547 Shares 2827 views

Sadzenie tulipanów jesienią: terminy, zasady, rekomendacje

Tulipany są jednymi z pierwszych, którzy otwierają wiosną piłkę na działkach ogrodowych i miejskich kwiatach. Po kwitnieniu żarówki muszą być wykopywane i odpowiednio przechowywane. W tej chwili rodzą się nowe kwiaty. Sadzenie tulipanów jesienią zaczyna nowy okres ich życia: dają korzenie i zamarzają, aby pokazać swoją blask wraz z pojawieniem się nowej wiosny.

Wybierz miejsce

Sadzenie tulipanów jesienią odbywa się na płaskich obszarach, pustaki i stoki nie nadają się dla nich. Bardzo lubią wilgoć, a w Holandii w okresie wegetacji wysoki poziom wód podziemnych jest sztucznie utrzymany. Ale podczas zimowania i rozmarzania śniegu żarówki na błoniastych glebach mogą zginać się lub zamarzać. Miejsce powinno być słoneczne i chronione przed wiatrami. Tulipany są pogodzone z cieniem, ale rozmiar pąków i ich kolorystyka będzie bardziej skromna.

Przygotowanie gleby

Te żarówki kochają lekką piaszczystą gliniastą, bogatą w próchnę ziemię. Reakcja gleby musi być neutralna lub lekko alkaliczna. W kwaśnym środowisku bulwy tworzą niedoskonałe pąki, niezdolne do kwitnienia.

Nawozy są wprowadzane 1-2 miesiące przed czasem, kiedy sadzone są tulipany. Jesienią, podczas kopania układa się dobrze rozłożony próchnolot lub nawoz mineralny.

W jednym miejscu tulipany można uprawiać nie dłużej niż 4 lata. Dobrych poprzedników dla nich – kultur dyni, fasoli, dalii, kalenduli, truskawek. Najgorsze są rośliny rodziny Nightshade .

Sortowanie i sadzenie tulipanów

Jesienią żarówki są sprawdzane pod kątem uszkodzeń i chorób. Niewłaściwe okazy są odrzucane, zdrowy materiał jest sortowany według wielkości. Różne odmian rozkwitają w różnym czasie, więc każdy z nich rozkłada się w torebce lub pojemniku.

Duże kwiatowe żarówki trafiają do kwietników i doniczek, a małe są posadzone na łóżkach dla dalszego rozwoju i rekrutacji.

Bezpośrednio przed posadzeniem materiał jest zanurzony w "Maxim" lub w roztworze nadmanganianu potasu. Głębokość sadzenia to 3 wysokości żarówki, a odległość pomiędzy roślinami wynosi 15-20 cm. Wraz z początkiem zimnej pogody grzbiety są mulczowane.

Warunki sadzenia

Założyć żarówki w taki sposób, aby mogły one zakorzenić się dobrze przed rozpoczęciem zimnej pogody. Tulipany mogą to potrwać 3-4 tygodnie. Najlepiej jest zakorzenić się w wysokiej wilgotności gleby i temperaturze powietrza +4 … + 6 ° C. Czas jest różny od końca września do połowy października, w zależności od terenu i warunków pogodowych.

Jak ważne jest, aby obserwować czas sadzenia tulipanów jesienią? Jeśli żarówki są posadzone zbyt wcześnie, mogą nie tylko zakorzenić się, ale także mieć czas na kiełkowanie. W zimie istnieje duże ryzyko zamarzania młodych pędów.

W późnych sadzeniach tulipany nie mają czasu na korzeni, wiosną rozkwitają później i dają małe żarówki.

Co zrobić z latośnikami?

Nie wszystko można wcześniej wyliczyć. Czasami pakiet z rzadkimi odmianami jest za późno, gdy nadszedł czas zasadzenia tulipanów. Sytuacje są różne: nie były zasadzone tulipany, była ogromna sprzedaż kwiatów i tak dalej. Co zrobić z tymi żarówkami?

Po pierwsze, można pozostawić silne egzemplarze do destylacji. Ale w tym przypadku nie wszystkie klasy są odpowiednie, a żarówki są przygotowane na to wydarzenie z wyprzedzeniem.

Po drugie, możesz ryzykować sadzenie tulipanów na zimę. Powinny być przekłuwane co najmniej 20 cm i przykryte żarówkami zwykłą ziemią ogrodową. Miejsce sadzenia musi być dobrze pokryte szczątkami roślinnymi i pokryte folią. Że bulwy nie są vyprevali, wczesną wiosną film należy usunąć.