177 Shares 7313 views

"Sterownik wideo przestał odpowiadać i został z powodzeniem przywrócony" – rozwiązanie problemu

Jeśli nie wszystko, to bardzo wielu graczy, którzy mają chip graficzny spełniający minimalne wymagania zainstalowanej gry, często widać komunikat, że sterownik wideo przestał odpowiadać i został z powodzeniem przywrócony. Ok, to tylko powiadomienie, ale czasem takie nieprawidłowe działanie może towarzyszyć pojawienie się "niebieskiego ekranu". I to jest symptom faktu, że coś jest nie tak z systemem wideo komputera.


Błąd "Sterownik wideo przestał odpowiadać i został pomyślnie przywrócony": jaki jest powód?

Zanim podejmiesz decyzję o wyeliminowaniu problemu, musisz zrozumieć przyczyny wystąpienia takiej niepowodzenia. Jeśli sterownik wideo przestał odpowiadać, powody powodujące tę sytuację zwykle wyjaśnia konflikty karty graficznej w systemie, zarówno w oprogramowaniu, jak i na poziomie "żelaza".

Jak wiadomo, dziś rynek kart graficznych należy do tylko dwóch najpotężniejszych producentów – AMD i NVIDIA. Niemniej jednak, nawet ich najnowocześniejsze modele nie są odporne na emisję z systemu Windows komunikatów o wystąpieniu błędu w działaniu urządzenia (sterownik wideo przestał odpowiadać). Obraz na ekranie jest utrwalony, a komputer zawiesza się. Najprostszym wyjaśnieniem sytuacji jest to, że zainstalowana karta graficzna jest zbyt silna lub bardzo słaba dla systemu.

W drugim przypadku problem polega na tym, że system operacyjny i procesor pod względem przetwarzania informacji przewyższają układ graficzny. W pierwszym przypadku sytuacja jest odwrotna – system nie nadąża za procesorem grafiki, który zajmuje pierwszeństwo w obliczeniach liczb zmiennoprzecinkowych. Ale w każdym przypadku karta może się przegrzać i jest to skutek.

Sterownik wideo (Kernel) przestał odpowiadać (z powodzeniem): co mówi historia problemu

Jeśli wpadniesz do sedna problemu, łatwo zauważyć, że pojawiła się ona tylko w wersji systemu Windows XP, a takie awarie zostały wykryte tylko wtedy, gdy używasz gier wymagających dużej ilości zasobów z grafiką trójwymiarową. Na procesorze i pamięci RAM, jak się okazało, nie było w żaden sposób wyświetlane (nawet w "Menedżerze zadań", obciążenie procesora, RAM lub dostęp do dysku może być minimalne). I system nadal wisiał.

Aby zakończyć procesy związane z układem graficznym, co do zasady, jest możliwe tylko poprzez jego dezaktywację w "Menedżerze zadań" lub na zatrzymaniu własnej aplikacji sterującej. Na przykład, jeśli sterownik wideo (AMD Driver) przestaje odpowiadać, w najlepszym razie wyłączy tylko odpowiednią konsolę (lub nawet ją wyjmuje z uruchomienia). Ale jeśli spojrzysz, problem jest znacznie głębszy.

Metoda szybkiego rozwiązywania problemów poprzez wycofanie

Przejdź do praktyki i rozwiązuj problem (sterownik wideo przestał odpowiadać). Jeśli użytkownik komputera dokładnie lub przynajmniej w przybliżeniu zapamiętuje czas i datę stanu systemu przed wystąpieniem takiej awarii, nie ma nic łatwiejszego niż przywrócenie go do pierwotnego stanu. Prawdopodobnie zachowanie samej karty było spowodowane przez część innych typów programów, co spowodowało wystąpienie błędu przez sterownik.

W celu wycofania wystarczy wejść do sekcji tworzenia kopii zapasowych / przywracania w standardowym "Panelu sterowania" i wybrać żądany punkt. Ale to jest najprostsza rzecz jaką można zrobić. W większości przypadków problem trzeba rozwiązać za pomocą większej liczby metod kardynalnych.

