856 Shares 5822 views

Boris Chertok, sowiecki i rosyjski naukowiec-projektant: biografia, prace

W XX wieku Rosja tworzyła całą galaktykę naukowców, wybitnych techników, których wkład w podbój wszechświata nie może być przeceniony. Jest zdania, że naukowiec-projektant Boris Evseevich Chertok zajmuje szczególne miejsce wśród nich. Jego łyżwiarstwo było jedynym w swoim rodzaju rozwojem "serc" rakiet – systemów zarządzania. Zwrócił dużą uwagę na rozwój komunikacji satelitarnej.

Zastąp dwudziestego dziewiątą na pierwszy

Urodzony w 1912 roku, na długo przed rewolucją październikową, Chertok zmarł niedawno (w 2011 roku). Żyj bez małego wieku i utrzymuj żywy, mobilny umysł – warto! "Trzeba jak najdłużej pracować dla dobra społeczeństwa – to jest tajemnica" – stwierdził Chertok. Borys Yevseyevich, którego biografia rozpoczęła się w Łodzi (obecnie polska i dawniej znajdująca się na ziemiach Imperium Rosyjskiego), przybyła na ten świat w dwudziestym dziewiątym lutego. Wydając świadectwo, przodkowie wskazali pierwszy marca.

1914 – czas, kiedy uchodźcy płynęli z okropności przeprowadzonych przez pierwszą wojnę światową. Uciekając od straszliwych scen bitwy o Łodzę, niosąc młodego syna w ramionach, rodzice myśleli tylko o jednej rzeczy: jak przetrwać. Lata miną, a chłopak stanie się akademikiem, kosmicznym geniuszem. Nazwa Bohatera Socjalistycznej Pracy, zdobywca wielu nagród, obejmowała nie tylko listę "najlepszych projektantów samolotów w Rosji", ale także światowe oceny zdobywców kosmosu.

Chertok zapragnął na technologię widać na ławce szkolnej. 9-latek ukończył w 1929 r. Jednak rok wcześniej w magazynie "Radio to Everyone" wyszedł pierwszy rozwój prostego radzieckiego chłopca (odbiornik radiowy z uniwersalnym odbiornikiem radiowym).

W drodze do dyplomu uniwersyteckiego

W tysiąc dziewięćset trzydziestego roku młody człowiek przybył do największego w kraju towarzystwa lotniczego – zakład nr 22. MEI (instytut władzy) ukończył dopiero w czterdziestym roku, otrzymując specjalność inżyniera elektryka. W tym czasie nowo wybity specjalista nie posiadał certyfikatu autora jednego z ważnych rozwiązań technicznych (wszystkie są bardzo poważne, biorą co najmniej automatyczną bombę-zakraplacz podporządkowaną inteligentnej elektronice).

Ufanie kolegów "przewyższało" dyplom uniwersytecki. W tysiąc dziewięćset trzydziestego piątego roku utalentowany student zewnętrzny (przed ukończeniem studiów) był inżynierem w biurze projektowym, gdzie królem i bógem był Wiktor Bolkhovitinov (od 1936 r. Biuro projektowe działało na terenie zakładu nr 84 w 1939 r.) Przedsiębiorstwo nr 293 w Chimkach).

Tu Boris Chertok pracował przez wszystkie lata wojenne, począwszy od tysiąc dziewięćset czterdziestego. Znaczny zapis zawiera również takie informacje: przygotował się do latania samolotów przyszłych zdobywców Bieguna Północnego (lider "pierwszych ulotek" – Mikhail Vodopyanov) oraz skrzydlatego samochodu Zygmunta Lewańskiego, w którym dzielny człowiek dokonał nieprzerwanego lotu do Związku Radzieckiego – Ameryka.

W ewakuacji

W Bolkhovitinovsky KB Boris Evseevich stworzył projekty unikatowego sprzętu elektrycznego. Na ich podstawie pracownicy uniwersyteckiego Instytutu Elektrotechnicznego zebrali próbki urządzeń poddawanych rygorystycznym testom. Nowatorskie nowości dotyczące sprzętu wojskowego, ciężkie bombowce musiały być wyposażone w najbardziej niezawodne generatory samolotów i silniki elektryczne.

Wielu znają imię akademika Klaudiusza Schoenfera. Kierował działem maszyn elektrycznych instytutu elektrotechnicznego i silnie wspierał młodego specjalistę. Kroki do wprowadzenia oryginalnych systemów samolotowych obiecały sukces. Ale chmury zbierały się: wojna wybuchła przeciw faszystowskim najeźdźcom.

W tysiąc dziewięćset czterdzieści jeden najważniejsze przedsiębiorstwa obronne zostały ewakuowane do głębokiej osadzenia. Wielu pracowników i głównego wyposażenia zakładu nr 293 NII-1 NCAP tymczasowo osiedliły się w Bilimbae w regionie Sverdlovsk. Boris Chertok wspomniał, jak bardzo pracował fizycznie w temperaturze powietrza minus 50 stopni, głodując (bardzo skromna porcja żywności nie ocaliła).

