844 Shares 6584 views

Około pola: właściwości lecznicze.

Łączenie pola odnosi się do wieloletnich roślin zielnych. Ma skręcone łodygi do jednego metra. Liście mają trójkątny kształt, regularnie z długą papugą. Kwiaty rośliny mogą być różowe lub białe. Owoce są prezentowane w kulistym pudełku trójkątnym z czterema nasionami czarnego koloru. Kwiaty przez całe lato. Jednym z najczęstszych chwastów jest powój pola. Walka z tym chwastem jest przeprowadzana za pomocą mechanicznej uprawy, a także stosowanie herbicydów. Można stosować kwasy arylooctanowe (MZPA, 2,4D), kwas benzoesowy (dikamba), nitryle (bromoksynil), imidazolinon (imazethapyr, imazamoks). Dobre wyniki uzyskuje się przy obróbce chwastów mieszaninami różnych herbicydów (diylen, superi, diylen).


Powój pola można spotkać na Kaukazie, na Ukrainie, w europejskiej części Federacji Rosyjskiej, w Azji Centralnej, w Kazachstanie, na Dalekim Wschodzie. Ta roślina wykazuje właściwości lecznicze. W tym celu można używać liści, traw, korzeni i kwiatów. Około pola, a raczej jego korzenie, konieczne jest zebranie we wczesną wiosną lub jesienią, liśćmi, kwiatami, trawą – latem (czerwiec, sierpień). Ze względu na zawartość convolvuliny roślina wykazuje działanie przeczyszczające. Znaczna ilość tego glikozydku znajduje się w korzeniach i kłącza w roślinie. Liście zawierają dużo karotenu kwasu askorbinowego. Zioło zawiera substancje koagulujące, tokoferol, saponiny, substancje gorzkie i glikozydy żywiczne. W korzeniach żywicy zidentyfikowano glikozydy, które są identyczne z yalapiną i kovolvuliną. Żywica jest izolowana od kwiatów i alkaloidów z nasion.

Połączenie pola pokazuje gojenie ran, środek przeczyszczający, działanie moczopędne, przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i antytoksyczne. W leczeniu zapalenia błony śluzowej żołądka i jelita grubego stosować roztwory i wlewy z nasion lub korzeni. Proszek z suchej trawy lub świeża trawa trawna jest lekiem przeciwbólowym i hemostatycznym. Sproszkowana trawa może plamić rany, a także siniaki. Odwar z ziół stosowanych do zapalenia narządów płciowych kobiet, wywar z kwiatów – omdlenia i zapalenia dróg oddechowych, bulion suchych liści, kłącza – porosty, świerzb, zapalenie skóry. W medycynie ludowej proszek z kłącza jest stosowany jako środek nasenny i maść – jako środek znieczulający. Pozytywne rezultaty uzyskiwane są przy użyciu ziół lub soku roślinnego w leczeniu zapalenia krtani i gardła, gruźlicy płuc, kiły, miażdżycy tętnic, astmy oskrzelowej, zapalenia wątroby, hepatoz, zapalenia pęczka, nadciśnienia tętniczego. Infuzja nasion jest doskonałym czynnikiem chorobotwórczym. Przed użyciem kolby kukurydzianej należy skonsultować się z lekarzem. Istnieją również przeciwwskazania do wykorzystania chaberu w polu, ponieważ roślina ta może powodować złe samopoczucie, wymioty, biegunkę, gdy jest stosowana. Podczas ciąży zabronione jest stosowanie nasion z kukurydzy, ponieważ mogą powodować aborcje lub przedwczesne urodzenie.

W naszym kraju jest więcej niż trzydzieści gatunków owiniętych.

Powłoka trójchromatyczna nazywa się starożytnym pięknem. W przeciwieństwie do owiniętego pola, jest to roczna roślina charakteryzująca się prostą rozgałęzioną łodygą o długości do 50 centymetrów. Ma lancetowo-lancetowe liście, które są ułożone naprzemiennie. Średnica kwiatów wynosi około 4 centymetry. Kwiaty mają fioletowy lub jasnoniebieski kolor. Zoe z korony jest żółta.

Powój Mauretanii jest doskonałą rośliną do uprawy w pojemnikach lub wiszących koszyach. Kwiaty są liliowe. To roślina jest bezpretensjonalna i nie wymaga specjalnej troski. Łatwo rozwijać ją zarówno w miejscach otwartych, jak i zacienionych. Intensywny wzrost i kwitnienie obserwuje się na plastrach słonecznych. Wiążące preferują gleby gliniaste i nie boją się mrozu.