Zaktualizuj sterowniki

Możemy zaproponować jeszcze jedno rozwiązanie problemu. Sterownik wideo przestał odpowiadać na przykład z powodu jego nieaktualnej wersji.

W tej sytuacji najbardziej kompletna aktualizacja plików sterowników jest logiczna. To tylko zrobić to za pomocą "Menedżera urządzeń" nie jest konieczne – wszystko to, co system najlepiej wybrać i zadeklarować, że jest już zainstalowany. Nie działa również dysk z przestarzałymi sterownikami, które mogą być pakowane. W związku z tym lepiej skontaktuj się z witryną producenta i pobierz wymaganą dystrybucję, biorąc pod uwagę architekturę systemu operacyjnego (32 lub 64 bity).

Można jednak zastosować jeszcze jedno rozwiązanie problemu, jeśli system sygnalizuje przywrócenie sterownika. Co zrobić w tym przypadku? Rozwiązanie jest proste. Można zainstalować dowolny program do automatycznego wyszukiwania i aktualizacji sterowników. W optymalnej wersji jest odpowiedni Driver Booster.

Aktualizacja DirectX

Ale nie wszystkie problemy mogą być tylko w samym chipie graficznym. Usterka może się zdarzyć z dość prostego powodu. Chodzi o to, że niektóre popularne, ale oczywiście przestarzałe gry używają w instalatorze instalacji takich komponentów jak Microsoft Visual C ++ 2010 Redistributable lub wersja Framework poniżej czwartego. Wszystko to powoduje błędy jednego mostu, zwanego DirectX.

Jest to powiązanie między systemem a urządzeniami "żelaznymi", rozpoznawanymi przez typ Plug & Play. Jeśli użytkownik zobaczy komunikat na ekranie komputera, że sterownik wideo przestał odpowiadać i został z powodzeniem przywrócony, chodzi o to, że układ graficzny po prostu nie ma czasu na przetwarzanie przychodzących informacji. Aktualizacja DirectX, zainstalowana z oficjalnej strony firmy Microsoft, pomaga.

Wyłącz przyspieszenie sprzętowe w przeglądarkach

Kolejnym nieszczęściem wielu użytkowników jest nieprawidłowa instalacja lub brak aktualizacji jednego z najbardziej niezbędnych składników – Adobe Flash Player. Ale w tym przypadku błąd związany z faktem, że sterownik wideo przestał odpowiadać i został z powodzeniem przywrócony, dotyczy to tylko surfowania w internecie, chociaż wydaje się, że obciążenie na karcie graficznej powinno być minimalne.

Niemniej jednak, jako opcja rozwiązania problemu, można zaproponować aktualizację rozszerzenia z oficjalnej strony. W tym celu przejdź do odpowiedniego zasobu, pobierz, a następnie zainstaluj najnowszą wersję programu Adobe Flash Player lub odtwarzacza Shockwave Player. Czasami jednak mogą wystąpić konflikty między tymi dwoma komponentami, więc być może trzeba je wyłączyć w ustawieniach przeglądarki i sprawdzić, jak działa system w tym przypadku.

Korzystanie z filtrów Wygładzanie

Innym powodem wystąpienia awarii jest sygnalizowanie, że sterownik wideo przestał odpowiadać i został pomyślnie przywrócony, może być nieprawidłowym ustawieniem filtrów antyaliasingowych.

Istotą tego problemu jest to, że w ustawieniach gry filtr może być włączony, a w ustawieniach układów graficznych opcja ta jest wyłączona lub ustawiony jest tryb zastępowania ustawień. Jak już zrozumiałem, dostosuj ustawienia, aby je dopasować.

Korzystając z ustawień rejestru

Na koniec, można zastosować metody kardynalne w celu rozwiązania problemu. Aby to zrobić, musisz użyć Edytora Rejestru, który jest wywoływany przez polecenie regedit za pośrednictwem konsoli "Uruchom" (Win + R).

