895 Shares 4483 views

Retarder – co to jest? Retarder – retarder

Retarder. Co to jest, nie jest jasne tylko z tytułu. W języku angielskim, termin dosłownie oznacza „moderatora”. Jest on stosowany w różnych dziedzinach nauki i przemysłu do urządzeń, urządzeń lub substancji hamujących dynamikę przebiegu procesu. W odniesieniu do dziedziny inżynierii mechanicznej retardera odnosi się do urządzenia, które jest zainstalowane w pojazdach w celu spowolnienia prędkości ich przemieszczania się bez lub z częściowym wykorzystaniem głównego układu hamulcowego.


Gdzie przydatna moderator?

Konieczność stosowania inhibitorów ze względu na fakt, że w warunkach długotrwałego obciążenia na głównej niezawodność i skuteczność tego ostatniego układu hamulcowego jest znacznie ograniczona, co ma niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo. Z reguły dotyczy to ciężkich samochodów ciężarowych i pociągów, które poruszają się w obliczu stałych wejść i zejść na drogach górskich.

Weźmy pod uwagę rzeczywistą sytuację, która pomaga wyjaśnić, dlaczego istnieje retarder. Schodząc ze wzgórza, kierowca musi stale zwalniać, aby utrzymać stałą prędkość. Ten przedłużający się obciążenie układu hamulcowego tarcia prowadzi do jego przegrzania oraz przedwczesnego zużycia. W pierwszym przypadku, aby spędzić cenny czas w locie, aby ostudzić hamulce w drugim – zwiększenie kosztownych części do napraw i konserwacji pojazdu.

Potrzeba znalezienia dodatkowego źródła zwalniania wpływa również fakt, że o wydajności i prędkości samochodów rośnie z każdym rokiem. Na przykład, samochód ciężarowy, do zatrzymania przy prędkości 80 km / h, wymaga 4 razy większa siła hamowania niż dla własnego oporu od 40 km / godz. Trudno nie zgodzić się, że jest dostępny i nie wie, jak korzystać z retarder, kierowca czuje się pewniej i spokojniej.

Z historii zwalniacza

Najważniejszym przedstawicielem w historii zwalniacza wynalazku jest niemiecka firma Voith. Próby zastosowania idei podjętej przez moderatora od drugiego kwartału ubiegłego wieku, a pierwsze zamówienie na rzecz rozwoju, które otrzymał w późnych latach 50-tych z dużym producentem lokomotyw kolejowych. Po pomyślnym zakończeniu projektu w 1961 roku, Voith tworzy oddzielić swoją jednostkę, która do tej pory specjalizuje się wyłącznie w spowalniacze uwalniania.

Siedem lat później, Voith wzorów na zlecenie założyciela pierwszych środków zmniejszających Setra dla pojazdów kołowych. Zatem Setra starał się znacznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa przewozu pasażerów ze swoich autobusów. Nowy rozwój od Voith spełnił oczekiwań i zaczęła zdobywać popularność wśród innych samochodów. Pod koniec ubiegłego wieku, kierowcy samochodów ciężarowych mają nie tylko ogólne pojęcie o tym, co retarder w samochodach ciężarowych i autobusach, ale także aktywnie używane maszyny w ich codziennej pracy.

Różnorodność moderatorów

Zawierać opóźniacze i hamowanie silnika i hamulec wydechowy. Jednak określenie „retarder” jest używany najczęściej do poszczególnych jednostek, które są zainstalowane na wałach napędowych silnika lub skrzyni biegów. Istnieje kilka rodzajów substancji opóźniających. Ponieważ są one podzielone na pierwotne i wtórne, w zależności od miejsca instalacji. Podstawowym dostosowany do PPC i wtórny – po. W opóźniacze podstawową wadą jest obecny. W momencie zmiany biegów, nie zakłócać transmisję, a siła hamowania na kołach znika. Zgodnie z zasadą spowalniacze są podzielone na hydrodynamiczne i elektrodynamicznego.

