404 Shares 7371 views

tlenek cyrkonu: opis, charakterystyka, właściwości aplikacyjne i ocen

Protetyka zastosowanie wszędzie, we wszystkich klinikach stomatologicznych. Materiały do produkcji protez i technik instalacji do dzisiaj istnieje dość duży wybór. Nowy materiał tlenek cyrkonu wpływa na jego właściwości i jest uważany za najlepszy do zastosowania w tej dziedzinie.


Tlenek cyrkonu w postaci związku chemicznego

Tlenku (ditlenek) cyrkonu ZrO2 – przejrzyste, bezbarwne kryształy o specjalnej wytrzymałości, nierozpuszczalne w wodzie i większości kwasów i zasad, ale który rozpuszcza się w roztopionym okularów alkalicznych, fluorowodorowy i kwas siarkowy. Temperatura topnienia 2715 ° C, cyrkon występuje w trzech postaciach: stabilny jednoskośnej, który występuje w przyrodzie, metastabilnej tetragonalnej – stanowi część z ceramiki z tlenku cyrkonu, regularny niestabilny – stosowane w postaci rombu biżuterii sztucznej. W przemyśle, tlenek cyrkonu jest szeroko stosowany z powodu jego superhardness, wytworzonych z niej materiałów ogniotrwałych, emalii, szkła i ceramiki.

Obszary zastosowania tlenku cyrkonu

tlenek cyrkonu został otwarty w 1789 roku i nie była używana przez dłuższy czas, cały jego ogromny potencjał nie był znany ludzkości. Dopiero stosunkowo niedawno stały się aktywnie czas cyrkon stosowane w wielu dziedzinach działalności człowieka. Jest on stosowany w przemyśle motoryzacyjnym, na przykład w produkcji tarcz hamulcowych z wysokiej jakości maszyn. Przemysł kosmiczny jest niezastąpiony – ze względu na jego statkach wytrzymać niesamowite efekty temperaturowe. narzędzia tnące, pompy zawierać także tlenek cyrkonu. On stosowany w medycynie, na przykład, jako szef sztucznych stawów biodrowych. I wreszcie, w stomatologii to może pokazać wszystkie swoje najlepsze cechy jak protezy.

Tlenek cyrkonu w stomatologii

We współczesnej stomatologii, tlenek cyrkonu – najbardziej popularnym materiałem do produkcji koron dentystycznych. Stał się popularny w tej dziedzinie ze względu na swoje właściwości, takie jak twardość, wytrzymałość, trwałość i kształt zatrzymywania się i pobytu na długi czas, ludzkiej biozgodności tkankowej, piękny wygląd. Może ona służyć jako materiał do pojedynczej korony, mosty i protezy kołki, za pomocą stałych implantów.

tlenek cyrkonu, których cena jest wyższa niż w przypadku innych rodzajów protez, trudne do procesu. A to ze względu na fakt, że takie korony najdroższych. Po utworzeniu tuszy, że nakłada się warstwę z białych materiałów ceramicznych, a sam tlenek cyrkonu ma kolor. Z tego ceramika może być stosowana bardzo cienko.

Metalowe wolne korony na tlenku cyrkonu

Do wytwarzania koron i mostków tlenku cyrkonu zupełnie nowego materiału. Przed użyciem protezy metalową ramkę normą absolutnego i nie ma alternatywy. Ale naukowcy przeprowadzili badania i poszukiwania najbardziej odpowiedni materiał mający zarówno estetyczny wygląd i biozgodność z ludzką tkanką, wytrzymałej i lekkiej. Ten materiał został znaleziony, a to w naturze rzadkość na cechach można ją porównać tylko do diamentu.

Wraz z pojawieniem się koron cyrkonowych, pacjenci mogą cieszyć się niepowtarzalne piękno i estetykę protez, to inna sprawa, że nie wszystko jest szczęście pozwolić. Ale ze względu na jego trwałość, może spędzić czas i na całe życie – protezy cyrkonu niezwykle odporna na zużycie i trwała. Ze względu na fakt, że samo w sobie jest przezroczysty cyrkonu wraz z cienką warstwą ceramiki tworzy efekt naturalnych zębów. Ponadto, korona mocno dziąseł, nie ma najmniejszego lukę niż tworzyć bardziej naturalny wygląd.

Estetyka plus trwałość

Biały Steel – czasami określane jako ceramiki tlenku cyrkonu. Zęby tego materiału jest 5 razy większa niż ceramiką protezy. Co jest zaletą takiej siły? Aż do pojawienia się w tlenku cyrkonu koron dentystycznych wykonano przy użyciu metalowej ramy, na który nałożono grubą warstwą ceramiki. Metal – dla wytrzymałości, ceramiki – dla estetyki. Jednak, aby stworzyć całkowicie naturalny wygląd tak niemożliwe do umieszczenia kontaktu protezy z dziąsła wyraźnie dostrzec ciemny pasek (ten efekt jest metalowa ramka).

tlenek cyrkonu nie jest gorsza wytrzymałość metalu i pozwala na przesyłanie naturalny kolor i przejrzystość, jak naturalny ząb, bez żadnych dodatkowych wtrąceń kolorów. On jest z natury podobny do struktury zęba, ma przepuszczalność światła. Promienie światła przenikającego do wnętrza korony, załamane i rozproszone w sposób naturalny, tworząc efekt zdrowego i pięknego uśmiechu. Stomatolodzy są wybrane podczas instalacji koloru protezy, która różni się od koloru pozostałych zdrowych zębów, więc sama korona nie wydaje, łącząc ze zdrowymi zębami.

biozgodność

Metale, z których są metalowe uzupełnienia ceramicznego niekiedy stać przyczyną reakcji alergicznych u pacjenta, w wyglądzie i długim czasie przyzwyczajania zapalenia do protezy. Korony cyrkonu – idealna dla osób z nietolerancją i metali nadwrażliwych.