Po zalogowaniu musisz przejść przez gałąź HKLM i znaleźć tam katalog GraphicsDrivers, w którym interesujemy się wartościami dwóch klawiszy – TdrDelay i TdrLevel. Jeśli nie ma, utwórz dwa parametry DWORD 32 bitów i nadaj im odpowiednie nazwy.

Następnie istnieje kilka opcji ustawiania pożądanych wartości. Do poziomu TdrLevel można używać następujących wartości:

  • 0 – całkowicie wyłączony;
  • 1 – wykrycie błędów bez odzysku;
  • 2 – odzysku (w przypadku trybu VGA nie ma zastosowania);
  • 3 – odzyskiwanie z upływem czasu (opóźnienie).

Parametr TdrDelay jest ustawiony na standardową wartość 2 sekundy. Możesz spróbować zmienić ją na 3 lub wyższą, a następnie wyłączyć poprzedni parametr (ale nie odwrotnie). Aby zmiany stały się skuteczne, musisz wykonać pełne uruchomienie systemu.

Takie rozwiązanie jest odpowiednie w przypadku, gdy restart sterowników nie jest wymagany w przypadku wystąpienia błędów, a sam problem ma charakter czysto programowy. W przeciwnym razie zawieszenie systemu może być częstsze, dlatego należy odpowiednio ustawić wartości, stosując je w zależności od sytuacji.

Aktualizacja BIOSu i kwestie związane z podkręcaniem

I jeszcze jedno pytanie, które jest bezpośrednio związane z tą sytuacją. Być może problem polega na tym, że karta graficzna ma przestarzałą wersję systemu BIOS. Najpierw musisz tylko zaktualizować oprogramowanie sprzętowe, korzystając z pobierania z oficjalnego źródła producenta układu graficznego.

Jeśli podkręcanie (podkręcanie procesora graficznego), na przykład za pomocą metod oprogramowania, spowodowało ustawienie układu, należy ustawić domyślne parametry.

Ale tu są jakieś niuanse. Możesz ustawić nieco podwyższony poziom napięcia, korzystając z programu Afterburner. Operacja ta powinna być przeprowadzona tylko wtedy, gdy system graficzny komputera ma dobre chłodzenie.

Kolejny zalecany warunek można nazwać komputerem niezwłocznie po zakończeniu intensywnej gry nie można wyłączyć. Musi pracować bezczynnie przez co najmniej kilka minut, a dopiero potem wyruszyć w podróż.

W pewnych sytuacjach dziwne jest, że wyjściem jest wyłączenie efektów Aero, aw przypadku komputerów stacjonarnych – usuwanie lub wymiana jednej z gniazd pamięci.

Generalnie, można również przynieść kartę graficzną do życia, usuwając własny program sterujący, gdy parametry zostaną przypisane wyłącznie do systemu Windows. Zaleca się to robić tylko w najbardziej ekstremalnych przypadkach, gdy nic innego nie pomoże.

Na koniec możesz po prostu zresetować parametry ATI PowerNow lub NVidia PowerMizer, jeśli zastosowanie tych technologii jest w stanie aktywnym.

Wnioski

Jak można zauważyć we wszystkich powyższych sytuacjach, sytuacje, które powodują pojawienie się tego typu nieprawidłowego działania, mogą być sporo. Techniki rozwiązywania problemów stosowane w każdym przypadku są jednak bardzo proste i nie wymagają specjalnej wiedzy od użytkownika. Niemniej jednak w pierwszej kolejności lepiej jest dowiedzieć się przyczyny i dopiero wtedy podjąć decyzję o zastosowaniu jakiejś metody. Jeśli użytkownik ma stacjonarny komputer z autonomiczną jednostką systemową, co najmniej okresowe czyszczenie pyłu elementów wewnętrznych, w tym karty graficznej, jest konieczne, ponieważ w większości przypadków przegrzanie następuje właśnie z tego powodu. Jeśli chodzi o metody oprogramowania, będziesz musiał eksperymentować, zwłaszcza, jeśli dokładne przyczyny wystąpienia błędu i towarzyszący mu błąd nie są dokładnie określone.