879 Shares 1810 views

Admirał Witalij Fokin. Admirał Fokine

Jednym z najbardziej wybitnych i utalentowanych wojskowych postaci naszego kraju jest admirał Fokin. Wprowadził porządek i strategię do struktury sił morskich. Jego osiągnięcia i wykorzystywania podczas służby i podczas wojny są przykładem wielu, którzy zaczynają karierę w sprawach wojskowych. Marynarka jest ochroną kraju przed morzem, jego właściwą organizacją i kontrolą sił są najważniejszym elementem strategicznym. Admirał Fokine dobrze to zrozumiał i dokonał skutecznych zmian w funkcjonowaniu i organizacji sił morskich. Był znany jako mądry, spokojny i prosty człowiek. Miłośnik admirała czasami zdziwił ludzi. Zapamiętał wszystkie nazwiska i tytuły ludzi, z którymi się zmagał podczas służby wojskowej. Nieważne, kto był przed nim – prosty marynarz lub dowódca – Fokin Witalij Aleksejewich powiększali się po imieniu i pamiętali ich najmniejsze osiągnięcia. Pomogło to nawiązać dobre i dobre relacje z wszystkimi pracownikami floty. Wyczyn tego wielkiego człowieka wpisuje się w nazwy miast, ulic i krążowników.


Początek drogi admirała Fokine

Data urodzenia Witalija Aleksiejewicza przypada 4 marca, zgodnie ze starym kalendarzem z 1906 roku. Przyszły bohater urodził się w prostej, pracującej rodzinie. Jego ojciec był producentem pieców, nic nie wskazywało, że narodzony chłopiec wejdzie na drabinę kariery wojskowej. W 1922 roku zaczęła się służba Witalija w marynarce wojennej, którą poświęcił całe swoje życie. Młody Fokin ukończył szkołę morską i zespół nawigacyjny. Admirał Fokin podjął służbę na okręcie Aurora jako dowódca, później jako nawigator. Obsługę krążownika uznano za niezbędną, ponieważ przygotowała pociąg w najlepszy sposób ze względu na wielofunkcyjność statku. – Jeśli krążyliście na krążowniku, to znasz kartę statku – mówili żeglarzom tak.

Ranga i promocje

Po służbie na okrętu Vitaly Alekseevich został przeniesiony na strażnika jako dowódca. Ponadto, Fokine został powierzony dowodzeniu batalioniem niszczycieli, Flotą Północną. Podczas wojny, w 1942 roku, pod dowództwem Fokine, popierano oddziały naziemne i północne konwoje. Również z jego pomocą przeprowadzono lądowanie. W tym samym roku admirał został zraniony i otrzymał wstrząs. Odzyskując ranę, Vitaly Vasilievich kieruje siedzibą Flotylli Kaspijskiej. Później pod koniec wojny został przeniesiony do Floty Północnej jako dowódca eskadry.

Pod koniec wojny zajmuje głównie stanowiskami kadrowymi. Tytuł Admirała Witalija Wasiliewicz był w 1953 roku. Marynarka wojenna ZSRR i jej główna siedziba od kilku lat znajdowali się pod dowodzonym kierownictwem Fokine. Flaga Pacyfiku podporządkowana została admirała kilka lat później. Jako pierwszy zastępca naczelnego wodza (Navy of the USSR) służył przez dwa lata od 1962 roku. Później pobiegł na posła do Rady Najwyższej, gdzie zawsze wykonywał rozkazy wyborców uczciwie i regularnie.

Osiągnięcia podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej

Podczas służby Witalij Aleksejewicz wyróżniał się idealnie zbudowaną strategią. Najlepszy okazał się utalentowanym dowódcą marynarki wojennej. W ciągu zaledwie kilku miesięcy statki pod jego dowództwem z powodzeniem zainstalowały sześć pól minowych. Zlikwidowano ponad dwa tysiące Niemców, dwa tuziny baterii artylerii i kilka wrogich magazynów z amunicją. Szybka i skuteczna taktyka wojskowa admirała przyniosła mu wiele nagród. Podczas wojny został poważnie ranny, po czym służył w centrali.

Nagrody admirał

Vitaly Vasilyevich zdobył wiele nagród i medali w dziedzinie wojskowej. Został nagrodzony za odwagę, odwagę i wkład w rozwój marynarki wojennej. Jego osiągnięcia w wojnie również nie pozostały niezauważone. Admirał został przedstawiony do rozkazów:

  • Lenin.
  • Czerwony Baner (cztery nagrody).
  • Nakhimova (pierwszy stopień).
  • Ushakov (drugi stopień).
  • Czerwona Gwiazda.