Wynika to z takich ich właściwości:

 • Bezpieczne kompozycji (nie zawierającą krzemionki).
 • Odporność na działanie kwasów, niskiej rozpuszczalności.
 • Gładkie powierzchnie zapobiega budować w locie.
 • Obojętność innych materiałów znajdujących się w jamie ustnej.
 • Wysoka izolacyjność cieplna zapewnia, że żaden dyskomfort podczas odbierania gorących lub zimnych posiłków.
 • Minimalne przygotowanie zdrowego zęba. Wytrzymałość materiału pozwala na utworzenie cienkiej ramki, przez co szlifowanie zębów do minimum i zachować bardziej zdrowe tkanki zęba.

Przeciwwskazania

tlenek cyrkonu, które są idealne właściwości dla protezy ma prawie żadnych przeciwwskazań, z wyjątkiem takich indywidualnych cech organizmu ludzkiego:

 • Struktura Patologia szczęki, przy czym górna szczęka trzeci obejmuje dolne zęby w położeniu zamkniętym – przodozgryz. Wyniki wada nadmiernego nacisku na zęby górnej szczęki i okładziny wysokiej usuwanie szkliwa.
 • Bruksizm – anomalia, przejawia zgrzytając zębami, zwykle w czasie snu. Powodem nie jest w pełni ujawnione, ale wielu naukowców uważa, że bruksizm – wynik braku równowagi psychicznej i stresu. Prowadzi to do uszkodzenia szkliwa zębów i ścieranie.

korony

tlenku cyrkonu, jest trudne w obsłudze, dzięki czemu wytwarzanie go z koronami – procesem pracochłonnym. Obejmuje ona kilka etapów:

 1. Przygotowany w ustach, szlifowanie zębów na koronę.
 2. Jest usuwany z formy toczone modelu zęba wykonany jest z przyszłej korony.
 3. Held wzorzec skanowania laserowego, dane są wprowadzane do komputera w celu przetworzenia.
 4. Specjalny program komputerowy symuluje ramki, biorąc pod uwagę wszystkie niuanse (np skurcz tusza po wypaleniu).
 5. Aby komputer jest połączony z danymi uzyskanymi tworzenie maszyna cyfrowa występuje vytachivaniya i tuszy cyrkonu kęsa.
 6. Obrabiane ramki umieszcza się w piecu do wysokiej temperatury masy spieku i większą wytrzymałość.
 7. Gotowe porośnięte osnowy korpusu ceramicznego, pewien odcień wybranego dla określonego pacjenta.

Zalety metalowo-ceramiczne korony przed cyrkonu

W razie potrzeby protetyczne dla pacjenta powstaje pytanie, co wybrać sztuczne zęby. tlenek cyrkonu ma wiele zalet w porównaniu z innymi materiałami:

 • Korony protetyczne cyrkonu nie wymaga usunięcia nerwu.
 • Brak metalu w strukturze, co eliminuje problemy, takie jak reakcje alergiczne, metaliczny smak w ustach.
 • Gwarancja swobodny rozwój chorób wynikających z koroną. Proteza przywiera do gumy, resztki jedzenia i bakterie pod nią nie dostaniesz.
 • Dokładność ramy. Cyfrowe przetwarzanie zapewnia niezwykłą dokładność w projektowaniu produkcji.
 • Indywidualny dobór kolorów. Gotowa proteza jest wizualnie nie do odróżnienia od pozostałych, zdrowych zębów.
 • Możliwość wytwarzania dowolnej długości mostka;
 • łatwość budowy.
 • Brak odpowiedzi na ciepło i zimno. Noszenie cermet może powodować nieprzyjemne odczucia ciepła lub zimna. Tlenek cyrkonu taka reakcja nie.
 • Absolutnie naturalny wygląd.
 • Brak szare felgi w strefie kontaktu z gumy.
 • W ramach przygotowania do protez jest konieczne szlifowanie zębów silnie.
 • Korony nie są zdeformowane i zachowują swój wygląd i kształt przez długi czas.

opinie

W ciągu stosunkowo krótkiego wniosku sprawdziły się w stomatologii tlenek cyrkonu, reakcje na nią tylko pozytywne. Po przeanalizowaniu licznych komentarzy w sieci, można wywnioskować, że materiał ten jest idealny do produkcji protez dentystycznych. Podczas całego okresu stosowania tlenku cyrkonu w protetyce nie stwierdzono przypadek wystąpienia reakcji alergicznej. Rehabilitacja odbywa się szybko i bez komplikacji, a pojawienie się uśmiechu podoba tylko pacjenta, nie powodując dyskomfort psychiczny około ciała obcego w jamie ustnej. Szczególnego zachwytu doświadczanych przez ludzi, którzy nosili przed instalacją metalowych koron cyrkonu protezy lub bez natrysku. Po tym wszystkim, że mają coś do porównania. Kilka lat temu, tego rodzaju protez jest bardzo popularne, ponieważ nie było alternatywy dla niego w danej chwili. korony metalowe nie tylko przyniósł dolegliwości fizyczne (alergie, reakcja na temperaturę), ale nie wygląda estetycznie. Po wymianie ich z cyrkonu, ludzie są zaskoczeni, jak sztuczny ząb może być widoczne dla innych i wyglądają tak naturalnie. Było to możliwe dzięki materiał przyszłości – tlenku cyrkonu.