362 Shares 5859 views

Mann Heinrich: biografia, aktywność literacka, główne prace

W dziejach literatury światowej istnieją dwie postacie o nazwisku Mann: Henry i Thomas. Ci autorzy to rodzeństwo, najmłodszy z nich stał się żywy przedstawiciel filozoficznej prozy XX wieku. Starszy jest mniej znany, ale zawsze był w cieniu swojego wielkiego brata. Przedmiotem artykułu jest biografia utalentowanej osoby, która poświęciła całe życie literaturze, ale zmarła w ubóstwie i samotności. Nazywa się Mann Heinrich.


Biografia i pochodzenie

W 1871 roku urodził się syn niemieckiego kupca Thomas Johann Henry Mann. Pierworodne stało się później jednym z najbardziej znanych autorów XX wieku, którego imię to Mann Heinrich. Data urodzenia – 27 marca. Brat, którego postać zajmuje bardziej znaczące miejsce w historii literatury światowej, urodził się cztery lata później.

Działalność literacka synów Manna absolutnie nie odpowiadała tradycji rodzinnej, zgodnie z którą przez dwa stulecia wszyscy członkowie tej arystokratycznej rodziny byli zaangażowani wyłącznie w handel i działalność publiczną.

W żyłkach znanych braci Mann płynęła krew niemiecka i brazylijska. Heinrich starszy ożenił się z kobietą, której rodzice pochodzili z Ameryki Południowej.

Przyszły pisarz dorastał w sprzyjających warunkach. Jego ojciec zajmował ważne miejsce publiczne, które zagwarantowało wszystkim jego dzieciom (a następnie ich pięciu) wspaniałą przyszłość. Jednak losy synów i córek rozwijały się zupełnie niespodziewanie i tragicznie. Później historia tego rodzaju, a także jego śmierć, odzwierciedla jego słynna powieść "Buddenbrooks" Thomas Mann.

Gdy Heinrich ukończył Catarineum, znany gimnazjum w Lubece, udał się do Drezna, aby poznać sztuczki biznesu w tym mieście. Ale rok później młody Mann przerwał studia.

Henry postanowił działać jako wolontariusz w jednym z berlińskich wydawnictw. Jednocześnie był wykształcony na uniwersytecie w Friedrich Wilhelm. Nikt z braci Manna nie skończył edukacji, ponieważ chcieli pisać ponad wszystko w życiu. Skłonność do kreatywności była zupełnie nietypowa dla przedstawicieli starej niemieckiej rodziny handlowej. Jeśli oczywiście nie rozważysz Julii Mann – matki Thomasa i Henryka. Ta kobieta wyróżniała się ekstrawaganckimi zachowaniami, muzykalnością i artyzmem.

W 1910 r. Jedna z córek z rodziny Mann zmarła tragicznie. Henryk, którego praca w tym okresie była w stanie stagnacji, bardzo ciężko poniósł straty swojej siostry. Ślubował tylko cztery lata później, na samym początku wojny. Wybranym pisarzem była czeska aktorka Maria Canova. Ale później, w Ameryce, los przyniósł mu kobietę o imieniu Nellie.

Podróżowanie

W 1893 r. Jego rodzina została przeniesiona do Monachium przez senator Johann Mann. Henryk w tym okresie podjął kilka podróży, pośród których był wyjazd do Petersburga. Przyszły pisarz od wielu lat nie ma stałego zamieszkania. Od ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i do wybuchu I wojny światowej, Mann Heinrich, którego zdjęcie przedstawia się w tym artykule, ciągle przemieszcza się z miasta do miasta. Przez kilka lat niemiecki pisarz prozaik mieszkał we Włoszech. Do części podróży towarzyszył jego młodszy brat.

Stałe ruchy były również wymuszonym środkiem, gdy przyszły pisarz poniósł poważną chorobę płuc w 1982 roku. W celu przywrócenia zdrowia, rodzice wysłali Henry'ego do Wiesbaden. I właśnie wtedy ojciec słynnego prozaik zmarł. Po ostatniej kuracji Henry Mann stworzył pierwsze dzieła literackie.