Wiosną 1945 r. Specjalna grupa naukowców przybyła do Niemiec z oficjalnym przydziałem. Trzeba było jednoznacznie badać doskonałą technologię rakietową Niemców. Zespół prowadził Chertok. Boris Yevseyevich do końca 1947 roku wypełnił swoją misję. On i Aleksiej Mikhailovich Isaev dokonali wiele wysiłków, aby otworzyć przedsiębiorstwo "Raven" ("Rabe") w Turyngii, kontrolowane przez oddziały państwowego zwycięzcę ZSRR. Świat leżał w powojennych ruinach, a w fordzie obronnej sowiecko-niemiecki instytut rakiet zwiększył swoje rewolucje!

Trzecia Rzesza, z powrotem w 1944 r., Sprawiła, że przemysł rakietowy był oddziałem najnowszej branży. Ogromne postępy niemieckich naukowców doprowadziły do zwiększenia aktywności poszukiwań ZSRR i Stanów Zjednoczonych. Chertok i jego koledzy pracowali ciężko, aby opracować urządzenie do zapalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Trudne poszukiwania zostały ukoronowane systemem awangardy. Zapłonem elektrycznym silników rakietowych (ciekłych lub chemicznych silników rakietowych) był przełom. Nowość została przetestowana na tysiąc dziewięćset czterdzieści sekund, ustawiając się na pobliskim myśliwiec "BI-1" (ojcowie twórcy – Bereznyak i Isajew). Jako paliwo użyto kwasu azowego i nafty.

Miłe spotkanie

NII-1 rozwinęło ważny obszar: systemy kontroli naziemnej (pociski naziemne) (rakiety balistyczne międzykontynentalne dalekiego zasięgu). W 1946 r. Instytut Nordhausen rozpoczął pracę na bazie Rabe (obejmował także Montany, gdzie produkowali Fau-22 i bazę Leestene), nazwisko głównego inżyniera tego przedsiębiorstwa później zostało uznane przez całą planetę – SP Korolev (Generalny projektant rakiety i kosmologii ZSRR).

Począwszy od 1946 r. Aż do lat pięćdziesiątych Boris Yevseyevich połączył dwa stanowiska: był zastępcą głównego projektanta Siergieja Pawłowicza i szefem departamentu systemów zarządzania Wojskowego Instytutu Badawczego Ministerstwa Sił Zbrojnych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W 1951 r. Był szefem Wydziału Systemów Kontroli pierwszego biura projektowego. Znani projektanci samolotów w Rosji Chertok i Korolev ściśle współpracowali z dniem znajomości jednego z nich przed śmiercią (ostatnia nie miała miejsca w 1966).

Druga rola pierwszej osoby

"Otpochkivanie" z NII-88 (1956) było krokiem ku nowym niezależnym przedsięwzięciom zwanym "Experimental Design Bureau No. 1". Od 1957 do 1963 r. Boris Chertok jest prawą ręką Siergieja Korolewa, szefa tej wyjątkowej organizacji.

D. tak zwane. Chertok w 1963 r. Otrzymał stanowisko zastępcy pierwszej osoby w przedsiębiorstwie na badania naukowe. Pracował jednocześnie, a na czele oddziału nr 1, gdzie rozwój pojazdów kosmicznych i ich systemów sterowania był w pełni. Po śmierci królowej Vasily Mishin został głównym projektantem. Jego zastępcą został doświadczony i mądry Boris Chertok, a także nadzorowany kompleks Centralnego Biura Projektowania Doświadczalnej Inżynierii Mechanicznej.

Od 1974 r. Do 1992 r – zastępca szefa (a następnie generalnego) projektanta kompleksu badawczo-produkcyjnego Energia dla systemów sterowania (NPK – były OKB-1, potem TsBKEM w różnych latach kierował głównymi V. Mishin, V. Glushko, Yu Semenov).

Niezastąpione są

Od tysiąca dziewięćset dziewięćdziesiątej trzeciej i aż do wyjazdu do innego świata (2011) jako potencjalnego "strzelanina we wszechświecie" Boris Chertok regularnie doradzał profesjonalnemu doradcy generalnemu projektantowi Korporacji SP Korolev Rockety i Kosmicznej Korporacji Energia (dawniej OKB-1 ).

Śledzenie etapów dalekiego zasięgu, sugeruje się konkluzja: cała działalność naukowca i inżyniera to realizacja planów strategicznych mających na celu wyposażenie pocisków i statków kosmicznych w takie dźwignie kontroli, które pozwolą im na najdłuższy lot.

Szkoła, stworzona przez genialnego naukowca, nadal jest dumna, prowadzona przez nią podczas opracowywania nowych kierunków naukowych. Ocenia się je na poziomie osiągniętym przez krajową technologię kosmiczną pilotowaną przez człowieka. Chertok opracował teorię trwałości konstrukcji, organizację produkcji maszyn kierowniczych i urządzeń napędowych.

