498 Shares 9588 views

Protrombiny indeks, stawka i wartość

wskaźnik protrombinowy, stopy , która jest równa 95-105%, – jest jednym ze wskaźników charakteryzujących krzepliwość krwi. Krzepliwości krwi – bardzo skomplikowany proces, który przeprowadza się z udziałem kaskady specjalne białka zwane czynnikami krzepnięcia. Aktywacja tego procesu jest to możliwe na dwa sposoby: – wewnętrzne i zewnętrzne.


To indeks charakteryzuje aktywację protrombiny krzepnięcia poprzez zewnętrzną ścieżką. Jest to w następujący sposób: na naruszenie integralności tkanki (rany) przeznaczono tzw tkankowej tromboplastyny, specjalny białka znaleziono we wszystkich tkankach organizmu. Wyzwala reakcji kaskadowej, wchodzących innych czynników krzepnięcia (V, VII, X, II i I), kolejno aktywujący siebie. Ostatecznie skrzep krwi jest ukształtowane i zatrzymuje krwawienie.

Co robi wskaźnik protrombinowy

Czynniki krzepliwości krwi są tworzone w wątrobie. Spośród nich, II, V i X są takie, zależną od witaminy K. Z brakiem witaminy ich synteza jest zakłócony. W związku z powyższym, istnieje łamanie hemostazy. Znając wskaźnik protrombinowy, który znany jest kurs, lekarz może:

  1. Aktywność Cena wstępnie II, V, VII i X również czynniki krzepnięcia
  2. Wielkość tego wskaźnika do oceny funkcji wątroby
  3. Na nasycenie witaminy K
  4. Ogólny stan układu krzepnięcia krwi
  5. Według tego wskaźnika, można monitorować skuteczność leczenia przeciwzakrzepowego.

Jak określono przez wskaźnik protrombiny

wskaźnik protrombinowy jest określona w kapilarze lub krwi żylnej. W drugim przypadku na czczo pobiera się krew do probówki z antykoagulantem w stosunku 9: 1. Stosowane przeciwzakrzepowe cytrynian sodu. W laboratorium, krew odwirowano. Otrzymany plazmowy jest stosowany do oznaczania czasu protrombinowego (PT). Norma MF w zakresie od 12 do 20 sekund, w zależności od aktywności tromboplastyny stosowanego w trakcie reakcji w laboratorium.

Znając PT pacjenta, można obliczyć PI, czyli wskaźnik protrombinowy, co jest normą w różnych laboratoriach mogą być nieco inna. On jest równy stosunek PX zdrowej osoby pacjentowi PV, pomnożony przez 100:

PI = PV zdrowe. / SA chory. X 100 (normalnych 95-105%)

Znaczenie kliniczne PI

Przy wyższych koagulacji Pt lub protrombiny którego normą 12 do 20 sekund jest skrócony i zwiększa PI. To może być w ciąży, z masywnego urazu, gdy krew pochodzi wiele tromboplastyny tkankowej.

Odwrotnie, zwiększenie MF i zmniejsza się wraz ze spadkiem PI krzepnięcia krwi, na przykład w przypadku wrodzonego niedoboru czynników krzepnięcia krwi, z ciężką niewydolnością wątroby z niedoborem witaminy K (który może występować w cholestazy dysbacteriosis, zaburzenia funkcji jelit). PI zmniejsza o niskiej fibrynogenu lub niepełnosprawności funkcjonalnej, z zespołem DIC, w obecności substancji, które hamują krzepnięcie.

Czym jest INR

Leczenie antykoagulantów pośrednich naturalnie zmniejsza wskaźnik protrombinowy. Jego norma może być jego własny w każdym laboratorium. Dlatego, aby móc porównać wyniki badań uzyskane w różnych laboratoriach, został wprowadzony znormalizowany test taki jak INR. Indeks ten kalkulacja. Jest ona określana w oparciu o stosunek czasu protrombinowego pacjenta wartość normalną MF i wskaźnik stopnia wrażliwości tromboplastyny (ISI).

INR = (PT b ty / szybkość MF) w stopniu ISI

W zdrowej osoby INR w przedziale 0, 8-1,2.

Wskaźnik ten służy do monitorowania skuteczności działania leków przeciwzakrzepowych. Do leczenia przeciwzakrzepowego podczas krzepnięcia jest zmniejszona (na przykład po operacji serca) INR można zwiększyć do 2-3. Wraz ze wzrostem INR krzepnięcie jest zmniejszona. Stosunek pomiędzy PI i INR są takie, że spadek indeksu PI zwiększyła INR.