283 Shares 4120 views

Ugryzienie kleszcza i jego implikacje

Roztocze – to jeden z najstarszych przedstawicieli stawonogów na naszej planecie. Dziś nauka zna ponad czterdzieści tysięcy gatunków owadów. Ale prawdziwe zagrożenie epidemiologiczne w naszym kraju ma tylko dwa rodzaje – na kleszcza Tajga, który żyje głównie w azjatyckiej części kraju, oraz Europejski kleszcza leśnej. Fakt, że te gatunki są nosicielami wielu zakażeń, w tym takie poważne, jak tyfus, zapalenie mózgu, choroba z Lyme i wiele innych. Dlatego ukąszenie kleszcza jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego.


Stawonogi zamieszkują nich niebezpieczne, najlepiej w umiarkowanie zacienionych i wystarczających mieszany na mokro i liściastych lasach, w którym znajduje się gęste runo. Ponadto, duża koncentracja tych owadów można zaobserwować na krawędziach, na dnie wąwozów leśnych, w krzakach nad brzegiem rzek i strumieni. Kleszcze wspiąć się na źdźbło trawy lub gałązka krzewu i czekać cierpliwie przechodząc zwierzę lub osobę, która odbędzie się, a potem zaczną się poruszać ciałem ofiary, szukając najbardziej odpowiedniego miejsca na przekąskę.

Największą aktywność owadów wystawa wiosną i wczesnym latem. Dla osoby, tylko stanowią zagrożenie dla dorosłych, larw i nimf nie mogą być źródłem infekcji. Stawonogami ślina zawiera wiele materiałów o różnych właściwościach biologicznych, mają tam i substancje mające działanie przeciwbólowe, więc ukąszenie kleszcza, najprawdopodobniej, nie mogą być odczuwalne.

Aby zabezpieczyć się przed atakami, trzeba wybrać ubrania prawidłowo. Na spacery w lesie lepiej wybrać kombinezon z długimi rękawami i kapturem oraz konieczności wypełnienia koszulę do spodni i nogi spodni – w buty lub skarpetki. Jest to obowiązkowe, aby użyć repelenty, umieszczając je na odsłoniętej skórze. Po spacerze nie jest zbyt leniwy, aby dokładnie zbadać ciało, zwracając szczególną uwagę na skórę na karku, za przedsionkami serca, na fałdach łokciach i kolanach oraz w okolicy pachwiny. W tych miejscach, skóra jest cieńsza, więc owady pasożyty często trzymają tam.

Gdzie się udać, jeśli ugryziony przez kleszcza? Jeśli to możliwe, należy natychmiast udać się do kliniki, ale jeśli utkniesz kleszcza z dala od „cywilizowanych” miejscach, należy natychmiast usunąć. Faktem jest, że im dłużej owad znajduje się na skórze, tym większe ryzyko infekcji kleszczowego.

Najwygodniejszym sposobem wydobyć kleszcza za pomocą pęsety zakrzywione, ale pole zmieści i inne dostępne narzędzia, takie jak silnym wątku. W każdym razie, to nie jest konieczne, aby wyciągnąć zatrzymany okaz, jak sama trąba brzmi „tiret”, które zapobiegają jej pobieranie. Roztocza uchwytu najbliżej trąba (pincety lub pętli wątku) i zaczynają się przekręcić i obrócić ciało wokół jego osi. Zwykle, po dwa lub trzy obroty owad nie można usunąć.

Jeśli działasz niedbale, a trąba kleszcza pozostaje w organizmie, należy przetrzeć powierzchnię zaatakowaną roztworem alkoholu i ekstraktu owada używając igły jak zwykle usuwane drzazgę.

Po usunięciu kleszcza należy uważać, aby nie stosować nadmiernej siły, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zniszczyć jego ciało, a następnie agenci zakażeń przenoszonych przez kleszcze mogą dostać się do rany.

Po ekstrakcji ukąszeniach owadów z kleszcza do obróbki przez dowolny lub roztworem jodu antyseptyczne. Opatrunek na ranę nie jest konieczne.

Wyodrębnionym roztocza powinni umieścić w słoiku ze szczelną pokrywką, aby wysłać go do analizy do najbliższego serwisu SES. A jeśli sam owad zniknął lub został zniszczony, nie będzie nic złego w 10-12 dni po ugryzieniu przez badanie krwi na obecność patogenów zakażeń przenoszonych przez kleszcze. Nie należy pozostawiać bez opieki, nawet jeden kęs kleszcz, konsekwencje takiego zaniedbania mogą być bardzo poważne.

Najbardziej niebezpieczne infekcje przenoszone przez stawonogi, na kleszczowe zapalenie mózgu. Jeżeli istnieje możliwość infekcji, środki zapobiegawcze awaryjnego, pożądane jest, aby podjąć pierwsze kilka godzin po ukąszeniu. Zastosowanie Jodantipyrin (dla dorosłych) i Anaferon (dla dzieci w wieku poniżej 14 lat) jako leku przeciwwirusowego w Federacji Rosyjskiej. Ale lepiej jest z góry mają być szczepione przeciwko tej niebezpiecznej choroby.

Jednakże, zapalenie mózgu przenoszone przez kleszcza – nie jest to tylko infekcja, która może być przenoszona przez ukąszenie kleszcza, więc jeśli pojawią się na swoim ciele jest owad, należy skonsultować się z lekarzem.