367 Shares 6144 views

Badanie dotykowe śledziony: algorytm i technologia

Śledziona – nieparzysty narząd, który znajduje się po lewej stronie brzucha. Przednia część ciała przylega do żołądka, a z tyłu – w nerkach, nadnerczach i jelitach.


Struktura śledziony

Skład zdefiniowane śledziony surowiczy pokrywa prywatny kapsułkę, ta ostatnia tworzy połączenie z tkanką łączną, mięśnie i włókien elastycznych.

Kapsułka przechodzi do szkieletu ciała, oddzielenie masy celulozowej (miąższu) na oddzielne „wyspy” z siateczkowej. W masie (Ściany tętniczek) umieszczone są okrągłe lub owalne bryłek tkanki limfoidalnej (mieszków limfoidalnych). W sercu miazgi jest tkanina siatkowa , która jest wypełniona różnych komórek: czerwonych krwinek (głównie rozkładających), leukocytów i limfocytów.

czynności narządów

 • Śledziona jest zaangażowany w limfopoezy (czyli źródło limfocytów).
 • Uczestniczy w krwiotwórczych oraz układu odpornościowego organizmu.
 • Zniszczenie spalinach płytek i czerwonych krwinek.
 • Osadzanie krwi.
 • We wczesnych etapach embriogenezy pracuje jako krwiotwórczego narządu.

Oznacza to, że ciało wykonuje wiele ważnych funkcji, a zatem do ustalenia nieprawidłowości we wczesnych etapach badań musi najpierw realizacja badania palpacyjnego i perkusję śledziony.

Kolejność badania palpacyjnego narządów wewnętrznych

Po zebraniu skarg, historię choroby i ogólne badanie, lekarz zwykle zaczyna się metodami fizycznymi studiów, który obejmuje badanie dotykowe oraz perkusję.

wyróżnić:

 • palpacyjne powierzchni, na której wykryto ból zmiennego pola napięcia mięśni brzucha, obrzęk, oraz rozmaite układ uszczelniający (przepuklina, guzów, węzłów). Przewieźć go przez delikatny ucisk na wpół zgiętych palców, zaczynając od lewej okolicy biodrowej w lewo.
 • Głębokie palpacyjne przeprowadza się w następującej kolejności: ślepy , w jelicie krętym (część końcowa), jelita grubego (rosnącej i malejącej sekcje) poprzecznej jelita grubego, żołądka, wątroby, trzustki, śledziony, nerek, prowadzi się za pomocą głębokości penetracji palców lekarz w jamie brzusznej.

W przypadku podejrzenia choroby śledziony (lub jego wzrost z powodu choroby wątroby) gospodarstwa perkusję niekoniecznie, w badaniu palpacyjnym wątrobę i śledzionę.

Zasady ogólne badanie palpacyjne

Palpacyjne (palpacyjne) śledziony – jeden z najbardziej informacyjnych metod badań fizycznych, przeprowadzone przez lekarza. W przypadku niewielkiego wzrostu w organizmie, gdy śledziona nie jest łatwe do badania, upewnij się, że lekarz zaleca przejście USG, aby potwierdzić / zaprzeczyć domniemanej patologii u dziecka lub osoby dorosłej.

Stan pacjenta:

 • Wznak (w tym położeniu odbywa się badanie palpacyjne wątroby i śledziony).
 • Leżąc na prawym boku. Prawa ręka pod głową moją, a lewa powinna być zgięta w łokciu, i położył na piersi (ta technika nazywa się badanie dotykowe śledziony Sali). Ponadto głowa pacjenta powinien być lekko pochylony do klatki piersiowej, a prawą nogę prosto lewa noga powinna być zgięte w stawach biodrowych i kolanowych.

Omacywanie Śledziona algorytm

 1. Jego lewa ręka lekarz musi być umieszczony tak, że leży po lewej stronie klatki piersiowej pacjenta, odstęp między 7 a 10 żebrem zgodnie z linii pachowych oraz zapewnienie lekki nacisk. Gdy palce prawej ręki musi mieć pół wygięte i znajduje się na lewym łukiem żebrowym, tak że palec środkowy sąsiedztwie 10. żebra.
 2. Gdy pacjent wdycha, skóra jest przesunięty w dół, tworząc fałdę skóry.
 3. Po strony wydechu lekarskim penetruje brzuch (brzuch).
 4. Pacjent na wniosek lekarza, bierze głęboki oddech, gdy pod wpływem membrany śledziony przesuwa się w dół. W przypadku zwiększenia lekarza palce napotka jego dolnego bieguna. Takie działanie należy powtórzyć kilka razy.

interpretacja wyników

W normalnych warunkach (u zdrowych osób), śledziona nie jest wyczuwalny. Wyjątkiem są asthenics (głównie kobiety). Dotknąć śledziony w niektórych przypadkach może być pominięcie membrany (odma, zapalenie opłucnej) i śledziony, to znaczy, zwiększenie masy ciała. Podobny warunek jest bardziej powszechne w następujących stanach:

 • Choroby krwi.
 • Chronicznych schorzeń wątroby (śledziony tu jest znakiem nadciśnienia wrotnego i zespołem hepatolienal).
 • Ostre i przewlekłe procesy infekcyjne (zapalenie wsierdzia, malaria, tyfus, sepsa).
 • Choroby tkanki łącznej.
 • Sercowego lub ropni śledziony.