"Nauczyciel Gnus, czyli Koniec tyranu"

Słynna powieść, której głównym bohaterem jest pedantyczna nauczycielka gimnazjum, została wydana rok po stworzeniu. Ale ta praca, napisana przez Manna Heinricha w 1904 roku, była ostro krytykowana i na chwilę była całkowicie zabroniona. Szczególnie negatywnie "historia zakochania się w człowieku" postrzegana była w rodzimym mieście pisarza prozaików.

Działka opiera się na życiu osoby, która przede wszystkim ceniona jest moc. Ale skoro mógł tylko zarządzać swoimi uczniami, dążył ze wszystkich sił, by strach stracił młodsze pokolenie. Pewnego dnia pasja zajęła go i całkowicie zmieniła jego życie. Nic dziwnego, że w tytule powieści mówi się o "końcu jednego tyrana". Później powieść został przetłumaczony na wiele języków, a następnie słynny hollywoodzki reżyser niemieckiego pochodzenia, Sternberga, nakręcił w roli tytuł "Blue Angel" z Marlene Dietrich .

Spory w poglądach braci Mann

Henry – pisarz-prozaik, znany na początku wieku, głównie wśród niemieckojęzycznych czytelników – przez wiele lat całkowicie zaprzestał komunikacji z młodszym bratem Thomasem. Powodem były ostre sprzeczności polityczne. Po przeprowadzce do Ameryki Henry Mann był w niebezpieczeństwie, co dodatkowo pogarsza tragiczna śmierć jego żony. Pomimo kłótni, młodszy brat przybył na ratunek. Thomas Mann był jednym z najbogatszych niemieckich pisarzy intelektualnych.

Klątwa Manna

Dzieciom i wnukom niemieckiego senatora i kupca towarzyszyły wszelkie nieszczęścia, które służyły jako żyzne grunty plotek i plotek. Obie siostry Henryka popełniły samobójstwo. W ten sam sposób druga żona pisarza opuściła ten śmiertelny świat.

Thomas Mann, który raczej zareagował na takie wydarzenia, reagował z dziwną ulgą w śmierci żony swego brata, stwierdzając w liście do krewnych, że "ta kobieta tylko zepsuła życie Henry'ego, bo piła zbyt dużo, skandalizowała i, co gorsza, pracowała jako kelnerka W klubie. Ten sam wielki pisarz i autor symbolicznej pracy "Śmierć w Wenecji" przez całe życie rzekomo zmagał się z jego skłonnościami homoseksualnymi. Co jednak nie powstrzymało go jednak od winy za rozpacz jego syna, który nie chciał ukryć swojej przynależności do mniejszości seksualnej.

"Lojalny temat"

Na samym początku pierwszej wojny światowej wydano również powieść Henry'ego Manna, w której autor dość realistycznie opisał obyczaje Kaisera Niemcy. Pracując nad wizerunkiem głównego bohatera, pisarz był w stanie go pokazać "od wewnątrz". Gesling w powieści Manna jest typowym przedstawicielem niemieckiego społeczeństwa filistyńskiego, którego cechami charakterystycznymi były agresywność wobec obcego obcego i patologicznego lęku ograniczenia własnej siły. To dzieło, wraz z książkami Sigmunda Freuda, Heinricha Heinego i Karla Marksa, w latach trzydziestych, zostało zabronione przez faszystów.

"Młode lata króla Henryka IV"

W 1935 roku, w jednym z najbardziej znanych dzieł, Henry Mann stworzył dość przekonujący obraz idealnego władcy. Praca odzwierciedla wydarzenia w życiu monarchy, które obejmują okres, od dzieciństwa do śmierci. Później autor napisał kontynuację powieści, a dzieła te zawierały rozwagę, która odegrała największą rolę w pracy niemieckiego prozaikę.

Na emigracji

Za granicą działalność literacka Manna nie przynosiła żadnych dochodów. Być może dlatego, że jego powieści zainteresowały przede wszystkim niemieckich czytelników. Znacząca rola w karierze Manna spadła, grała tragedia w rodzinie.

W 1950 roku w Santa Monica zmarł bardzo biedny i zupełnie samotny człowiek. Miesiąc przed jego śmiercią pisarz otrzymał stanowisko prezesa Akademii Sztuk Pięknych, która znajdowała się w Niemczech Wschodnich. Ale Henry Mann został przeznaczony na śmierć na obcej ziemi, zupełnie sam.