198 Shares 6877 views

Andzhey Sapkovsky "Wiedźmin". Książki w porządku

Jednym z najbardziej popularnych opowieści fantasy w naszych czasach jest „Saga o Wiedźminie”, przyniósł do polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego prawdziwie globalną popularność. Na to nakręcono serial telewizyjny oraz film fabularny, komiksy publikowane, trzy z „Wiedźmina” gry komputerowej, która miała ogromny sukces. Ale najważniejsze, oczywiście, jest głównym źródłem – książka. W tej serii artykułów, „Wiedźmin” książki w kolejności zostaną zaprezentowane i omówione krótko

Trochę o historii

Jest to opowieść o Wiedźmina Geralta z Rivii, który podniósł takiego dzieciństwa za pomocą różnego rodzaju sztucznej mutacji i mikstur. Te mutagenów zwiększyć siłę i wytrzymałość, poprawić szybkość reakcji i odzysku, a także sprawiają, odporny na choroby i toksyn. Wiedźmini utworzyć je prześladować i zabijać potwory atakują ludzi. Jest to praca z Geraltem – dla pieniędzy, aby zabić potwory. Tak było aż znalazł małą Ciri, swój cel, jedynego dziedzica zniszczonym stanie Tsintra. To – ważną postacią w grze politycznej między skandynawskich królestw i potężnych imperiów Nilfgaard. Geralt i jego kochanka, czarodziejka Yenifer musi teraz chronić małą Ciri, a więc wiedźmin jest mocno wciągnąć w intrygi polityczne, w centrum stanach konfrontacji. Głównym bohaterem będzie wyburzyć głowę wroga, aby chronić dziewczynę, i zrozumieć zawiłe relacje z Yennifer.

Saga „Wiedźmin”: książki w kolejności, pierwsze zbiory

Seria rozpoczyna się od 1986 roku, kiedy opublikował zbiór „Wiedźmin” opowiadań, w roku 1993, przedrukowane pod tytułem „Ostatnie życzenie”. Wyróżniają się one tym, że później został dodany do historii, interludium, „głos rozsądku”, która jest podzielona na części, które poprzedzają każde z innych opowiadań. Zbiór, który składa się z siedmiu części, niektóre rytm znanych bajek takich jak „Królewna Śnieżka” i „Śpiącej królewnie”. Jest także kluczowym historia zastosowania „ceny emisyjnej” i „Edge of the World”, gdzie Geralt spotyka swojego przyszłego najlepszego przyjaciela – a jaskry Troubadour. W 1992 roku wydał kolejny zbiór opowiadań „Miecz przeznaczenia”, która opisuje przygody wiedźmy z buttercups i Yennifer. To tutaj, w „Miecz przeznaczenia”, Geralt spotyka Ciri. Całkowita kolekcja zawiera sześć utworów.

Początek wielkiej przygody

Wtedy zaczynają się pojawiać już całe powieści „The Witcher”, serii książek nadal działa „krwawych elfów”, które oddaje królestwo Imperium Nilfgaard Tsintra. Monster Hunter wysyła Ciri do schronu w cytadeli czarodziejów, gdzie znalazła magiczne zdolności. Dziewczyna delegat czarodziejką, więc nauczyła się kontrolować swoje zdolności. W następnym roku (1995) ukazał się „godzina pogardy”. Przygody kontynuować, a Yennifer z Ciri wysłany do kolekcji Arcane. Czarownica chce wysłać młodą księżniczkę studiowania w magicznej szkole. Wiedźmin jest wysyłany do nich, nawiasem mówiąc odwoływanie plotkę, że CRIS już nie żyje. Jednak nie jest bunt wśród czarowników, który wyznacza początek nowej rundy wojny. Yennifer w niewoli. Geralt cudem przeżył, ale był daleko, a Ciri, korzystając ze starego portalu, dostał się na pustynię, gdzie został uratowany od śmierci Unicorn, z którą ostatecznie zostali przyjaciółmi. Kiedy próbowała wydostać się stamtąd, została schwytana nilfgaardtsy. Odparty i uciekł z nimi, a zmiana nazwy Ciri dołączył do zespołu szczurów rabusiów.

Opowieść toczy się dalej

W serii „Wiedźmin” książki w celu wychodzić co roku. Następnie, piąta część sagi była powieść „Chrzest ognia”. Geralt po poważnie ranny podczas buntu stanął pod okiem Driad i poszliśmy szukać Ciri. Po drodze spotyka swojego przyjaciela Buttercup. Są one połączone przez łucznika, rycerza i wampira. Te towarzysze podróży są wprowadzane w trakcie ich poszukiwania i niebezpieczną przygodę. Tymczasem Falk (nowa nazwa księżniczka w gangu) okrada wraz ze szczurami, pogrążając Pogranicze w przerażeniu. Pogłoski o gangu rozprzestrzeniać się szybko, a teraz koroner Nilfgaarda wysyła najlepszego łowcę nagród zabić bandytów bez zapiętych pasów. Yennifer udało się uciec z niewoli, a ona również zaczyna szukać Ciri.

W 1997 roku opublikował kontynuację Andrzej Sapkowski Wiedźmin książce zatytułowanej „Wieża Jaskółki”. Yennifer podczas poszukiwania następcy Sama Tsintry jest w tarapatach. Herald teraz trudno być obiektywne, ale wciąż jest daleko. Po tych wszystkich walk i cierpień, ukrywając się przed prześladowcami i wrogów, CRIS jest jeden. Będzie on musiał dostać się do magicznych wież Jaskółki.

W następnej powieści „Pani Jeziora”, wydaje się, że wieża – portal do innego świata, w którym żyją, nie są najbardziej przyjaznych stworzeń. Ciri uciec od nich, ale w wyniku straciła w równoległych światach, z których udało jej się wydostać, ale nie bez pomocy. Powrót w swoim własnym świecie, starając się uratować Yennifer Ciri, ale wylądował prosto w Vilgefortsa pułapki zła nilfgaardskogo maga, który chciał dostać dziewczynę od jej narodzin. Musiała go, jak leży w jej zdolności do zarządzania światem. W tym czasie, Geralt dowiaduje się, gdzie ukrywa Vilgeforts iw zaciętej walce pokonuje złego czarnoksiężnika. Pytanie tylko – po jakiej cenie!

Historia bez początku i końca

Wiele lat później, w 2013 roku pojawiła się nowa powieść saga napisana przez Andzhey Sapkovsky. „Wiedźmin” był tzw prikvell „Sezon burz”. Przeciwnie, akcja toczy się po opowiadanie „Wiedźmin” zdarzenia poprzedzające „ostatnie życzenie”. Wcześniej wyszło w porządku chronologicznym, w serii „The Witcher” książek w porządku. Tutaj fabuła składa się z kilku równoległych historii, które w końcu zbiegają się w jeden. Powieść opisuje życie cały miesiąc młodszy Geralt swoją krwawą walkę z potworami, niesamowite przygody i dzikich przygód. A wszystko to na tle królewskiej intryg i magii, a także konfrontacji ludzi i złych ludzi: elfów, krasnoludów i innych.