498 Shares 2849 views

Wiersze Książki Omar Chajjam, dowcipne powiedzonka i cytaty

Omar Khayyam Książki do dziś uważane za jedne z najlepszych w literaturze światowej. Wiele z jego cytaty są wykorzystywane w różnych sytuacjach. Za Omar Khayyam Rubaiyat (quatrains zostały szeroko rozpowszechnione na Bliskim Wschodzie), który jest uważany przez wielu ekspertów najwyższej wyjechał do liczby studentów.


biografia

Omar Khayyam Nishapuri – matematyk, filozof, astronom i poeta pochodzący z Persji. Książki Omar Khayyam rozpoznawalny na całym świecie, ale w historii jest ona znana nie tylko jako pisarza. On pozostawił znaczący ślad w algebrze. Za jego wkład do matematyki, jest fakt, że stworzył nową metodę rozwiązywania równań sześciennych. Aby to zrobić, użył stożkowych.

Oczywiście, najbardziej znana książka Omar Khayyam o sens życia i miłości. Zasłynął w Iran i Afganistan dzięki utworzyć kalendarz, który został nazwany najbardziej dokładne. Obserwujący Khayyam stał znanych naukowców, którzy byli jego uczniowie.

dzieciństwo

Urodzony Omar Khayyam Rubaiyat która czytać niemal każdy, 18 maj 1048. To jest kolebką miasta Niszapur, który znajduje się w jednej z prowincji Iranu. Książki Omar Chajjam był zainteresowany we wczesnym dzieciństwie, a ponieważ był to jedyny syn w rodzinie, ojciec starał się dać mu najlepsze wykształcenie. Papież Khayyam pracował obozowiczów. Był również w córką rodziny, którego nazwisko było Aisha.

W wieku ośmiu lat, chłopiec zaczął się poważnie zaangażować się w filozofii, matematyki i astronomii. Mimo młodego wieku, znał Koran na pamięć całkowicie.

Na dwunastu lat rozpoczął studia na miejscowym medresy (szkoły islamskiej). Znani wiersze miłosne Omar Khayyam pisanie jeszcze się nie rozpoczęła. Uczył się bardzo pilnie i ukończył kurs w prawie islamskim, i medycyny, mając zatem wykwalifikowanego lekarza.

młodzież

Pomimo więc, stał się lekarz, Khayyam zdecydowała się na dalsze badania. Zaczęła studiować dzieła wielu znanych matematyków.

Wczesne lata filozofa, który później napisał bardzo dowcipne aforyzmy i cytaty, to czas podboju Seldżuków Azji Środkowej. W tym okresie, zabijając ogromną liczbę naukowców. O nich Khayyam pisał we wstępie do jednej z jego książek, kiedy zaczął komponować Rubaiyat.

Omar Khayyam w szesnastu lat stracił ojca i matkę, która zmarła w czasie epidemii. Dom na sprzedaż, a także warsztatu, więc udał się do Samarkandy. W tym czasie miasto jest najbardziej rozwinięty w sensie naukowym na Wschodzie. Tu kontynuował naukę w jednej ze szkół muzułmańskich. Jednak, mówiąc kilka razy na debatach, Omar zwrócił na siebie uwagę, i zdecydowano się powołać nauczyciela.

Przenoszenie Khayyam

Jednak w Samarkandzie, Omar Khayyam, który napisał najbardziej dowcipnych aforyzmy i cytaty opóźnione o zaledwie czterech lat. Muszę powiedzieć, że podczas gdy większość naukowców są w ciągłym ruchu. Następnym przystankiem było miasto Buchary, gdzie Khayyam rozpoczął pracę w repozytorium książek. Tutaj przebywał przez dziesięć lat udało się stworzyć cztery traktaty na temat matematyki, jak również niektóre wiersze o miłości.

Omar Khayyam w 1074 roku otrzymał propozycję przeniesienia się do miasta Isfahan. Zaprosiłem go do Malik Shah I. Tutaj stał się duchowym mentorem sułtana. Ponadto został mianowany dyrektorem Obserwatorium, który jest jednym z największych na świecie. To było w tym czasie zaczął studiować matematykę oprócz astrologii, a wkrótce stał się dość znany w tej pozycji. Praca z grupą innych naukowców, Khayyam opracowali kalendarz słoneczny, który był bardziej dokładny niż gregoriański. Następnie stworzył tablice astronomiczne, które obejmowały trochę katalog gwiazd.

