441 Shares 4935 views

Układ trawienny ssaków: cechy struktury

Ssaki to zwierzęta, które karmi ich młode mlekiem. Są najbardziej wysoce zorganizowanymi. Układ wydalania, seksualnego, układu pokarmowego, układu oddechowego i układu krążenia ssaków jest najbardziej złożony w porównaniu z reprezentantami innych jednostek systematycznych. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na strukturę układu pokarmowego.


Odżywianie i trawienie

Żywienie jest jednym z głównych oznak żyjących organizmów. Proces ten polega na spożyciu substancji w organizmie, ich przekształcaniu i usuwaniu nieprzetworzonych pozostałości pożywienia. W wyspecjalizowanych narządach następuje trawienie – odcięcie złożonych substancji organicznych (białek, lipidów, węglowodanów) na proste, które można wchłonąć we krwi. Dlaczego biopolimery rozbijają się na ich składowe części? Faktem jest, że ich cząsteczki są bardzo duże i nie mogą przenikać z kanału trawiennego do krwiobiegu. System trawienny ssaków nie jest wyjątkiem. Ma wiele cech, które odróżniają je od innych akordów.

Struktura układu pokarmowego ssaków

Ten system narządów składa się z dwóch części: kanału i gruczołów. W pierwszym, jedzenie jest trawione, składniki odżywcze są wchłaniane we krwi, a jego nieprzetworzone pozostałości są uwalniane. Kanał trawienny obejmuje następujące sekcje: jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita cienkiego i jelita, kończąc się na otworze odbytu. Przez nią usuwa się niestrawione pozostałości. Cechy struktury układu pokarmowego ssaków znajdują się również w gruczołach. Są to specjalne narządy, w których znajdują się enzymy – katalizatory biologiczne, które sprzyjają procesowi trawienia biopolimerów.

Cechy trawienia w jamie ustnej

Organy układu pokarmowego ssaków, a raczej kanały, zaczynają się od jamy ustnej. Policzki i wargi tworzą wnękę przed otworem. Tu są dwa typy przetwarzania żywności. Mechanizm wykonywany jest za pomocą zróżnicowanych zębów i języka, enzymów chemicznych gruczołów ślinowych. Tutaj dzielą tylko jeden rodzaj substancji organicznych – złożone węglowodany polisacharydów na proste monosacharydy.

Zróżnicowanie zębów zależy od rodzaju żywności i jej sposobu wydobywania. Drapieżniki mają najbardziej rozwinięte siekacze, dla roślinożerców, trzonowce są płaskie, a wieloryby w ogóle nie mają zębów.

Trawienie w żołądku

Bryła żywności z jamy ustnej przechodząca przez przełyk do żołądka – najbardziej wydłużona część całego kanału. Jego muskularne ściany zaczynają się kurczyć, a jedzenie jest mieszane. Tu jest poddawany obróbce chemicznej. Układ pokarmowy, krążeniowy ssaków jest ściśle ze sobą powiązany. Sok gastryczny rozkłada białka i lipidy na części składowe monomerów. Tylko w tej formie wpadają we krwi.

Trawienie w jelitach

System trawienny ssaków utrzymuje jelita: cienkie i grube. Częściowo strawione w żołądku potrawy w małych porcjach wchodzą do pierwszego działu. Tutaj następuje ostateczne rozszczepienie i wchłanianie substancji do krwi i limfy. Pierwsza część jelita cienkiego jest nazywana dwunastnicą. Otwiera kanały trzustki i wątroby. Jelito jelitowe jest końcową sekcją układu pokarmowego. Tutaj większość wody jest wchłaniana i tworzą się odpady, odruchowo usunięte z odbytnicy.

Gruczoły trawienne

System trawienny ssaków charakteryzuje się obecnością gruczołów. Są to narządy, w których znajdują się enzymy. W jamie ustnej znajdują się trzy pary gruczołów ślinowych. Wydzielają bezbarwny śluz. Kompozycja śliny zawiera wodę, enzym amylazy i maltozę oraz mucynę śluzową. Każdy z nich wykonuje swoją funkcję. Woda nawilża żywność, lizozym detoksykuje drobnoustroje i leczy rany, amylazę i maltazę rozdziela węglowodany, mucyna ma działanie obwisłe.

Kompozycja soku żołądkowego zawiera kwas solny, który hamuje procesy gazyfikacyjne i stymuluje aktywność motoryczną. Dodatkowymi substancjami są enzymy pepsyna i lipaza, które odpowiednio rozkładają białka i lipidy. Kwas chlorowodorowy jest substancją reaktywną, jest zdolny do erozji błon śluzowych żołądka. Działanie to jest chronione śluzem (mucyna).

Trzustka wytwarza sok trawienny, składający się z enzymów trypsyny, lipazy i amylazy. W końcu rozbić całą materię organiczną.

Rola wątroby jest również świetna. Stale tworzy żółć. Wchodząc do jelita cienkiego, emulguje tłuszcze. Istotą tego procesu jest rozpad tych biopolimerów na małe kropelki. W tej formie są szybciej rozdzielane i wchłaniane przez organizm. Aktywacja enzymów, zwiększona aktywność motoryczna jelit, zatrzymywanie procesów zgniotu – jest to również funkcja wątroby.

Jakie są enzymy?

A teraz więcej o naturze i mechanizmie działania enzymów. Jako katalizatory biologiczne przyspieszają reakcje chemiczne. Układ trawienny ssaków jest po prostu miejscem działania enzymów.

Cechy żywieniowe ssaków

Zestaw przemian chemicznych substancji od momentu wkroczenia do organizmu przed wydalaniem nazywa się metabolizmem. Jest to niezbędny warunek wzrostu, rozwoju i prostego istnienia żywych organizmów. Różne grupy ssaków dostosowywały się w różny sposób do ekstrakcji żywności. Drapieżniki atakują słabsze zwierzęta. W tym celu mają dobrze rozwinięte zęby, a mianowicie siekacze i kły. Wiele gatunków roślinożernych i owadożernych. Szczególnie interesujące są zwierzęta przeżuwające. Ich układ trawienny jest szczególnie złożony. Wgłębienia od góry są całkowicie nieobecne, są zastępowane przez poprzeczny wałek dentystyczny, a kły są słabo rozwinięte. Taka struktura zębów jest konieczna do żucia trawy – gumy do żucia. Żyrafy, krowy i jelenie są typowymi przedstawicielami tej grupy zwierząt. Żołądek składa się z czterech części. Noszą nazwy blizny, siatki, książki, abomasum. W pierwszych dwóch przeżuwanych pokarmach rozkłada się na części stałe i płynne. Guma do żucia wycofuje się z żołądka z powrotem do jamy ustnej i jest żuć ponownie. Następnie starannie przetworzone jedzenie natychmiast trafia do trzeciego działu – książki, a stamtąd – do brzucha. W ostatniej sekcji jest ona już narażona na działanie soku żołądkowego i jest w końcu rozszczepiona.

Zwierzęta inne niż przeżuwacze, takie jak dziki, świnie i hipopotamy, mają prosty jednokomorowy żołądek i standardowy układ trawienny.

Aby przechwycić jedzenie, niektóre ssaki używają kończyn. Tak więc słonia kładzie jedzenie w ustach za pomocą bagażnika. A nietoperze, które jedzą nektar, mają spłaszczone pyski i język w kształcie dzwonka. Specjalne urządzenie jest również dostępne dla żywności. Wiele gryzoni przechowuje ziarna w policzkowych torebkach.

System trawienny ssaków ma złożoną strukturę, której cechy zależą od rodzaju żywności i siedliska zwierząt.