźnianej 1812, P. H. Vitgenshteyn mieszkał w posiadłości Kamenka (170 km od stolicy Naddniestrza). Na cześć Hrabia Tiraspol roślin „Quint” wydany „Wittgenstein” koniak.

infrastruktura Tiraspol

Jego populacja wynosi 150 tysięcy osób. Dobrze rozwinięta komunikacja miejska, transfer wózek, autobus. Wypłata taryfy jest wykonany w Naddniestrza rubla. To jest jego własną walutą w Tiraspol oraz w całej Republice nierozpoznane. Prawie wszystkie znaki, znaki drogowe – po rosyjsku. Znaki w instytucjach publicznych w języku trzech językach urzędowych – Mołdawii, Ukrainy i Rosji.

W Tiraspol, ale firma, która pod marką „Quint” produkuje produkcji wina i brandy, pracując Cotton Association „Tirotex” inżynierii i innych roślin. W stolicy Naddniestrza, wielu młodych ludzi, studentów uczestniczących w Uniwersytecie, oddziałów rosyjskich szkół wyższych i uczelni. Największy koncert i instytucją kultury – Pałac Republiki. W pobliżu centralnego placu jest popularna wśród młodych kompleks kinowy-koncertowej „Tiraspol”.

Zielone miasto strój – ogród botaniczny na terenie instytut naukowo-badawczy, parków miejskich, alejek i placów. Na Gagarina Boulevard w pobliżu obudowach Pridnestrovye Uniwersytet biust pierwszy kosmonautą. Park „Victory” – to ulubione miejsce na wakacje z Tyraspol, miejsce targów i innych rozrywek publicznego.