282 Shares 4781 views

Dom Hundertwassera. Atrakcje w Wiedeń

W Europie istnieje wiele ciekawych miejsc, które przyciągają turystów jak magnes. Jednym z nich jest Hundertwasser Dom (Wiedeń, Austria). Znajduje się na kameralnej ulicy w samym sercu miasta, przyciąga przechodniów oryginalną architekturę, jasne kolory i zamieszek zieleni. Budynek jest tak wyróżnia się od reszty domów austriackiej stolicy, nie zauważył go i przekazać to jest po prostu niemożliwe.


krótki opis

Dom Hundertwassera w Wiedniu, został zbudowany w okresie 1983-1986. Jest to wielokondygnacyjny budynek mieszkalny, składający się z 52 mieszkań, biurowych 4, 16 i 3 wspólnych tarasów prywatnych. Struktura jest otoczony przez zielony: Znajduje się na różnych poziomach na łukami dachowymi i posadzone ponad 250 krzewów i drzew. Został on zaprojektowany przez austriackiego artystę i architekta Friedensreicha Hundertwassera we współpracy z architektem Josef Cravinho. Twórcy starali się zbudować idealny dom przyszłości, w której ludzie będą mogli żyć pośród naturalnych form i w pełnej harmonii z naturą.

Skandaliczny budynek spowodował bezprecedensowy boom w miejscowej ludności, a tych, którzy chcą nabyć nieruchomość w nim nie było uwolnienie. Ale wytrzymać przez dłuższy czas w domu, w pobliżu którego setki turystów (zabrania się wejść sam budynek) są wyparcia codziennie, siłę nie do wszystkich, tak, że mieszka w nim kilka lat, ludzie sprzedają swoje mieszkania i przenieść się do innych, spokojniejszych dzielnic. Pomimo dużej rezygnacji, ceny nieruchomości w domu Hundertwassera konsekwentnie wysokie, ponieważ wszystko jest jeszcze zbyt wcześnie, aby wielu ludzi, którzy chcą żyć w nim.

Dzieciństwo i młodość geniuszu

Przed rozpoczęciem rozważyć dom Hundertwassera trzeba zapoznać się z krótką biografią twórcy, ponieważ życie tego człowieka nie zasługuje na mniej uwagi niż oni zbudowali budynek. Friedrich Stowasser (brzmi tak teraz imię architekta) urodził się w Wiedniu w 1928 r. Jego ojciec był Austriakiem, a matka – Żydem. Tato przyszły geniusz zmarła zaraz po urodzeniu syna, więc matka chłopca podniósł ją. W latach 30-tych do władzy w Niemczech doszli naziści, a prześladowanie Żydów rozpoczęła się w Europie. Aby tego uniknąć, w 1937 roku, moja mama postanowiła ochrzcić małą Friedrich w obrządku katolickim.

Druga wojna światowa zniszczyła w obozach koncentracyjnych wszystkich krewnych przyszłego architekta, w tym jego matki. On sam zdołał uciec. Ukrywanie jego żydowskie pochodzenie, nawet wykonywane usługi w hitlerowskiej organizacji młodzieżowej „Hitlerjugend”. Straszne lata wojny utworzyli miłości młodego mężczyzny, dla świata i chęć do życia w harmonii z naturą.

W 1948 roku młody człowiek zaczął uczestniczyć w Wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od tego momentu jego życie staje się ściśle związane z pracą. Stowasser przyjmuje pseudonim Friedensreich Hundertwasser, składający się z kilku słów, w dosłownym tłumaczeniu brzmi jak „pokojowych setek krajów wody.” Pod tą nazwą stał się znany na całym świecie.

Widoki Hundertwasser architekturę

Architektem był pewien żyć w skrzynkowej szary i nudny domów jest bardzo szkodliwe zarówno dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Idealne mieszkanie ludzki, pomyślał zielonej wygodny otwór, w który zrobił bardzo wiele okien dla światła. Jest to wymarzony dom zbudował sam, kiedy mieszkał w Nowej Zelandii. W nim ściany i dach tworzą Hill, który jest często wspiął owce skubać świeżej trawy. Hundertwasser nienawidził regularne geometryczne kształty i linie proste. Uważał, że w przyrodzie nie ma symetrii, więc nie powinno być w architekturze. Ich budynki, czy jest to wielokondygnacyjny budynek mieszkalny lub centrum biurowe, stworzył bez jednego kąta prostego. Wszystkie jego projekty były różne zakrzywione linie i różnorodność kolorów, który realizowany przez dekorowania ścian z mozaiki ceramicznej nietoperza. Takie podejście pozwoliło stworzyć uderzający i niezwykły dom, zdolnego jedynym w swoim rodzaju, aby podnieść nastrój.

