459 Shares 1728 views

Rzeka Miass: historia i cechy geograficzne. Rzeka Miass – zdjęcie i opis

Największą rzeką w regionie Czelabińsk jest rzeka Miass. Jest to główna arteria wodna południowych Urali. Jego źródło uważane jest za kluczowe miejsce w Baszkortostanie na grzbiecie Bolshoy Nurali. Przepływa przez dzielnice Miass, Argayash, Sosnovsky i Krasnoarmeisky, Czelabińsk.


Opis

Rzeka Miass ma długość całkowitą 658 km, a granicami regionu Czelabińsk – 384 km. Przepływ wody ma kilka stosunkowo dużych dopływów, z których wszystkie zajmują nie więcej niż 800 km. Największym z nich jest Zyuzelga, Bil'gilda, Byshkil, Atlyan, Kushtumga, Upper Irene i Big Kialim. W zlewisku Miassa znajduje się ponad 2 tys. Małych jezior. Zajmuje około 19 tysięcy km2. Źródło rzeki Miass leży w pobliżu regionu Czelabińsk, w Baszkortostanie.

Banki w różnych częściach rzeki różnią się od siebie. Po pierwsze, roślinność. W górnym biegu rzeki można spotkać tylko sosnę, ale średnio – osika i brzoza. Po drugie, ulga. Górzyste brzegi znajdują się w środkowym biegu rzeki, w górnych częściach znajdują się często skaliste grzbiety, gwałty i wodospady. Czynnik ten wpływa również na charakterystykę rzeki: głębokość, prędkość bieżąca, warunki lodu i temperatury. W punkcie osiągnięć głębokość wynosi 7 m, podczas gdy na brzegach nie przekracza 30 cm. Prędkość przepływu zmienia się również. Może wahać się od 2 do 0,1 m / s. W centrum Czelabińsku prąd jest szczególnie "leniwy" ze względu na fakt, że koryto zostało zwiększone sztucznie.

Ma ponad 70 wysp, które są bardzo różne od siebie. Są granitowe, piaszczyste, porośnięte roślinami lub, przeciwnie, bez nich. Rzeka Miass ma kręte koryto rzeki. Żywi się stopieniem śniegu, więc w wiosennym wysokim poziomie wody rośnie. Zbiorniki, stawy i jeziora – to wszystko jest rzeką Miass. Gdzie ona spada, można śledzić na mapie. Ujście strumienia wody to Iset, lewy dopływ rzeki Tobol.

Toponimy

W tej chwili nie wiadomo, z jakiego słowa powstało nowoczesne imię przepływu wody. Istnieją trzy wersje, których nie można odrzucić ani potwierdzić. Vladimir Pozdeev, odnoszący sukcesy historyk miasta Czelabińsk, dowodzi, że miasto Miass otrzymało nazwę "miss", w Pashto oznaczało "miedź" i "ac" – "rzekę". Oznacza to, że "rzeka miedziana". Inni wierzą, że należy szukać korzeni w języku tureckim. Słowo "Miya" oznacza "bagno", a "su" oznacza wodę. Jeszcze inni mówią, że nazwa rzeki jest tak stara i ma związek z starożytnymi czasami Türkica, że znaczenie słowa nie może być znane.

Ciekawostką jest to, że rzeka Miass została nazwana Mias wcześniej.

Zasoby mineralne

Niektóre źródła mówią, że obszary wokół rzeki są bogate w złoto. Potwierdzeniem pośrednim są pozostałe ślady wydobycia złota. Istnieją również minerały, takie jak piaski, trójfoły, chromity, gliny. Czasami można znaleźć depozyty żwiru lub kamyczki.

W obszarze niższego Miass odnotowano istnienie depozytów z niektórych naturalnych materiałów. Ich grubość sięga 200 m. Można to wytłumaczyć faktem, że cała wschodnia Ural przypuszczalnie została zalana wyższorzędowym morzem, która istniała już od dość dawna, podczas której powstały tak duże warstwy skamieniałości. Natychmiast znalezione w gliniastych zębach dużych ryb, przypuszczalnie rekinów. Ich wielkość i wygląd są różne. To sugeruje, że w morzu żyło wiele ryb: od małych do dużych.

Natura

Górna część rzeki jest bogata w sosny i modrzew, a mokre zbocza – wiśnie, porzeczki i inne rodzaje krzewów. Trawa można znaleźć na polanach. Ale na stokach gór rosną truskawki, truskawki, maliny i wiśnie.

Lasy sosnowe, dla których rzeka Miass (zdjęcie poniżej) tworzy korzystny klimat, nie przypomina tajgi syberyjskiej, a wręcz przeciwnie. Drzewa są suche, rosną w chaotycznym porządku, co gwarantuje dobrą drożność.

W pobliżu miejscowości Bayramgulovo, gdzie przepływa rzeka, rośnie brzoskwinia, która przetrwała do tej pory. Po pewnej odległości zastępuje ją cienki pas lasu sosnowego. Inny bor można znaleźć w pobliżu Iset. Ze względu na brak kolei, jest on używany głównie do potrzeb lokalnych.

Jaskinie i kanion

Przez kilka milionów lat uparty Miass wychylił ogromny kanion. W rejonie rzecznym znajdują się również skały, których wysokość wynosi 20 m. Dodatkowo są łuki, grota, leje i jaskinie. Pierwszy łuk kanionu został znaleziony w 1960 roku, drugi został odkryty znacznie później. Naukowcy wierzą, że najprawdopodobniej byli wcześniej połączeni z jedną wielką jaskinią. Takie urozmaicenie sprawia, że rzeka jest charakterem, a otaczający krajobraz urzeka spojrzeniem.

W górnej części kanionu znajduje się studnia-jaskinia, która ma dwa wyjścia. Pierwszy znajduje się pod brzegiem, a drugi jest pionowy. W tej chwili ten kawałek ziemi uważany jest za najbogatsze rzadkie rośliny, z których większość znajduje się w Czerwonej księdze.

Ze względu na fakt, że rzeka Miass zajmuje duży obszar, w niektórych rejonach mieszka wiele ryb. Na przykład w rejonie Sosnovsky istnieje wysokie prawdopodobieństwo połowu szczupaka, okoń szczupaka, burbota, chibaka, leszczyna, okonia, karpia, karpiowatego. W innych miejscach te ryby są również znalezione, ale rzadziej. W mieście można z powodzeniem poławiać szczupaki.