W 1092 zmarł sułtana, który był patronem Chajjamem. Wkrótce Omar oskarżony wolnomyślicielstwa i musiał opuścić Isfahan. Jednak on nadal pisać poezję i Rubaiyat.

Omar Khayyam: życie po Isfahan

W ostatnim okresie życia Omar Khayyam znany jest całkiem sporo, a także o swoim dzieciństwie i okresie dojrzewania. Według niektórych raportów, czas spędzony w Merwu.

W ciągu tych lat kontynuował pisać wiersze o miłości i sensu życia. Jednakże, podczas gdy dla wielu stało się nie tylko słynny matematyk i astrolog, ale apostata. Filozofia i stworzenie Omar Chajjam poważnie podrażnionych postaciami islamu, a więc jego związek z duchowieństwem uległa znacznemu pogorszeniu.

Z powodu nieporozumień naukowiec musiał dokonać długą pielgrzymkę do Mekki. W tym czasie był już wiele lat. Zwłaszcza w momencie przejścia do miejsc świętych może trwać kilka miesięcy. W ciągu tych lat, przez jakiś czas przebywał w Bagdadzie.

Według al-Bayhaqi, który był blisko poezji Wschodzie, w późniejszych latach życia Chajjam miał zły humor, a także mniejsze prace zadowolenie swoich fanów.

Powrót do Niszapur

W pewnym momencie w życiu Omar Khayyam postanowił powrócić do Niszapur. Oto on pozostał aż do jego ostatnich dni. Zostawił go bardzo często. Podczas gdy Omar Chajjam był około siedemdziesięciu lat. Według niektórych raportów, pracował jako nauczyciel w miejscowej szkole i miał małe kółko, składający się z uczniów. Często odbywają się spotkania z filozofów i naukowców, jak również zorganizowanych debat. Zdaniem wielu naukowców, Chajjam nie chcą założyć rodzinę. I rzeczywiście, nie podoba mi się życie rodzinne, dzieci nie są pozostawione. Po jego życia, zostawił „Ogród miłości” i wiele innych prac.

Ostatnie lata swojego życia

Omar Khayyam zmarł 04 grudnia 1131. Na swoich ostatnich chwil życia jest znana jedynie ze słów jednego z jego współczesnych. Według Beyhaki, Khayyam podczas czytania jednej z książek poczuła szybką śmierć. W tym czasie miał osiemdziesiąt lat. Odłożył książkę na bok i skinął do krewnych i uczniów i zaczął sporządzenia testamentu. Po tym, nie użył żadnego jedzenia ani wody. W zaledwie kilka chwil przed śmiercią Omar Khayyam miałem czasu czytać modlitwę.

działalność naukowa

Oczywiście wiele Omar Khayyam jest znany z takich utworów jak „Napój miłosny. Najlepszym perską poezję”. Jednak oprócz literatury, był zaangażowany w bardzo owocną działalność naukową.

matematyka

Omar Khayyam posiada wiele prac związanych z matematyki. Na przykład, „Traktat o dowody algebry i almukabala” kwalifikuje się do rozwiązania równań. Pierwsze odcinki przedstawiają metody rozwiązywania równań kwadratowych, które pojawiły się jeszcze wcześniej. Jednak Omar Chajjam nie uważają, że równanie sześcienne może mieć trzy pozytywne prawdziwe korzenie. Niemniej jednak, dopóki Cardano wzorach nie udało mu się osiągnąć, ale Khayyam Uważa się, że rozwiązanie zostanie uznane za konieczne w przyszłości.

We wstępie do tej pracy, naukowiec dał definicji algebry. Koncepcja ta jest jednym z pierwszych w historii i daje wyobrażenie o tej nauce.

