844 Shares 7814 views

Co to jest RAM-dysku?

Być może teraz trudno jest znaleźć kogoś, kto byłby zadowolony z wydajności komputera. I nie ma znaczenia, na jakie zadania jest używane – gier, kodowania strumieni wideo lub banalnej wpisując w zastosowaniach biurowych. Jedną z możliwości, aby zwiększyć wydajność systemu – jest organizowana w komórkach pamięci komputera zwanych RAM-dysku. Oczywiście ta operacja nie jest panaceum, gwarantując rozwiązanie wszystkich problemów wydajności komputera, ale jednak, w każdym razie sprawia, że system jest bardziej „wrażliwy”. szybkość wzrostu może wahać się od kilku procent do wielokrotnego przyspieszenia. To wszystko zależy od zastosowania.


teoria

Wiele znanych komputer określenie „wąskie gardło”. Jego znaczenie polega na tym, że wydajność całego systemu jest określona przez szybkość działanie większości urządzeń o niskiej prędkości. Zatem ilość jednostek centralnych, kart graficznych, magistrala danych przez długi czas jest obliczana w gigabajtów na sekundę, ale dyski są w stanie przesyłać tylko do kilkuset megabajtów, a to w najlepszym wypadku. Tak więc, komputer wyposażony w nawet najbardziej zaawansowanych grafik, multi-pamięci, procesorów wielordzeniowych, będzie jeszcze poczekać podgruzki danych aplikacji z dysku twardego. Zjawisko to jest charakterystyczne dla butelki wypełnione wodą – niezależnie od ilości, szybkość wypływu zostanie określona średnica szyjki.

Przyczyną tych napędów niskiej prędkości jest stosowanie na ich konstrukcji obrotowych części mechanicznych. Nowe interfejsy problemów nie rozwiąże, ponieważ tylko zoptymalizować udział elektroniczny, podtrzymane przez mechaników. Jednakże od czasu, DOS znany sposób częściowego ominięcia tego ograniczenia – RAM dysku. Jego znaczenie jest dość prosta: od dostępnej pamięci RAM programu przeznaczono żadnej jego części, że system operacyjny „widzi” jako standardowego napędu. Ponieważ wydajność układów pamięci jest znacznie wyższa niż w transmisji danych dysku, a następnie umieszczona w tej pamięci RAM twardego Informacje, praca z nim może być wiele razy szybciej. Jedyną wadą tego rozwiązania – utrata wszystkich plików zapisanych na dysku, gdy zasilanie jest wyłączone. Po RAM – jest zależna od pamięci energii.

alternatywa

Zdając sobie sprawę z tych niedociągnięć, kilka rozwiązań kompromisowych, które zostały zaproponowane. Na przykład, dziesięć lat temu na rynku pojawiły się specjalną kartę rozszerzeń jest wkładany do standardowego gniazda PCI. Byli chip pamięci RAM, kontroler magistrali i bateria umieszczone na jednej płytce drukowanej PCB. Chociaż ze względu na ograniczenia PCI takie decyzje nie mogą być w porównaniu z pojemnością RAM-dysku utworzonego w konwencjonalnej pamięci RAM, były szybsze niż dyski twarde. Niestety, wiele spread, oni nie otrzymali. Większość użytkowników nadal korzystać z klasycznym RAM-dysku – WinXP pozwalają nawet zautomatyzować tworzenie takiego ramdysku.

Po pojawieniu się technologii pamięci półprzewodnikowe oraz jego powstania na podstawie powyższych urządzeń pokładzie całkowicie zapomniane. Dyski SSD są całkowicie rozwiązania elektroniczne, więc prędkość ich pracy jest znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych dysków twardych. Wady to wysokie, podczas gdy koszt gigabajta przestrzeni i stosunkowo niewielką kwotę.