696 Shares 8651 views

Metoda kija i marchewki: jak go używać w różnych dziedzinach życia?

Metoda kija i marchewki jest często wykorzystywane w różnych dziedzinach życia. Rekrutacja, szkolenia, relacje – wszystkie obszary, w których pilnie stosują metody nagród i kar. Jednakże, jeśli mówimy o kija i marchewki, wszystko jest nieco bardziej skomplikowana niż tylko zachęcać i ukarać. Co to jest złożoność i jak zastosować tę metodę w praktyce, należy rozważyć publikację.


ojcowizna

Metoda kija i marchewki (bardziej powszechne jako forma uwielbienia i kara) – specjalna technika, która pomaga osiągnąć żądaną akcję z innymi poprzez działania. Metoda ta jest często stosowana w wychowaniu pedagogicznej, polityki i zarządzania zasobami ludzkimi.

Wyrażenie „kija i marchewki” istnieje nawet w słownictwie zagranicznej, choć w zmodyfikowanej formie. Rosyjscy edycje publicystyczne ten wyraz pojawił się pod koniec 19 wieku, a pierwsza z jego brzmienia brzmiało jak „bata i kija”. Oznacza to, że było to dosłowne tłumaczenie z niemieckiego przysłowia.

W wersji angielskiej wyrażenie brzmi jako „kija i marchewki”. Są one związane z niewielu sposobów, które wpływają na upartego osła i czynią go ruszyć.

Ta metoda motywacji jest najstarszym, trzeba tylko przypomnieć okres niewolnictwa, kiedy bicz (w najbardziej dosłownym manifestacji), była siłą napędową, która powoduje, że osoby do pracy. Znacznie później, Frederick Taylor, założyciel organizacji naukowej pracy, przedstawiła propozycję zwiększenia efektywności wykorzystania zachęt. Chociaż teraz ta metoda nie jest tak skuteczne.

Dlaczego metoda nie działa?

Metoda kija i marchewki badano w różnych dziedzinach. Szczególne znaczenie zyskał w oczach socjologów i psychologów społecznych. Skutki tej metody nie można nazwać stabilny i niezawodny. W pewnych warunkach „kija i marchewki” dać oczekiwanych rezultatów, natomiast w innych – wręcz przeciwnie.

Psycholog i socjolog Douglas McGregor wytłumaczyć faktem, że gdy dana osoba nie jest zaopatrzony w żywność i bezpieczeństwo, które są podstawowe potrzeby, marchewka i kij sposób objawia się doskonale. Ale gdy podstawowe potrzeby są w pełni zabezpieczone, zaczynają pojawiać się pragnienie wyższym poziomie, co jest całkowicie sprzeczne z metodą motywacji. W rezultacie staje się nieskuteczne.

W każdej dziedzinie metody marchewki i kija działa i objawia się na różne sposoby, i zrozumieć, jak należy go stosować, a nie trzeba rozważyć oddzielnie każdej z dziedzin działalności człowieka.

kontakty

Marchewki i kije w związku jest często objawia się w postaci manipulacji, zwłaszcza jeśli jeden z partnerów nie jest wystarczająco pewny siebie. Wygląda to dość często jak gra na uczuciach. Nieudolne zarządzanie takimi „gry” często grozi przełamać. Jeśli ciągle „dając marchewkę”, partner staje się zbyt słodki, i to jest monotonia jego ruinę. A gdy Twój partner nie widzi coś innego niż kija, to jest po prostu nie do zniesienia.

I przed użyciem tej metody, trzeba ponownie pomyśleć, do jakich celów będzie on używany i czy takie zachowanie jest dopuszczalne.

Metody manipulacji w związkach

Metoda kija i marchewki z człowiekiem polega głównie na zbliżający się z dala od niego. Ponieważ ludzie są przez myśliwych przyrody i zdobywców, są one o wiele bardziej interesujące, aby móc śledzić i intrygi. Od tej tezy i należy postępować w zastosowaniu kija i marchewki w relacji:

  • Nie powinno być trochę, a stosunek podejścia marchewki i kija powinna wynosić 1: 7. Oznacza to, że od czasu do czasu młody człowiek musi zrobić trochę przetasowania w związku.
  • Kara może być brak zwykłej zachęty.
  • Dobre zachowanie lub pozytywne zmiany zachęcani stale i systematycznie.

