97 Shares 3637 views

Szyłka – główne cechy i wartości ekonomicznej

Jeden z największych lewych dopływów Amur – Zabaikal'skii rzeka shilka – utworzone przez stopienie i Ingoda onon. Odbywa się on w obszarze Amazarskogo Shilka i różnych zakresach i szybkiego rozmieszczenia.


geografia

Ogólny kierunek rzeki – północno-wschodniej. Dopiero pod koniec, ona pewnie skręca na wschód. Długość wynosi 560 km długości – od 40 do 200 m, powierzchnia zlewni – 206000 km 2 .. Shilka rozciąga się pomiędzy podnóża góry, sporadycznie wycofuje się z koryta, tworząc małe doliny. Górnym biegu rzeki znajduje się wiele wodospady i kaskady.

Shilka jest podawany w wielu małych strumieni, z których jest około siedemdziesięciu. Najistotniejszą z nich – Kara, Kureng, Chacha, czarny. Ale głównym dopływem Shilka znajduje się po lewej stronie – to Nercha że wpada Shilka kilku oddziałów i ma długość 580 km.

hydrologia

Reżim Szyłka zbiornik wodny ma własną funkcję – okres powodzi jest 120-130 dni. Razem za rok może wynosić od 8 do 12 powodzi. Niektóre z nich, jak to zostało nałożone na siebie, a następnie mogą one trwać do 3 miesięcy. Maksymalne wahania poziomu wody w Shilka obserwowano do 12,5 m. Rzeka jest 80% wody deszczowej, a także przyczynić się do topienia śniegu i powodzi wiele dopływów. Przez większą część roku (200 dni) Szyłka trzyma pod lodem, pozbycie się go całkowicie dopiero w maju.

Biota

Shilka wzdłuż przebiegu większości zajmowanych krajobrazów górskich tajgi, typowe dla wschodniego Trans-Bajkał. Suche stepy trawą forb połączeniu z górskim tajgi syberyjskiej. East W dolnej części swych dominujących glebach kasztanowca oraz czarnoziemach zdeponowanych powyżej. Północnych stokach wzgórz, na wysokości około 1000 m pokryte szarymi gleb leśnych.

Najczęstsze rośliny strefie stepowej są pióro, Zmeevka, tymianek, acaulescent bloodroot i inni. Borealne strony dominują sosna, brzoza, modrzew, cedr. W tym przypadku większość północnych częściach stoków są pokryte jasnymi modrzewi, a na południu lasy głównie sosnowe. Cedar można znaleźć tylko w górnej strefie górskiej tajdze.

Szyłka niemal całej otoczona stromymi skałami, drzewami i krzewami tak gęsto porośniętych wszystkich równinach, gdzie kanał przynajmniej lekko rozszerzonymi i przepływ staje się spokojniejsze. Roślinność charakteryzuje się dużą różnorodnością.

Dolna powierzchnia jest zróżnicowana i pokryte żwiru i głazów na rzece tak częste Rapids odcinkach otworów, a nawet wodospady. W takich okolicznościach, a od różnych gatunków ryb. W wielu mieszka w Shilka bieługi, jesiotr, łosoś, keta i pstrągów. Jeden z najbogatszych złóż zasobów rybnych jest uważany za rzeka Shilka. Przynieść wiele ryb w rzece jest czyste i zimne górskie dopływy, takie jak Unda, Delyun, boty i inne.

znaczenie gospodarcze

Podobnie jak wiele rzek na Dalekim Wschodzie, Shilka jest niezbędna jako szlaku transportowego. Jest żeglowna prawie jego całej długości. Jednak ze względu na dużą liczbę dostępnych w koryto parapetów i wysokim natężeniu przepływu wysyłki jest często trudne. Latem czasami są przerwy do 15 dni. Większość z rozwojem żeglugi w dolnym biegu – od ujścia do miasta Srietiensk. Rzeka jest szeroko stosowany do Flis. Nawigacja trwa 160 do 180 dni.

Ponadto, wystarczająco duże źródło energii jest rzeka Shilka. Trans-Bajkał Territory jest w stanie wyprodukować miliony kilowatów taniej energii elektrycznej kosztem jego terytorium znajduje się w dużych i małych rzekach. Rozwój energetyki wodnej jest głównym problemem gospodarki wodnej w regionie.

Równie ważna jest Shilka z dopływami i dla rybołówstwa. Podczas tarła, rybołówstwo z Amurem iść ławice, wzrastając do tarlisk w górnym biegu rzek górskich.

W pobliskich miast tworzone są korzystne warunki do odbioru wielu turystów, co jest tak atrakcyjne w ostatnich latach na Dalekim Wschodzie. Zdjęcie Szyłka jej skalistych wybrzeżach, zalesione doliny i rozległe których ona majestatycznie niesie wody – to wszystko jest bardzo imponująca i fascynujące.