636 Shares 4204 views

Darwinizm społeczny. Funkcje teorii

Darwinizm społeczny, jako kierunek powstała w 19 wieku. Postępowanie z twórców doktryny miały ogromny wpływ na jego współczesnych. Naturalnie, bardzo prawem Darwin, jako wydarzenie naukowe na dużą skalę, nie może jednak mieć wpływ na dziedzinę wiedzy społecznej. W Anglii systematycznie stosować naukę do prawdziwego życia, a Spencer Bagehot. Ostatnio, jako dziennikarz, ekonomista, próbowałem w badaniu procesów historycznych we wspólnocie, aby korzystać z zasad, na których kierunek w kwestii została zbudowana. Pod koniec 19 wieku idee Spencera zostały przyswojone przez czołowych postaci Giddings i Ward.


Darwinizm społeczny. Kluczowe koncepcje

Dla wszystkich nauk społecznych z 19 wieku, a zwłaszcza w jego drugiej połowie, była typowa ilość punktów priorytetowych. Te kluczowe pojęcia podkreślone przez samego Darwina. Teoria, która nastąpiła po naukowców stało się rodzajem paradygmatu, który przeniknął do różnych dziedzin myśli społecznej. Te podstawowe koncepcje stały się „dobór naturalny”, „przetrwanie najsilniejszych”, „walka o byt”. W związku z tym, darwinizm społeczny nie działał jedynie jako określonym kierunku. Kategoria nieodłącznym elementem doktryny zaczęły być stosowane w tych dziedzinach wiedzy, które były pierwotnie do niego kilka wrogie. Na przykład, Durkheim stosuje niektóre pojęcia zawarte w darwinizmu społecznego. Mimo jego dość radykalną antireductionism w badaniu zjawisk społecznych, jak również na znaczenie solidarności, widział podział w pracy socjalnej w nieco zmiękczonej postaci konkretnej walce o byt.

Darwinizm społeczny w późnym 19 wieku

Pod koniec XIX wieku idea „doboru naturalnego” wykraczały poza sferę naukową i stały się dość popularne w biznesie, dziennikarstwo, masowej świadomości, fikcji. Przedstawiciele, na przykład, elita gospodarcza, magnaci biznesu, oparty na teorii ewolucji, stwierdziła, że nie były one po prostu szczęście i utalentowany, ale również uważany za widoczne ucieleśnieniem zwycięstwo w walce o byt w jego konkretnej dziedzinie. W związku z tym błędem, zdaniem naukowców, aby rozważyć doktryny darwinizmu społecznego, opartego wyłącznie na aspektach biologicznych nich jest prostą kontynuacją. To może być zdefiniowany jako kierunek, który przynosi praw rozwoju społecznego zasad naturalnej ewolucji. Społeczny darwinizm, w szczególności, jeśli chodzi o walkę o przetrwanie jako definiującej aspekcie życia. Jednocześnie początek naukowców spoza biologicznych wskazują, że w pewnym sensie aktualizowana i poparte wieloletnim myśli społecznej. Wszystkich znaków kierunku rozpatrywanego uważany jest za jeden z głównych uwagę życia jako rodzaju rzędu, w którym powszechna i ciągła walka, konflikty, starcia między jednostkami, stowarzyszeń, grup, zwyczajów, instytucji, rodzaju kulturalnych i społecznych.