Wszystkie są niezależne i pojedyncze

Rozwiązanie podstawowych pytań stymulowało dalszy rozwój teorii i technologii napędu rakiet i przestrzeni kosmicznej. Stało się możliwe do produkcji złożonych mechanizmów do dokowania statków, była hydraulika z cyfrową kontrolą i wiele innych. Człowiek był w stanie pozostać w przestrzeni przez długi czas.

Chertok Boris Yevseyevich i jego koledzy opracowali podstawy projektowania autonomicznych urządzeń jako integralnej części jednolitego systemu pocisków międzykontynentalnych. Ich tytaniczna praca sprawiła, że rakieta przynosiła ładunku (przewoźnicy).

W ścisłym badaniu prawidłowości rozkładu awarii urządzeń technicznych i struktur (teoria niezawodności). Powody i modele wadliwego działania stają się jasne. Skutki jakościowe doprowadziły do powstania międzykontynentalnego pocisku R-7. Dalsze zasady zostały wyczulone na modyfikacje tego cudu sprzętu wojskowego.

Pamiętałem wszystkich, pamiętałem wszystko

W 1999 roku wydano książkę, składającą się z czterech monografii. Od tego czasu i do chwili obecnej jest to bestseller, "kosmiczna encyklopedia", którą specjaliści z różnych krajów marzyli o zdobyciu miliony zwykłych czytelników. Na nieskomplikowanej okładce wywodzi się: "BE Chertok" Rakiety i ludzie "". Wszystko genialne jest proste, ale jak trudne!

Żona projektanta Ekaterina Golubkina (1910-2004) podkreśliła, że mąż, którego biografia pracy przez wiele lat ukrywała się pod etykietą "tajne", powiedział potomkom tych, z którymi pracował obok siebie. Wybitni naukowcy rozwinęli rakietę i naukę kosmiczną, stworzyli nieznany wcześniej przemysł.

Mieszkańcy XXI wieku otrzymali cenne wspomnienia o rozwoju przemysłu. Po przeczytaniu pierwszego tomu można szczegółowo przeanalizować przebieg napiętej bitwy powodu: radzieccy naukowcy przeciwko brytyjskim i amerykańskim specjalistom.

W książce nr 2 projektant mówi o gorącym okresie poprzedzającym wystrzelenie statku kosmicznego, który obraca się wokół Ziemi wzdłuż geocentrycznej orbity (sztucznego satelity), lotów fantastycznych pojazdów skierowanych na Księżyc, Wenus i Mars. Wiele stron poświęconych jest historii powstania "Wschodu", na pokładzie których nieznana odległość przebiegła przez Jurata Gagarina.

Wiadomość do potomków

W trzecim tomie Boris Chertok mówi o tym, jak radziecki człowiek stał się pionierem w tworzeniu stacji orbitalnych. Na Zachodzie i w ZSRR napisano wiele artykułów i książek na temat programu kosmicznego kraju zwycięskiego socjalizmu. Jest zdania, że wspomnienia Akademika Boris Chertok stały się najbardziej informacyjne, szczegółowe. Książka "Rakieta i Człowiek" wielokrotnie została wydrukowana w kraju i za granicą.

W ostatniej, czwartej monografii naukowiec prowadzi fascynującą historię programu, obejmującą okres od 1968 do 1974 roku, kiedy jeden po drugim podążał za zwycięstwami Amerykanów w eksploracji najbliższego księżyca – księżyca.

Jedną z wyróżniających się cech tego tomu jest szczegółowy opis pochodzenia radzieckiego projektu, który rozpoczął się w latach siedemdziesiątych wraz z budową stacji kosmicznych Salyut i zakończył się wielofunkcyjnym zespołem Mir (1980).

Najbardziej pamiętne rozdziały związane są z tragedią Sojuza-11, kiedy zmarli kosmonauty Dobrovolsky, Volkov i Patsayev. Książka kończy się opisem zakończenia programu N-1 i narodzin ISS "Energia-Buran" pod kierownictwem Glushko. To fascynujące spojrzenie od wewnątrz na konflikty polityczne, technologiczne i osobiste w czasie, gdy radziecki program kosmiczny był na swoim szczycie.

W ciągu dwóch tysięcy i dziewięciu lat pierwszy kanał rosyjskiej telewizji zorganizował premierową projekcję filmu dokumentalnego w studio telewizyjnym Roskosmos Boris Chertok. Ujęcie we wszechświecie ". Wielki człowiek, właściciel wielu nagród, sumienie wszystkich inżynierów współczesności, jak zawsze, mówił prawdę, nie obraził nikogo, nie upokarzał, myślał o tym, co przeżył i doświadczył. W ostatnich grach prosił o przebaczenie od młodych naukowców, ponieważ jego pokolenie nie mogło zachować wielkiej mocy – ZSRR.

208 shares 6829 views
773 shares 9128 views
Jak korę? kora
664 shares 7858 views