502 Shares 5329 views

Bażant zwykły: opis, cechy odżywcze, rozmnażanie i ciekawe fakty

Zwykły bażant po raz pierwszy został odkryty na obszarze starożytnego Kaukazu. Stąd druga nazwa to bażant kaukaski. Nie wiadomo jak, ale ptak został przywieziony do innych krajów, a dziś można go spotkać w wielu częściach świata. Był częściowo udomowiony, a także nauczył się rozmnażać rasy hybrydowe, przekraczając przedstawicieli różnych gatunków, a nawet rodzin rodziny Fazanow.

Pochodzenie nazwy

Nazwa największych przedstawicieli grupy jest połączona z gruzińską rzeką Rioni, która ma ponad 300 km długości, gdzie dziś znajduje się kilka stacji wodnych. Starożytni Grecy nazywali to fazami. Prawdopodobnie było odkrycie tych ptaków na brzegu tej rzeki, które dawały im takie imię.

Według innej wersji, bażanty miały przydomek, gdy po raz pierwszy zobaczyli je w pobliżu miasta o tym samym imieniu. W VI wieku Carianie założyli kolonię Fazis na południowym brzegu rzeki Phasis, która była najbardziej wschodnim miastem Pont i centrum handlowym.

Gatunki rodzaju Bażant

Podział rodziny Bażantów na dwa gatunki jest bardzo kontrowersyjny, ponieważ nie wszyscy ornitolodzy zgadzają się, że zwykły bażant i zielony bażant to dwa odrębne gatunki. Niektórzy uważają, że ta ostatnia jest podgatunką pierwszego. Zielony bażant występuje dzisiaj w Japonii, Ameryce Północnej i na Hawajach i jest znacznie mniejszy niż bażant.

Na terytorium państw WNP nie znaleziono zielonych bażantów, ale wspólne bażanty są powszechne. Można je też zobaczyć na Kaukazie Północnym i na Zakaukaziu, w krajach Azji Centralnej i na Dalekim Wschodzie. W niektórych strefach jeden z ponad 30 podgatunków zwykłego życia bażanta, w innych jest ich kilka.

Bażanty podkategorie zwyczajne

Niektóre z ponad 30 podgatunku wspólnego bażanta były uważane za odrębne gatunki rodziny Bażantów. Jednak szczegółowe badanie ptaków pomogło dowieść, że wszystkie należą do zwykłych bażantów i różnią się głównie kolorowaniem, różnice są najbardziej zauważalne u mężczyzn. Bażanty, które mają więcej różnic kardynalnych, takich jak długie pióra na uszach lub piersiach, są związane z innymi rodzajami rodziny Fazanow.

Bażant Transcakusa ma zieloną główkę, jasnobrązowe skrzydła, purpurowe piersi i szyję. Na północnym Kaukazie, w przeciwieństwie do poprzedniego, na brzuchu znajduje się brązowy lub brązowy punkt. Bażant tadżycki jest obdarzony czarno-zieloną klatką piersiową i żółto-czerwoną górną częścią ciała. Jedna z podgatunków – bażant myśliwski – jest wynikiem kreatywnego wprowadzenia człowieka. Został stworzony przez przekroczenie Transcaucasian i chińskich podgatunku.

Krótki opis

Badanie zwyczajnego (białego) bażanta zawiera opis jego wymiarów i wyglądu. Ciało tego ptaka jest bardzo blisko w strukturze ciała kurczaka, z którego zwykły bażant ma bardzo długi ogon. W kolorowaniu mężczyzn różnego gatunku są zielone, purpurowe, żółte, złote i inne nasycone kolory. Skóra wokół oczu jest jasnoczerwona bez piór. Kobiety według zwyczaju ptaka mają niepowtarzalny kolor paczki w kolorze brązowym, piaskowym lub szarym.

Człowiek zwykłego bażanta może osiągnąć długość 90 cm, z czego 50 to 18-pasiaste pasiaste ogon, a długość żeńskiej zazwyczaj nie przekracza 60 cm, z czego połowa to długość ogona. Maksymalny znak, do którego może dotrzeć waga zwykłego bażanta, wynosi 2 kg.

Styl życia, reprodukcja

Bażant jest w stanie poruszać się dość szybko na ziemi, ale żeby latać – gdyż ptak jest bardzo trudnym zadaniem, które pokonuje bardzo rzadko. Ten gatunek bażantów zazwyczaj osiada w zaroślach zlokalizowanych w pobliżu niektórych źródeł wody. Rzadko można je znaleźć na polach iw lesie. Samce starannie strzegą swojego terytorium, czasem nawet do śmierci.