„Komentarze do trudności we wprowadzeniu do księgi Euklidesa” – jeden z najważniejszych dzieł Omar Khayyam. Skończyłem pisanie go w 1077 r. Praca składa się z trzech książek. Pierwszy poświęcony był oryginalnym prawej, a drugi i trzeci – teoria stosunków i proporcji. W pierwszej książce wprowadził V postulat Euklidesa, ale przełączane prostsze odpowiedniki.

Wszystkie prace napisane przez Omar Khayyam, wykonane nieoceniony wkład do matematyki. Wiele traktaty zwolennicy pomogły otworzyć nowe przepisy i postulaty.

astronomia

Żyjąc w Isfahanie, Khayyam zarządzany przez grupę naukowców. W tych dniach, miasto służyło jako czołowego miejsca w rozwoju naukowym. Malik Shah, dużo pieniędzy przeznaczono na naukę. Ten okres w historii państwa Seldżuków można nazwać najlepszym.

W ciągu pięciu lat badań Omar Khayyam mógłby zrobić nowy kalendarz, który charakteryzuje się szczególnie dokładne. Dziennik jej przyjęcie odbyło się w 1079 r. Głównym celem tego kalendarza była data wiązania początku roku w momencie równonocy wiosennej. Zaczął być nazywany „Jalali” na cześć sułtana. Czas trwania miesiąca w kalendarzu może być z dwudziestu dziewięciu do trzydziestu dwóch dni. Wszystko zależało od pozycji słońca w pewnym znaku zodiaku. Zaproponowano również, aby zmienić nazwy miesięcy i dni, ale ta innowacja nie zakorzenić i odzwierciedlał nazwę bieżącego znaku zodiaku.

W czasie życia Omar Khayyam w Europie wykorzystywane kalendarza juliańskiego. Z astrologicznego punktu widzenia, to było mniej dokładne. Kalendarz stworzony przez Omar Khayyam, było jeszcze bardziej dokładne niż w kalendarzu gregoriańskim, który jest używany w Europie później. To jest dokładnie dopasowany bardziej, równonocy wiosennej.

Omar Khayyam praca stała się podstawą do stworzenia nowego irańskiego kalendarza, który wszedł w życie w 1079 r. W tym samym roku opracowano katalog, który zawierał listę stu gwiazd.

Rubaie

Podczas życia Omar Khayyam był znany jako wielki uczony. Ale cały czas pisał wiersze, które opisują jego stosunek do człowieka, miłości, wiedzy, i tak dalej. Miłośnicy poezji orientalnej przetłumaczone na wiele języków aforyzmów i cytatów. Ale poeci często przypisane do swoich dzieł Omar Khayyam. A liczba utworów, które pojawiły się pod nazwą Chajjamem, stale rośnie. W XX wieku liczba dzieł przypisywanych perskiego uczonego, przekroczyła pięć tysięcy.

Napisaliśmy wiersze pod nazwą Khayyam wielu uciec prześladowania dla wolnomyślicielstwa. W rezultacie, aby zrozumieć, jak wiele naprawdę quatrains napisał Omar Khayyam, bardzo trudne. Wielu ekspertów wyraziło pogląd, że, być może, perski uczony i pisał wiersze. Niektórzy badacze sugerują, że Omar Khayyam pisał od trzystu do pięciuset Rubaie.

Przez wystarczająco długi okres czasu zapomniana. Dopiero po nagranie Omar Khayyam 1800 spadła do poety z Wielkiej Brytanii, który zajął się ich transferu. Rubaie szybko zyskał ogromną popularność wśród czytelników. Dzięki wszystkich wersów pracach perski uczony mógł ponownie przyciągnąć uwagę.

Aforyzmy, cytaty i wiersze

Wieki później, dzieło Omar Khayyam udało się zdobyć ogromną popularność wśród czytelników. Trudno wyróżnić żadnego konkretnego wiersza.

Podkreśl, być może, możemy zacytować dane Omar Khayyam:

 • Jeden chór w mojej Mądrości:
  „Życie jest krótkie – więc niech wolę nią!
  Sprytnie jest do cięcia drzew,
  Ale lop się – gdzie głupi!”
 • Co tam jest za zasłoną ciemności starości
  W wróżenia mylić umysły.
  Gdy zapada kurtyna z katastrofy
  Widzimy wszystko jak myliliśmy.