525 Shares 7410 views

Jakiego rodzaju zawód jest logistą?

Wraz z pojawieniem się gospodarki rynkowej najbardziej popularne na rynku pracy stały się administratorzy systemów, menedżerowie i logistyka. Ale jeśli coś jest znane administratorom systemu i menedżerom, to nie każdy wie, kim jest taka logistyka. Informacje o tym – przed tobą!


Logistyka ma bezpośredni związek z rynkiem towarowym. Logistyka transportu obejmuje wszystko związane z ruchem produktów (od miejsca produkcji do miejsca składowania i dostarczania produktów do punktu końcowego). Mechanizm dostarczania towarów musi być starannie naprawiony. Jest to konieczne, aby towary dotarły do miejsca sprzedaży w sposób terminowy i przynoszą zyski.

Logistyka magazynowa obejmuje szereg procesów związanych z magazynowaniem towarów w terminalach magazynowych. Specjalista, który kontroluje ten łańcuch dostaw, nazywany jest operatorem logistycznym.

Zawód logistyczny zakłada obecność wyższej edukacji w tej specjalności. Ostatnio specjaliści ds. Logistyki zostali przeszkoleni w SU-HSE, w Moskiewskim Instytucie Samochodów i Dróg, Państwowym Uniwersytecie Zarządzania, a także w instytucjach oświatowych niepaństwowych, takich jak Centrum Logistyczne i Moskwa Szkoła Biznesu.

Praca logistyki jest bardzo zróżnicowana. Jego działalność jest ściśle związana ze wszystkimi częściami firmy. Specjalista musi mieć możliwość analizowania dużej ilości informacji, aby wybrać najlepszą trasę, obliczyć koszt transportu i jego warunki, organizować proces, stale kontaktować się z funkcjonariuszami celnymi, dostawcami, pracownikami magazynu. Musi być w stanie liczyć (konieczna jest podstawowa znajomość rachunkowości), badanie struktury popytu i analiza zasobów towarowych (tutaj niezbędna jest wiedza o marketingu), aby prowadzić zespół (umiejętności zarządzania powinny być na szczycie). Logistyk musi posiadać umiejętności komunikowania się ze wszystkimi "linkami", być bardzo komunikatywny, mieć matematyczne myślenie i być w stanie profesjonalnie używać odpowiednich programów niezbędnych do pracy. Logistyk, który musi współpracować z dostawcami z zagranicy, musi znać doskonale obce języki.

Logistyka charakteryzuje się wieloma zagrożeniami, ponieważ jest związana z dostawą towarów. Towar nie dostarczony na czas to nie tylko koszty, ale także utrata zaufania klienta. Jeśli dokumenty celne zostaną niewłaściwie wydane, towary po prostu nie przekroczą granicy. Dlatego zawód logistyki jest odpowiedni dla osób, które potrafią podejmować ważne decyzje we właściwym czasie.

Obowiązki funkcjonalne:

  • Praca z dostawcami;
  • Praca z klientami ;
  • Zarządzanie dokumentami;
  • Formowanie zamówień;
  • Złożenie zamówienia;
  • Przekazanie dokumentów organom celnym;
  • Kontrola operacji magazynowych;
  • Kontrola usługi transportowej;
  • Prognozowanie optymalnego systemu zamówień;
  • Kierunek towarów.

Logistycy zawodu są najbardziej potrzebni w sieciach handlowych, usługach, dostarczaniu towarów oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się dostawami surowców i komponentów. Doświadczeni logistycy cenią "wagę złota". Wynagrodzenie logistyczne zależy zarówno od jego doświadczenia zawodowego, jak i od dostępności niezbędnych cech. Chcesz budować karierę jako logistyka? Zacznij jako junior logistyk. Logistyka magazynowa to dobry początek. Powodzenia!