W najgorętsze dni ptaki ukrywają się w grubym zarośla, pozostawiając rano i wieczorem na posiłek. Tam zawsze spędzają noc. Dopóki bażanty żyją w odrębnych stadach tej samej płci. W stadach samców może występować setki osób, samice tworzą mniejsze stada. Wczesną wiosną mężczyźni są oddzieleni od stada, wybierają kobiece, chrapliwe i głośne śpiewy przyciągają uwagę wybranej osoby i konkurentów, informując ich o tym, że miejsce jest zajęte.

Gniazdo dla bażantów murarskich rozmieszczone w trawie, zwykle położone w krzaku. Samce nie biorą udziału w jajach wylęgowych. Cały miesiąc samica troszczy się o siebie i swoje potomstwo. Od jednego do dwudziestu piskląt rodzą się zwykle przed latem. W dzikich warunkach ptak prowadzi życie monogamiczne.

Cechy żywności

Dieta bażantów obejmuje zarówno pokarmy roślinne, jak i zwierzęce. Dzięki potężnym stopom umiejętnie odkrywają różne korzenia i nasiona w ziemi, a także robaki i robaki. Menu bażantów może zawierać jagody i skorupiaki. Jesienią bażanty zyskują na wadze, a zimą szybko go wyrzucają, ponieważ muszą wydawać ogromne wysiłki na rzecz wydobywania żywności. W krótki zimowy dzień nie mają czasu na zdobycie wystarczającej ilości pożywienia, aby nie spożywać własnych zapasów tłuszczu. Wiele osób nie żyje, aby zobaczyć wiosnę.

Wszystkie bażanty mają wielu wrogów. "Robak jest bażantem – lisem" – tak wygląda zbliżony łańcuch żywnościowy z udziałem tych ptaków. Wspólne lisy jadane są przez lisy, kojoty, szakale , jastrządy, jastrzębie, jaje, żarłoki , wrony, ptaki drapieżne.

Hodowla w niewoli

Mięso bażantów jest cenione więcej niż kurczak i dobrze noszą jaja. Rolnicy umieszczają je w specjalnie skonstruowanych klatkach, a ludzie, którzy nie mają gospodarstwa, zwykle tworzą przestronne pomieszczenia. Ważne jest, aby upewnić się, że na terytorium życia ptaka znajdują się krzaki lub struktury, w których może się ukryć, a gdzie jego nieśmiałe potomstwo mogłoby się ukryć.

Do hodowli zwykłych bażantów trzeba kupić zapłodnione jaja lub kurczęta lub nabyć lub złapać samiec i samicę jednego gatunku. Następnie ostrożni właściciele starannie studiują podgatunki wspólnego bażanta, z którymi się zajmują, aby stworzyć mu optymalne warunki bytowe. Powinieneś również starannie dobrać codzienną dietę dla ptaków. Jedzenie bażantów odgrywa ważną rolę w dobrobyciu ptaków i ich zdolności do rozmnażania się.

Bażanty lubią chrząszcz Colorado, więc z ich pomocą można zaoszczędzić zasadzone ziemniaki bez użycia pestycydów. Ptaki te są podatne na stres, które mogą wpływać na ich zdrowie, zdolność do przenoszenia jaj i mnożenia. Mogą się poruszać z powodu nagłych ruchów wokół, ze względu na zmianę gospodarzy lub ustalonego reżimu.

Cechy polowania na bażanty

Nie zawsze wolno polować na bażanty. Wiosną obowiązuje ogólny zakaz ich przechwytywania lub strzelania. Zazwyczaj polowanie odbywa się z psem, często spanielem. Po ujarzmieniu ptaków, pies biegnie za nim, a gdy bażant zgaśnie, myśliwy się strzela. Pies poszukuje zabitego lub rannego ptaka w zaroślach i zabiera go właścicielowi. Polowanie na bażanty odbywa się tylko rano i wieczorem, gdy ptak opuszcza zakątek, w którym żyje.

W wielu częściach świata polowanie na bażant jest bardzo popularne. Zainteresowania sportowe, a także wielki smak mięsa wzbudziły tak duże zainteresowanie tą okupacją. W czasach starożytnych, kiedy powstało pytanie dotyczące tego, co podawane będzie królewskim stołom: zwykłym bażantom lub zwykłym kurczakom, wybór zawsze spadał na pierwszy. Był podany na talerzu w pełnym upierzeniu.

Zwykłe bażanty mają jasny kolor wielokolorowy, ale nie są tak piękne, jak inni przedstawiciele rodziny Fazanov, na przykład złoty lub zarośnięty bażantem. Ale tego rodzaju najszybszy w wyścigu. Dla ptaków jest to z pewnością duży plus, ale dla myśliwych za cenne mięso, jest to oczywiście ogromny minus. Bażanty dobrze się przystosowują do niewoli, jeśli pomieszczenie ma wystarczającą przestrzeń i zaciszne zarośla lub specjalne budynki dla samotności.