Oprócz usług świadczonych na rzecz ojczyzny, admirał został przedstawiony międzynarodowym nagrodom. Na jego stroju nie było miejsca na medale. Fokine stała się dumą kraju i przykładem imitacji.

Legendarny krążownik o nazwie Admirał Fokine

Historia słynnego statku zaczęła się w 1960 roku (data układania krążownika w północnej stoczni). Rok później statek został uruchomiony. Przed przystąpieniem do Floty Pacyfiku (1964), statek nazywał się Władywostok. Po zmianie nazwy na cześć Admirała Fokinego. RKK "admirał Fokin" niósł swój zegarek na otwartych przestrzeniach Pacyfiku i Oceanu Indyjskiego w celu przyjaznych wizyt w portach Azji. Wszyscy obecni przy wyglądzie krążownika w porcie podziwiali siłę i siłę wojskową personelu. Admirał Fokine był uważany za prestiżowy statek do służby. W długich rejsach statek pozostawał pod dowództwem MF Pichkur, kapitan pierwszej rangi.

Cechy krążownika

W czasie wyścigu zbrojeń z bloku NATO radziecki dowódca podjął decyzję, aby stworzyć statek nie tylko gorszy od charakterystyk technicznych podobnych statków wroga, ale także lepszy od niego. Nasze statki odznaczały się brakiem samolotów i niezdolnością do ochrony się przed powietrzem. Postanowiono stworzyć krążownik rakietowy – projekt 58. Początkowo planowano położyć więcej niż kilkanaście statków, ale w wyniku tego wystrzelono na wodę tylko cztery krążowniki rakietowe. Cechą tego typu statku była konstrukcja kadłuba, która nie miała analogów nawet za granicą. Projekt 58 krążownik był uważany za najbardziej wydajny, potężny i niezrównany. Do serii tych statków należały: Groźny, Admirał Golovko, Waryag i Admirał Fokin. W naszych czasach krążowniki nie są już używane, czas ich serwisu się skończył.

Okres eksploatacji krążownika

Po raz pierwszy na wodzie statek nazwany Fokinem został obniżony w 1961 roku. Trzy lata później krążownik przystąpił do Floty Pacyfiku, gdzie służył do czasu odwołania. Pacyficzne i indyjskie oceany osłoniły się. Głównym zadaniem krążownika było obrona kraju. Statek był słynny ze swego niepowtarzalnego celu. Podczas ćwiczeń pierwszy wystrzelony pocisk uderzył w dokładny strajk, uderzając w tradycyjny cel wroga. Dokładność wytycznych dla pocisków i wojskowe znoszenie żeglarzy świadczących usługi krążowników przyniosły popularność krążownikowi i podziw dla rodaków i sąsiednich krajów. W 1993 r. Droga wielkiego krążownika zakończyła się. Został rozbrojony i wysłany do recyklingu.

Ostatnie lata życia admirała

W kręgach sił morskich jest wiele legend i plotek dotyczących upadku admirała. Uważa się, że wywołanie dużego zawału serca było fiaskiem podczas przeprowadzania transferu sił morskich na Kubę. W 1962 r. Planowano operację przesunięcia sił morskich poprzez penetrację okrętów podwodnych przez amerykańskie przeszkody antysubmarne na wąskim przedzie. Na gotowość i kontrolę nad operacją odpowiedział Vitaliy Alekseevich. Przeniesienie sił na Kubę nie przyniosło sukcesu. Fokine stał się winowajcą z powodu niepowodzenia i niezrealizowania planu. Sytuacja wokół admirała była najbardziej nieszczęśliwa, naciskała na niego i jego reputację przez dwa lata. W wyniku tego Vitaly Alekseevich zmarł w wyniku masowego ataku serca w 1964 roku. Jego grób można znaleźć na Cmentarzu Nowodewickim w Moskwie.

Życie admirała, ciężko ukoronowane nagrodami i uznaniem, zawsze będzie przykładem bezinteresownej służby dla Ojczyzny dla przyszłych obrońców Ojczyzny. Na cześć jego nazwano ulice i miasta, jego krążownik nazwał plany oceanów, nosząc twardy zegarek, aby chronić ich granicę domową, wypełniając ich międzynarodowy obowiązek.