Najczęściej nawet palpacyjne bezbolesne powiększenie śledziony. Wyjątkiem są zawały organowe, szybkie kapsułki rozciągające episplenitis. W tych przypadkach, śledziona staje się niezwykle wrażliwe (tj bolesne palpacyjnie).

Marskość wątroby i innych przewlekłych chorób krawędzi śledziony gęstej, ostre samych procesów – miękkich.

Konsystencja jest zwykle łagodna, ostrymi infekcjami, przewlekłymi zakażeniami i marskość wątroby staje się gęsta.

Odpowiednio powiększenie palpacyjnie część korpusowa może być mniejsza lub większa wartość i jak śledziona przędzeniu na krawędzi może wskazywać rzeczywisty wymiar większy ciała. Zatem stosunkowo niewielki wzrost wskazuje na brzeg korpusu wyjściowej żebrowego łuku 2-7 cm, który jest obserwowany w ostrych infekcji (dur, zapalenie opon mózgowych, posocznica, płatowe płuc, i tak dalej) lub choroby przewlekłe (choroba serca, marskość wątroby, erythremia, białaczka, anemia) oraz o nieznanej etiologii, która występuje częściej u młodych ludzi (ewentualnie w dziedzicznej kiły, krzywica)

Odpowiednio gęstość krawędzi wyczuwalny śledziony (jeśli wzrost) można wyciągnąć wnioski dotyczące procesu recepty. Oznacza to, że im dłuższy jest zapalenie w organizmie, gdzie gęstsza i trudniejsze niż jego miąższu, z którego wynika, że im bardziej miękki i elastyczny niż w przewlekłym krawędzi śledziony w ostrych procesów.

Gdy ciało jest zbyt duża, gdy dolna krawędź jest określona w jamie miednicy, aby przeprowadzić badanie palpacyjne śledziony jest bardzo prosty i nie wymaga szczególnych umiejętności.

W przypadku śledziony otrzymanego śledziony guzów palpacyjnie (dokładniej, jego margo crenatus) określa się za pomocą zadziorów (1 do 4). Takie oznaczenie diagnostyczne wskazuje obecność skrobiawicy, białaczka (białaczka szpikowa przewlekła lub psevdoleykemii), malaria, cysty i śródbłonka.

Oznacza to, że w trakcie badania palpacyjnego śledziony lekarz jest w stanie ocenić stan powierzchni, aby wykryć odkładania fibryny (na przykład, jak w przypadku perisplenitah), różne występy (to jest, na przykład, ropnie, krwawienie i surowicze torbiele, bąblowicy) oraz do określenia gęstości tkanki. W ropnie często spotykane i wahanie. Wszystko zależy od informacji palpacyjnie jest niezwykle cenne w diagnostyce większości chorób śledziony i definicji choroby, która może doprowadzić do powiększenia śledziony.

Normalne śledziony znajduje się w lewym regionie podżebrowej, jego oś wzdłużna leży wzdłuż X żebra. Organ ma owalny kształt (fasola).

Śledziona u dzieci

Wymiary śledziony normalnym, w zależności od wieku:

 • Noworodki: szerokość – do 38 mm długości – do 40 milimetrów.
 • 1-3 lat: Długość – do 68 mm, szerokość – do 50 milimetrów.
 • 7 lat: długość – 80 mm, szerokość – do 55 milimetrów.
 • 8-12 lat: szerokość – do 60 mm długości – do 90 milimetrów.
 • 15 lat: szerokość – do 60 mm, długość – 100-120 mm.

Należy pamiętać, że badanie dotykowe śledziony u dzieci jak i dorosłych, powinny być bezbolesne, dodatkowo, śledziona jest normalne u dziecka nie jest ustalona. Powyższe wielkości nie są bezwzględne, a więc małe odchylenia w kierunku zmniejszającej się / zwiększanie ciała nie jest konieczne, należy uważać za patologiczne wymiarach.

śledziona perkusja

Sposób ten jest stosowany w celu oszacowania wymiarów (granice) korpusu.

Pacjent jest umieszczony we właściwej pozycji polubokovoe z rękami umieszczonych nad głową, nogami ledwo zgięte w stawach biodrowych i kolanowych. Opukać następujący sposób, począwszy od jasno do tępy dźwięk za pomocą cichych uderzeń perkusyjnych.

przeprowadzanie perkusja

 1. Łączone plessimetr musi być zainstalowany na krawędzi łuku żebrowego po lewej stronie ciała, prostopadle do 10 żeber.
 2. Wydać słabą perkusję w żebra 10, na początku łuku żebrowego (po lewej) do uzyskania tępego dźwięku (Blunting). Przy przejściu dźwięku zrobić znak na skórze. Następnie percussing od linii pachowej (tył) do przodu, aż do dżwiękoizolujące i umieścić także ślad na skórze.
 3. Długość odcinka między znakami – jest dlinnik śledziony (lub 10. żebra). Normalnie, ten wskaźnik 6-8 cm.
 4. Od połowy dlinnika prostopadłą do X żebra i powoduje dalsze perkusję do określania średnicy śledziony, która zwykle mieści się w zakresie od 4 do 6 centymetrów.
 5. Normalnie, gdy przednia część śledziony (tj jego krawędzi) nie musi iść przyśrodkowej linię łączącą wolny koniec 11 żebra i mostkowo stawu. Należy zauważyć, że obliczenia wielkości śledziony stosując perkusję – w dużym przybliżeniu postać. wielkości narządów, rejestruje się jako ułamek, w którym licznik – jest dlinnik i mianownik – średnica śledziony.