Ale najważniejsze – pamiętaj: zanim pęd do partnera z bata, trzeba myśleć o sytuacji i starają się budować dialog, i to najlepiej zacząć od siebie.

Praca w firmie

Metoda ta jest prosta i motywujące jednocześnie trudną. Szczególnie trudne do wykorzystania w zespole roboczym, w którym każdy pracownik musi być nasze podejście. Teraz ludzie bardziej koncentruje się na samorealizacji i rozwoju osobistego, więc jeśli coś jest nie tak, to nie to nie będzie na bieżąco marchewki. Zasadniczo pracownicy są podzielone na 4 główne typy:

  • Chciwi. Pracownicy dostać pracę, ponieważ firma pensję „przezroczysty”.
  • Entuzjasta. Człowiek idzie do pracy tylko dlatego, że lubią konkretny przypadek.
  • Ideologicznym patronem. Taki pracownik woli pracować w dobrze skoordynowany i przyjazny zespół „dla idei”. A jeśli na to również uwagę to wszystko w siódmym niebie (znajdują się ci ludzie też).
  • Mieszczanie. Czy tylko to, co jest napisane w umowie o pracę: nie więcej i nie mniej. Praca dla nich jest porównywalna z podaniem obowiązków.

„Stick” do każdego pracownika

Ze względu na te cechy, metodę marchewki i kija na czele powinien być różny dla każdego. Na przykład, pierwsza grupa opuści firmę z lekkim sercem w ciągu dnia, gdy wypłaty wynagrodzenia opóźnienie lub produkować wystarczająco przejrzyste. Entuzjaści będzie działać na 100%, są specjaliści, ważne jest nie tylko wynagrodzenie, ale szacunek i akceptacja z nich prawidłowo. Oni nie tolerują autorytarne przywództwo w jakiejkolwiek formie „marchewki” w odniesieniu do tych pracowników powinny wisieć w odległej i ciemnej szafie.

Ideowych patronów iść do pracy. Do pracy nie będzie trudne do pożyczania pieniędzy, jeśli wstrzymać płace i nadal działa bez spowalniania tempa. Ale nie tracić tych cennych pracowników, muszą chwalić tak często, jak to możliwe, a następnie będą pracować ciężej. „Filistyni” przeważnie są ludzie, którzy znają proces robi wewnątrz firmy, więc głównym kierownictwo takich pracowników są negocjacje, a jeśli się nie zgadzasz, stają się dobrymi pracownikami, a jeśli nie, to może pojawić się poważny konkurent spółki.

Metoda kija i marchewki w wychowaniu dzieci

I najtrudniejsze – do wykorzystania tej metody w procesie edukacyjnym. Człowiek – to nie jest program komputerowy, który ma wykonać pewne działania w tych warunkach. Marchew i edukacja marchwi jest nie do zaakceptowania w nowoczesnym społeczeństwie, czyli innymi słowy, uważa się nepedagogichno. Po tym wszystkim, jeśli dziecko jest karane za działania non-compliance, on przestaje ufać innym, a jeśli zbyt dużo zachęcać będzie dorastać egoistyczne. Ponadto kija i marchewki – jest to jeden ze sposobów, aby narzucić swoje standardy, a jeśli używane bez specyficznej wiedzy, staje się prosta manipulacja.

W odniesieniu do edukacji, metoda kija i marchewki stosowane przez samą naturę w procesie rozwoju osobistego. Jeśli dziecko dotyka gorącego pieca Pokochasz spali następnym razem będzie ostrożny. A jeśli rodzic stara się zapobiec oparzenie, krzycząc na dziecko (bat), tylko opóźnia nieuniknione. W procesie edukacji ważne jest, aby wyjaśnić, co i dlaczego dziecko jest chwalony i karane za to. Marchewki i kije w tym segmencie jest na podstawie uzasadnionego wyjaśnienia dorosłych.

odkrycia

Tak więc, możemy stwierdzić, że metoda kija i marchewki zawsze będzie w różnych dziedzinach działalności człowieka. W zależności od potrzeb człowieka stworzy nową technologię wpływ na wydajność i motywację jednostki. Metoda kija i marchewki – jest nie tylko system zainstalowany przez kogoś celowy nagród i kar oraz technologii, do którego należy podchodzić rozsądnie i używane zgodnie z sytuacją. Tylko to zależy od skuteczności marchwi i słodycz marchwi.