838 Shares 6572 views

Ivana Kupały Dzień: świętuje tradycję wśród narodów słowiańskich

Dzień Ivana Kupały – jeden z najbardziej lubianych świąt Christian słowiańskich. W przeddzień, w noc poprzedzającą dzień Iwanow, festyny odbyły się z różnych obrzędów, rytuałów i gier.


Co data Dzień Ivana Kupaly obchodzony jest i skąd ta nazwa? Wcześniej, w czasach przedchrześcijańskich, święto zostało umieszczone na przesilenia letniego – 22 czerwca i miał inną nazwę. Białorusini, na przykład, nazwał go Sobotka. Następnie, wraz z pojawieniem się chrześcijaństwa, był obchodzony w dniu urodzin Ioanna Krestitelya, 22.06 w starym stylu. W związku z odmową przejścia rosyjskiej Cerkwi nowego stylu, data została przeniesiona do 7 lipca, a tym samym tracą astronomiczne znaczenie.

Co dzień Ivana Kupały uroczystość odbywa się w innych krajach? Wcześniej tego dnia obchodów został zorganizowany niemal całej Europie. Obecnie tradycja jest zachowana w Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, gdzie pełnił również na 7 lipca. Ale Finowie, na przykład, Ivana Kupały Day obchodzony jest w dniu 22 czerwca, jak nasi przodkowie.

Skąd wzięła się nazwa jest łatwa do odgadnięcia, jeśli pamiętać jak Ioann Predtecha ochrzczonych ludzi. Trzykrotnie zanurza je w wodzie z rzeki Jordan. „Coupal”, innymi słowy. Jest jeszcze inna wersja, że był słowiański bóg Kupały, ale nie potwierdza tego, ponieważ nie ma wzmianki o nim nie spotkać się z XVII wieku. Ponadto nazwa odzwierciedla jedną z głównych obrzędów związanych z tym wakacje, – kąpiel w stawie i pleśni.

Więc jak to jest, że ten dzień był obchodzony – Ivana Kupały? Centralne miejsce w uroczystościach organizowanych dano wody, ognia i rośliny: kwiaty, zioła, owoce, drzewa.

To wszystko zaczęło się w nocy. Przed zachodem słońca chłopi pływały w pobliskim kapania (rzeka, jezioro, staw) lub gdy temperatura wody była zbyt niska kąpiel. Następnie paski zioła są takie same, z dodatkiem kolorów i korzeni wplótł wieńce, po czym, przed zachodem słońca, na brzegach rzek rozcieńczony dużych pożarów. Różni ludzie szczegóły festiwalu są nieco inne, ale ogólny zarys trwało. Ponadto przez cały dzień do pływania i nie wolno było jeść wiśnie.

Chłopcy i dziewczęta, trzymając się za ręce, skoki przez ogień. Gdyby to było ich ręce połączone razem, więc nawet po iskry z ognia, nie może być żadnych wątpliwości, że para będzie żyć długo i szczęśliwie. Skoki nad ogniem z „innymi” zmiany mężczyzna lub kobieta utożsamiane.

Było wiele uroczystości odbywała się w dniu Ivana Kupały. Wśród nich – poszukiwanie Kwiat paproci, który według legendy kwitnie tylko jedną noc w roku. Ktokolwiek znajdzie, nauczyć się widzieć wszystkie skarby pod ziemią, aby zrozumieć język zwierząt i ptaków, i otwartych zamków wszystkie skarby świata.

W ten niezwykły wieczór zbierania ziół, dać im posypane rosy, a następnie suszone i wykorzystywane przez cały rok w celach leczniczych i magicznych. Rano rosa próbował „wykąpać” się, że zostały zebrane, a następnie wykorzystywane do eskortowania przed złymi siłami.

Jeśli chodzi o siły zła, a następnie, że noc to było szczególnie silne (jak wierzyli nasi przodkowie). Dlatego wystawił „ekscesy Kupały”: okradanie sąsiadów stoczni z różnymi przyborami, wózki, beczek, a następnie przeciągnięty na drodze, lub ułożone na dachu, coś utonął, coś się pali. Początkowo było to zrobić w celu „ochrony”, w celu zabezpieczenia się przed siłami nieczystymi i oszukania je zapach, to jest wartość nie pamiętał, ale po prostu „figle” w ich własnej przyjemności.

Po pogłębianie festiwal świcie zakończył tańce wokół Kupały drzewa z jego późniejsze spalenie. Podczas wschodu słońca oglądałem z wielkim zainteresowaniem, ponieważ nie było przekonanie, że „gra” w Jana dzień: zmienia swoje położenie, kolor. To może tylko zobaczyć prawdziwy sprawiedliwy lub kogoś, kto będzie miał wczesną śmierć lub jakiś kamień milowy w życiu.