871 Shares 1708 views

powstanie Buławina

Kozak bunt w 1707 roku, czy powstanie Buławina, główną siłą napędową, która była zbiegłych chłopów i Kozaków, która odbyła się pod hasłem zniszczenia wszystkich, którzy są „niesprawiedliwe” – bojarów, gubernator itp


Pragnienie Piotra I w krótkim czasie zmienić Rosję, przekształcając go w potężną siłę militarną, to jest bardzo kosztowne dla zwykłych ludzi. Wielu rolników, aby uniknąć wojska, rzucając swoje gospodarstwa i doprowadza do Don Kozaków. Atmosfera była napięta. Wszędzie błyskały powstań ludowych.

W 1705 roku w Astrachaniu Kozacy zbuntował, wykonany z gubernatorem. Zostały one połączone przez Sasha i Czarnej Jarze. Jednak, powstanie został stłumiony. A9 th października 1707 w Don rozgorzał jeszcze mocniejszy bunt, znany w historii jako powstaniu Bulavina.

Ataman Kondrat Buławina, pod kierownictwem którego został zniszczony przez oddział Dołgorukiego, ukrywając z „królewski” W Zaporożu Kozaków. Jednak na początku 1708 roku, przy wsparciu kozackich warstw jezdnego była w stanie uchwycić stolicę Don Kozaków – Cherkessk.

Buławina powstanie stała niezwykle niebezpieczne dla wojska królewskiego, wycofujące się przez terytorium. Vosstavshih Zaporozhtzi wspierane i który grozi do zera. Peter wysłał do Don oddziałów karnych, które zostały zamówione zniszczyć buntowników w żaden sposób, bo bez pracy mógłby zostać stocznie, a co za tym idzie, jego dumę – Azov floty.

9 maja runda odbyła się w niewoli Cherkessk, gdzie Buławina został wybrany Ataman z Donem. Jednocześnie w celu ambasadorów wysłany z listem Cherkessk z propozycją zachowania carskich wojsk pokojowych stosunków. Jednak komunikat jest ignorowany.

Powoli wśród powstańców rozpocząć różnicami: Czerkasy starszych, którzy chcą sami poprowadzić rebelię Bulavina i wysłać go do żądanej samego kanału, próbując obrócić Don Ataman w jego protegowany, jednak odmówił, postanowił go wyeliminować. Ale ten ostatni jest wspierany przez liczne Kozaków, którego wyrazem idei, w rzeczywistości był.

Tymczasem Buławina próbuje uchwycić Azowskiego, która kończy się niepowodzeniem. Wielu jego zwolenników zginął pod murami twierdzy, a ocaleni rozproszone.

Konsekwencje tej porażki był katastrofalny: Buławina bunt w Rosji już nie reprezentuje jedną zorganizowaną siłę, która była pierwotnie.

Klęska wojska pod murami Azowskiego całkowicie wymazane wszystkie obliczenia i intencje Bulavina. Teraz planowany marsz na Moskwę i mowy nie może być, zwłaszcza po skorzystaniu z drobnej spiskowcy zostali aresztowani Khokhlach – prawą rękę i sierżant Buławina armii, bez którego Kozacy nie stwarzają zagrożenia dla zdrajców.

To właśnie w tym czasie starsi, zrobienie małej liczby wiernych Buławina Kozaków zdradziecko zaatakowany wodza. Oni działali szybko i sprawnie, a izolowanie swoich małych towarzyszy w jego własnym domu. Na pomoc nie ma co liczyć.

Liczba uczestników spisku nawet nie dane przybliżone, ale zdrajcami wyraźnie miał pokaźną przewagę liczbową.

Buławina i jego zwolennicy zajęli pozycje obronne w domu byłego wodza Maximov. To tu 7 lipca 1708 zakończył życie przywódcy jednego z powstań ludowych Kondrat Buławina.

Charakterystyczną cechą jest fakt, że w ten sposób i grupa weszła yatskih bogatych Kozaków, dokładnie 66 lat, emitowane przez władze Emelyana Pugaczowa, która przez długi czas obsługiwane.

Buławina powstanie miała jedną ważną cechę: to jest, w przeciwieństwie do zamieszek Pugaczowa i Razin, nie był carskim, monarchicznego charakteru i nie przeciwstawiać „dobrego króla” „złych bojarów”. To był ruch anty-feudalny chłop-Kozak, którego celem było zwalczanie feudalnego wyzysku.