Zwalniacz hydrodynamiczny

Częściej niż inni w ciężkich pojazdach może spełniać hydrodynamicznego zwalniacza. Co to jest i jak to działa, łatwiej będzie łatwiej zrozumieć tych, którzy są zaznajomieni z automatycznego urządzenia transmisyjnego. Podstawą hydrodynamicznego zwalniacza na zasadzie sprzęgła hydraulicznego. Strukturalnie, urządzenie składa się z dwóch kół łopatkowych z łopatkami umieszczonymi we wspólnej obudowie, do siebie. Jedno z kół jest sztywno zamocowany wewnątrz, a drugi, który związany jest z wałem pojazdu jest w stanie obracać.

W chwili, gdy przestrzeń retarder pomiędzy łopatkami jest wypełniona cieczą. Siły odśrodkowe występujące podczas obrotu wirnika, ma tendencję do przemieszczania się na zewnątrz, podczas gdy łopatka stojana zakłóca procesu i zapewnienia efektu reakcji opóźniania. W stanie wyłączonym, gdy płyn w obudowie zwalniacza tam, łopatki obracają się swobodnie i nie oddziałują.

W większości przypadków, olej jest używany jako płyn roboczy. W niektórych urządzeniach podaż oleju jest samowystarczalny, w niektórych – jest związane z systemem smarowania przekładni. znaczna ilość ciepła jest wytwarzana w procesie opóźniacza. Zgodnie z prawem zachowania energii, momentu trakcyjnego który absorbuje retarder, przekształca się w ciepło, które podnosi temperaturę płynu roboczego. Dlatego dla skutecznego opóźniacza ciepła jest podłączony do głównego obiegu układu chłodzenia silnika.

Elektrodynamiczny retarder. Co to jest?

Na podobnej zasadzie i elektrodynamicznego prac retardera. Co to jest i jak on radzi sobie ze swoim zadaniem, może być rozumiane jako odniesienie do prawa elektrodynamiki. Urządzenie zawiera również wirnik i stojan, jak i moment obrotowy hamowania generowanego w wyniku ich interakcji. To tylko część ciekła w pole elektro-magnetyczne odgrywa moderatorów. Po włączeniu prąd przepływa z baterii do uzwojenia stojana elektrycznego opóźniający tworzących pole magnetyczne, w którym wirnik obraca się. Pojawiające się prądy wirowe utworzyć przeciwnie do pola wytwarza stojan i wirnik przejmuje moment opóźniający.

Jako hydrodynamicznego opóźniacze znaczną ilość ciepła podczas pracy. Przegrzaniem w tych agregatów prowadzić do zmniejszonej wydajności i zakończyć jego awarię. Użycie cieczy chłodzącej zwalniacz elektromagnetyczny z oczywistych powodów, jest trudne. W związku z tym struktura urządzenia zawiera pewną liczbę elementów pełniących funkcję zabezpieczenia przed przegrzaniem. Koło umieszczone na łopatkach wirnika, która przy obracaniu powoduje przepływ powietrza rozpraszania wytworzonego ciepła. Także elektrodynamiczne opóźniacze są zaopatrzone w obecnym systemie dostaw granica w przypadku przegrzania.

Intarder i akvatarder

Powyższy są podstawowe opóźniacze odmian. Na ich podstawie, projektanci tworzą nowe rodzaje opóźniacze, który można nazwać najbardziej zaawansowanych modeli klasycznych. Firma ZF, europejski lider na rynku produkcji części i elementów transmisyjnych, na przykład, ma zintegrowany zwalniacz wewnątrz checkpoint i nazwał ten węzeł intarder.

Niemiecki Voith, z kolei, jest eksperymentowanie z lokalizacją zwalniacza w pojeździe i składu płynu roboczego. Jednym z wydarzeń – akvatarder – retarder, który mieści się w przedniej części silnika i używa jako środka przeciw zamarzaniu płynu roboczego. Taki środek opóźniający, którego zasada działania nie różni się od drugiego urządzenia hydrodynamicznego nie wymaga wymuszonego chłodzenia, co znacznie upraszcza konstrukcję i zmniejsza masę własną.