Architekt dużo podróżował, a pod koniec życia osiadł w Nowej Zelandii, gdzie w 2000 roku zmarł. Zostawił wiele budynków zaprojektowany dla ludzkości, ale szczyt jego twórczości jest Dom Hundertwassera w Wiedniu.

budowa

Idea budowy niezwykły budynek wymyślił architekta w latach 70-tych ubiegłego wieku. Przez długi czas pracował nad projektem idealnego domu miasta. Hundvertvasser chciał obudowa jest nie tylko wygodne dla osoby, ale również pozwoliła mu zbliżyć się do natury, która w warunkach życia w stolicy bardzo brakuje. W 1979 roku mistrz zbudował model domu pudełka zapałek, a rok później budynek był pomysł został już ostatecznie uformowane. Budowa rozpoczęła się w dniu 16 lipca 1983 roku i trwał przez prawie 3 lata. Przez cały czas Hundertwasser był osobiście obecny podczas budowy domu, podniósł bramy do niego wykonane z mozaiki z kamieni, cegieł i kamieni.

Opis zewnętrzny

Fasada została skręciłem niezwykle różnorodny. Każdy apartament jest ona oddzielona od swoich sąsiadów za pomocą różnych kolorów i linii krzywych. Architektem był przekonany, że główne budynki są otwory okienne, dzięki którym pokój dostaje światło słoneczne. Ich struktury Master 13 różnych typów okien, które różnią się wielkością, powstał kształt i kolor. Aby dać wszystkim ekstrawagancja ramy zostały dodatkowo ozdobione mozaiką płytek nietoperza. Wielokondygnacyjny budynek mieszkalny okazało się, jak kolorową kołdrę, ale to nie powstrzymało Hundertwasser. Upewnił się, że wszyscy lokatorzy mieszkań tego niezwykłego budynku otrzymał prawo do dekoracji fasad wokół okien według własnego uznania.

Drzewa i krzewy

Architekt zapłacił dużo uwagi do ogrodnictwa w domu. Jego teoria, zgodnie z którą osoba, która buduje budynek, kradnie z przyrody część jej ziemi. W celu przywrócenia równowagi zachwianej, konieczne jest sadzenia drzew i ogrodów mieszczących się. Z tego powodu, na dom, drzewa, krzewy, kwiaty i trawa rośnie wszędzie: na dachy, tarasy, balkony, nisze i ściany. Niektóre z flory królestwa nawet uda się wyrastać z okien. Z takim podejściem oryginalnego Hundertwasser zrozumiał swój innowacyjny pomysł o drzewami-lokatorów. Zgodnie z tą zielenią lokatorzy płacą czynsz mieszkań, które dają im chłodne, czyste powietrze z gazów wydechowych i przyjemny wygląd.

Kolumny, rzeźby i mozaiki

Turyści są przyzwyczajeni do tego, że architektura Austrii charakteryzuje przytrzymujących i zwięzłości formy, są zaskoczeni widząc tak wspaniałym budynku na ruchliwej ulicy w Wiedniu. Dla bardziej oburzające daje specjalnego wykończenia: fasada budynku ozdobiona jest licznymi kolumnami o różnych rozmiarach i kolorach. Nie tylko zapewniają wsparcie dla budynków wielokondygnacyjnych, ale także sprawiają, że wyglądają bardziej przytulny i romantyczny. To samo jest celem wielu kamiennych rzeźb, znajdujących się w niszach ścian.

Szczególny smak daje budynku mozaikę, która jest urządzone jak jego elewacji i apartamentów pokoju. Wielobarwne wzory są określone nie wstępnych szkiców, w dowolnej kolejności, osiągając w ten sposób efekt łatwością i naturalnością, a wrażenie ludzi, jeśli pomieszczenia nie są kąty proste.

Zwłaszcza podłogi i ściany

Hundertwasser próbował zachować naturalną asymetrię natury, nie tylko w wyglądzie zewnętrznym budynku, ale także w jego wnętrzu. Mistrz był pewne problemy ze stopami u osób wynikają z faktu, że Chodzą na równym podłożu. W celu uzyskania lokatorzy byli mniej dolegliwości zdrowotne, geniusz stworzył w domu nierówne podłogi, którego powierzchnia rozciąga się we wszystkich kierunkach fale niechlujny. Ściany w klatkach schodowych Hundertwasser stworzył również postrzępione i wyposażyć je tynkiem, dzięki czemu dzieci do rysowania na nich.

Jak znaleźć budynek?

Jeśli chcesz znaleźć domu Hundertwassera w Wiedniu na mapie, a następnie należy szukać Landstrabe obszarze, który znajduje się w centralnej części stolicy. To właśnie tutaj, na skrzyżowaniu Levengasse i Kegelgasse i znajduje się unikalny wielobarwne budynku. Ten budynek jest ulubionym z przewodnikami. Budynek jest regularnie zbliża się autobusy turystyczne i odwiedzający są fotografowane na tle jego ozdobną wielokolorowych ścianach. Mu łatwo znaleźć drogę podróżnicy, którzy niezależnie przeprowadzają kontrole zabytków Wiednia. Opis jak znaleźć dom, tam są wszystkie broszury turystyczne.

Można mieć różne podejście do Hundertwasser House. Niektórzy ludzie przychodzą na nią jako rozkoszy, podczas gdy inni uważają za absurdalne i zupełnie bez smaku. Ale jedno jest pewne: stworzenie nikt architekta nie pozostawia obojętnym. A także w celu uzyskania własnego wrażenie budowę, konieczne jest, aby przyjść do Wiednia, aby go zobaczyć na własne oczy.