847 Shares 4682 views

Gdzie jest posąg Chrystusa Zbawiciela (Odkupiciela)?

Pomnik Chrystusa Zbawiciela jest drugim największym na świecie budynkiem artystycznym. Główną dekoracją miasta jest ten monumentalny symbol chrześcijaństwa, posąg rozciągający ręce nad miastem. Więc jakie miasto miało zaszczyt posiadać niepowtarzalny pomnik? Który kraj? Pomnik Chrystusa Zbawiciela znajduje się w Rio de Janeiro. Turyści chętnie odwiedzają Brazylię, aby zobaczyć je własnymi oczami.


Siedem Cudów Świata

Wszyscy znają niesamowitą sztukę starożytnego świata: piramidy egipskie, Sfinks, wiszące ogrody Semiramis, posąg Zeusa w Olimpii, świątynię Artemidy w Efezie, mauzoleum w Halicarnassus, Kolos Rhodes i latarnię morską w Aleksandrii.

Pomnik Chrystusa Zbawiciela jest unikalnym, ale nie jedynym budynkiem, który zasługuje na uwagę naszej planecie. W 2007 roku postanowiono stworzyć listę słynnych, nowoczesnych struktur architektonicznych, aby wybrać New Seven Wonders of the World. Wśród nich były piramidy: Giza, Chichen Itza, Taj Mahal, Petra, Machu Picchu, Wielki Mur Chiński, Koloseum i posąg Chrystusa Zbawiciela. Chodzi o ten ostatni, który zostanie omówiony dzisiaj, więc przeniesiemy się do Brazylii i zobaczemy, co jest tutaj interesujące.

Rio de Janeiro – perła Brazylii

To fantastyczne miasto chce odwiedzić każdego turystę. Architektura europejska, morze świateł, luksusowe sklepy z biżuterią, a nawet Muzeum klejnotów. Jeszcze bardziej znane są lokalne plaże: łagodny biały piasek i łagodny ocean dają prawdziwy rozkosz. Ogród botaniczny z fontannami i wspaniałe alejki jest idealnym miejscem na spacery.

W Rio znajduje się wiele zabytków architektonicznych, które można zwiedzić, a najbardziej znanymi wśród nich jest posąg Chrystusa Zbawiciela na Górze Corcovado. Można to zobaczyć kilkakrotnie w telewizji lub w Internecie, ale nigdy nie doświadczysz emocji, która pochłania każdego, kto znajduje się u podnóża giganta na wysokości 704 metrów nad poziomem morza.

Trochę historii

Co roku tysiące turystów przyjeżdżają do miasta, gdzie znajduje się posąg Chrystusa Zbawiciela. Ten wspaniały pomnik nie opuszcza nawet ateistów, dalekich od wiary chrześcijańskiej, obojętnie.

Szczyt, który później budowano posąg, już w XIV wieku został nazwany "Górami Kuszenia". Jego niezwykły kształt później doprowadził do zmiany nazwy i stał się znany jako Corcovado, co w języku rosyjskim oznacza "garbus".

W 1859 r., Przed całą serią wypraw badawczych odwiedził tu kapłan kościoła katolickiego Pedro Maria Boss. Podbity przez malownicze piękno tych miejsc postanowił postawić na górze posąg Chrystusa, który będzie służył jako symbol ochrony i ochrony miasta. Nie za nic jest miejsce, gdzie znajduje się posąg Chrystusa Zbawiciela, miasto Rio de Janeiro zostało wybrane. Wspaniała panorama miasta, zatoczki z malowniczą górą Sugarloaf i linią brzegową, połączona jest niczym innym jak obrazem nowoczesnego raju.

Konkurencja projektów

Kościół nie był gotowy na realizację takiego dużego projektu na własny koszt, więc projekt został przesunięty i rozpoczęto budowę kolejki, która miała pomóc w dostarczaniu materiałów budowlanych.

W 1921 r. Zorganizowano festiwal, zwany "Tydzień Pomnika". Podczas jego budowy zbierano darowizny na budowę.

Od miasta, w którym posąg Chrystusa Zbawiciela znalazł swoje stałe miejsce, tak aktywnie uczestniczył w realizacji tego pomysłu, postanowiono ogłosić konkurs na najlepszy projekt. Architekci i inżynierowie natychmiast odpowiedzieli oferując dziesiątki różnych opcji. Administracja miasta wybrała projekt Heitor da Silva Costa: jego posąg wyrażał maksymalnie ideę chrześcijaństwa, ponieważ postać z wyciągniętą dłonią przypominała krzyż.

Muszę powiedzieć, że projekt przeszedł pewne zmiany. Po wielu dyskusjach inżynierowie zastąpili cokole w postaci piłki, symbolizującej ziemię, w prostokątną. W niej została założona mała kaplica, która trwa do dziś. Dach zrobił marmur.

Lokalizacja:

Budowa trwała około 9 lat, od 1922 do 1931 roku. To był naprawdę wspaniały projekt. Aby stworzyć taki cud jako posąg Chrystusa Zbawiciela, ówczesny kraj był niezdolny technicznie, więc postanowiono wyprodukować wszystkie szczegóły we Francji, a następnie dostarczyć koleją na szczyt góry Corcovado. Tutaj spotkali się oni z miejscowymi rzemieślnikami i rzeźbiarzy, którzy zebrali się. Rysunek wykonany jest z żelbetonu i kamienia szlachetnego.

