836 Shares 3954 views

Objawy raka piersi

Jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet jest nowotwór piersi. W medycynie nowotwory nazywane są nowotworami lub onkologią. Często nie mają silnego seksu. Pierwsza oznaka raka piersi manifestuje się jako gęsty, bezbolesny, nonsmunistyczny, pojedynczy węzeł, który w końcu rośnie, penetruje naskórek, mięśnie i powięzę. Zwykle przerzuty pojawiają się przede wszystkim w regionalnych węzłach chłonnych, później w odległych organach osoby, takich jak: płuca, wątroba, kości, itp.


Przyjmuje się, że podział raka na cztery etapy.

Etap 1 – w gruczole piersiowym występuje guz o wielkości 3 centymetrów, przerzuty nie są obserwowane.

Etap 2 (a) – na tym etapie guz osiąga już 5 centymetrów i zaczyna przechodzić na włókno, tutaj można zaobserwować pierwsze objawy raka piersi, tak zwane syndromy depilacji – musisz zebrać skórę nad guzem w fałdach, a zobaczysz, jak się pojawia Pomarszczona skóra. Nie ma regionalnych przerzutów.

Etap 2 (b) – z tym wszystkimi tymi samymi objawami raka piersi są odnotowywane , jak w poprzednim przypadku, tylko przerzuty do pachwiny.

Etap 3 (aib) – wiele przerzutów powstaje w nowotworach o różnych średnicach, które znajdują się w węzłach chłonnych podskórnych, pachowych lub podkręconych. Można zauważyć symptomat "skórki pomarańczowej" umieszczonej nad guzem, ukazuje się z powodu nieprawidłowego odpływu limfy. Tutaj można zobaczyć takie objawy raka piersi, jak rysunek podobny do lejka skóry nieco powyżej guza.

Etap 4 – rozprzestrzenianie się raka przechodzi do innych narządów.

Istnieją rzadkie odmiany raka, takie jak: erysipelas, objawy – natychmiastowe zaczerwienienie skóry wokół piersi , rozprzestrzenianie się dalej wzdłuż tułowia; I zapalenie mastitis, jak przechodzenie ostre, z podwyższoną temperaturą ciała, obrzękiem, silnym bólem, a także rakiem Pageta. Ostatnia z tych postaci raka pochodzi z sutków i areoli, z czasem, gdy sutek obniża się, a następnie zanika, a płaskie, gęste tabliczki pojawiają się. Cały proces jest powolny, krok po kroku infekcja tkanki piersi, wystąpienie przerzutów.

Konieczne jest rozróżnienie guza piersi, o charakterze onkologicznym, od łagodnego, guzkowego mastopatii, jak również od przewlekłego rozdrażnionego i rogującego zapalenia sutka. Ostateczna diagnoza może być wykryta dopiero po przeprowadzeniu badania histologicznego (biopsja ciała) gęstych miejsc tkanki gruczołu sutkowego, jeśli istnieją objawy raka piersi. Rak jest najskuteczniejszy we wczesnym stadium leczenia. Najczęściej pacjenci zwracają się o pomoc, przypadkowo widzą obrzęk podczas opatrywania lub kąpieli. Czasami przyczyną jest wydzielanie z brodawki. Jeśli rak zostanie potwierdzony, pacjent zostanie natychmiast wysłany do onkologa.

Środki zapobiegawcze w chorobach onkologicznych występujących w gruczole sutkowym to leczenie i zapobieganie chorobom przedwczesnym. Pierwszym krokiem w celu wykrycia raka we wczesnych stadiach jest wyraźniejsze informowanie obywateli o chorobie, naleganie, aby kobieta przeprowadziła samokontrolę. Ważną rolę odgrywają prewencyjne, systematyczne badania, w których można wykryć objawy raka piersi i mastopatii. Jeśli podczas samokontroli kobieta odkryje asymetrię gruczołu sutkowego, obserwuje częściowe pociąganie brodawek, skórę lub zauważa obrzęk, konieczne jest konsultacje z mammologiem w celu uzyskania porady. Obserwacja higieny osobistej jest ważna, zwłaszcza w okresie ciąży, a także po porodzie. Pielęgnacja sutków podczas karmienia piersią odgrywa dużą rolę. Zapobiega to pojawianiu się pęknięć w sutkach i zapaleniu sutka.

Leczenie nowotworów onkologicznych wynikających z gruczołu sutkowego, co do zasady, łączone: promieniowanie, chemioterapeutyka, chirurgia czy hormonalna. Leczenie zależy od wieku, równowagi hormonalnej i stadium choroby kobiety, itd. Główna metoda, z reguły, jest radykalną operacją usuwania guza.