12 października 1931 r. Odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie posągu. Na ostatnim szlaku kolejowym na szczyt góry zbudowano kręte schody, składające się z 220 kroków, wzdłuż których wzięło się licznych pielgrzymów, turystów i mieszczan. Od tego czasu, na majestatycznej górze Corcovado, na wysokości 704 metrów nad poziomem morza, w tajemniczym zamgleniu chmur i mgły jest piękna figura Chrystusa Zbawiciela. Miasto pod silną ochroną Jezusa ma fantastyczną wizję, z której zamarza serce … Statua stała się symbolem Rio de Janeiro i Brazylii.

Opis

Idea figury Chrystusa, stojąca z otwartymi ramionami, mówi, że wszystko jest w rękach Pana. Pomnik można zobaczyć z dowolnego miejsca w mieście, o każdej porze dnia. Szczególnie uroczy, patrzy się w promieniach zachodzącego słońca z okna helikoptera. Prywatne firmy świadczą takie usługi: powolne okrążenie monumentalnej postaci Chrystusa w kole. Jej wysokość wraz z cokołem jest imponująca – 39,6 metra, a ramiona – 30 metrów. Masa olbrzyma wynosi ponad 1100 ton!

Podróże w czasie

Aby zanurzyć się w epokę pomnika, należy korzystać ze starego transportu, który jest konserwowany od 1896 roku. Starożytny typ tramwaju prowadzi do dziś, łącząc górne i dolne poziomy miasta. Wyobraź sobie, że ma ponad 100 lat, tak jak przed miną dziesięciolemi …

Podróż będzie powolna i pozwoli Ci cieszyć się wspaniałymi widokami. Przekraczając strome wzniesienie, skręcając w narożach, tramwaj prowadzi cię do schodów prowadzących do platformy widokowej. W sumie 220 kroków – i masz posąg. Z tego punktu widzenia cokole wygląda znacznie bardziej imponująco, ponieważ naturalnym cokolem jest sama góra. Wielu mówi o wyjątkowej, tajemniczej aurze otaczającej postać. Z tym trudno się zgodzić, ponieważ obok takiego dzieła doświadczasz mistycznego drżenia.

Rekomendacje dla turystów

Nie dłużej, aby się rozkoszować w łóżku, jeśli zdecydujesz się na wycieczkę do pięknej. Pomnik Chrystusa Zbawiciela znajduje się w jednym z najczęściej odwiedzanych miast, więc napływ turystów tutaj jest bardzo duży. Bliżej do południa grozi ci długotrwałe w kolejce. A winda, tramwaj, schody same w sobie mają ograniczoną wydajność, więc wczesny poranek to najlepszy czas na wycieczkę.

W transporcie nie ma problemów: co 30 minut od miasta jest pociąg, który dostarcza tych, którzy chcą pomnika. Czas zajmie trochę czasu, około 20 minut. Jeśli nie chcesz rozstać się z twoim osobistym transportem, to u stóp pomnika znajduje się dobry parking. Stąd można dojść pieszo lub skorzystać z nowoczesnej windy. Dziś istnieje możliwość wznoszenia schodów ruchomych lub kolejki linowej, więc jeśli masz małe dzieci lub osoby starsze, nie martw się, że obciążenia będą za dużo dla nich.

Nie spiesz się po opuszczeniu miejsca po obejrzeniu posągu: udaj się na wycieczkę do muzeum sztuki naiwnej, spacer po pięknym lesie samodzielnie lub w przewodniku. Czyste powietrze, czyste rzeki i jeziora, egzotyczne zwierzęta – wszystko to daje wiele żywych wrażeń.

Bliźniacz posągu

Popularność pomnika doprowadziła do powstania wielu późniejszych analogów. W Lizbonie, w połowie lat 90. XX wieku, wzniesiony został 28-metrowy pomnik. Zamiast 700-metrowej góry stosowano cokół o wysokości 80 metrów.

W Wietnamie podobny posąg jest umieszczony z wyciągniętymi ramionami na wysokości 32 metrów.

W Indonezji, zaledwie kilka lat temu, zakończono budowę 30-metrowego pomnika Chrystusa, a to pomimo tego, że kraj jest muzułmaninem.

Czas, natura, elementy

Przez nieukończone 100 lat poważnych wstrząsów posąg nie doświadczył. Burze i huragany, miażdżące wszystko na swojej drodze, nie skrzywdziły jej, jak pioruna, które często ją bili. Ktoś odnosi się do właściwości kamieni szlachetnych, inni uważają to za wartość sakralną. W jednym z silnych burz, piorun uderzył dwa palce z ręki Chrystusa. Kościół zachowuje kamień, z którego powstaje pomnik, iw najbliższej przyszłości przewiduje się odbudowę tego najcenniejszego obiektu historycznego.

Dziedzictwo kulturowe jest odzwierciedleniem ludzi, którzy go stworzyli. Pomnik Chrystusa Zbawiciela jest wymownym dowodem wielkości Brazylii: wspaniałe dzieło sztuki znajduje się w najpiękniejszym mieście na świecie.