145 Shares 1179 views

Nokia N97 mini: charakterystyka, przegląd i informacje zwrotne

Jeden z najlepszych smartfonów z 2010 roku, według ekspertów i użytkowników – Mini N97. Nokia w tym przypadku znacznie przebudowana swojego flagowego urządzenia i uczynił z niego wiele przydatnych zmian. To o nich i zostaną omówione w naszym artykule.


Dla kogo tym urządzeniu

Low-end model urządzenia flagowego „Nokia N97» – to Mini N97. Nokia zredukowała nie tylko kosztów i zmniejszenie wielkości urządzenia, ale również poważne prace prowadzone na problematycznych aspektów „duży” maszyny. W rezultacie, wiele istotnych uwag w tym telefonów „inteligentnych” zostały wyeliminowane. Reszta tego gadżetu – to niemal replika flagowego.

Urządzenie to jest najbardziej interesujące w 2010 roku dla tych, którzy nie mogli sobie pozwolić na zakup droższego N97, a potrzeba takiej maszyny było wysokiej klasy. Że miał takie potencjalni nabywcy zatrzymać swój wybór przy zmniejszonej modyfikacji urządzenia. Ale to nie znaczy, że przedrostek „mini” – to jest złe. W rzeczywistości, ten gadżet został znacznie rozwinięte oprogramowanie, lepszą jakość wykonania obudowy. Wynika to w wielkim smartphone w bardzo rozsądnej cenie w tym czasie.

Opcje

Sprzęt rozszerzony było dużym plusem w Mini N97. Nokia naprawdę w tym przypadku ciężko pracować i objęły następujące w opakowaniu:

 • Sam komunikator.

 • Bateria.

 • Kabel interfejsu CA-101.

 • Ładowarka AC-10.

 • Stereo WH-701, za pomocą urządzenia sterującego.

 • instrukcja obsługi i karta gwarancyjna.

 • Dysk z oprogramowaniem firmowym oprogramowaniu Ovi Suite.

Jednoskładnikowa, które na tej liście po prostu nie wystarczy – to jest karta pamięci. Musiała kupić osobno za dodatkową opłatą. Jak pokazuje praktyka, może mieć maksymalny rozmiar 32 GB. Zewnętrzna pamięć masowa o dużej wysokości nie zaleca się stosowania tego mniejszą wersję flagowego urządzenia 2010, jak sama karta pamięci może być uszkodzony.

projekt

Jako najwyższy model w linii, telefon Nokia N97 Mini był slider z ekranem dotykowym. Tyle że jeśli klasyczni przedstawiciele tego rodzaju budynki były wyposażone w mechaniczne klawiatury, który podróżował tu pełną QWERTY – klawiatura udał się w bok. Większość z przedniego panelu, ekran odbyło o przekątnej 3,2 cala. Pod nim były trzy przyciski mechaniczne, z których dwa są stosowane odpowiednio początek i koniec rozmowy. Ale najpierw – przycisk menu.

Najlepsza jak te elementy są grupowane na ekranie: przednia kamera i słuchawki. W tym samym miejscu wycofane czujnik światła. Po lewej stronie znajduje się gadżet głośnikami (w tym przypadku dźwięk był w stereo, a także upewnić się, że została ona przewidziana 2 głośniki), wskaźnik naładowania akumulatora, port micro-USB i urządzenie przycisk blokady. Po przeciwnej stronie są regulatory głośności i przycisk aparatu. Top wycofane port audio do podłączenia zewnętrznego głośnika i przewód znajome dla producenta przycisk zasilania na smartphone. Z tyłu telefonu Nokia N97 Mini jest głównym oko kamery i jej podświetlenie LED.

Panel przedni oraz boczne powierzchnie czołowe są wykonane z tworzywa sztucznego, a tylna pokrywa – z metalu. Jest to element konstrukcji jest główną zaletą modelu w porównaniu z gadżetu przewodniej, która została wykonana z tworzywa sztucznego. Gdy ta jakość wykonania z tego powodu znacznie się pogorszyła i ciało stanowią pewien luz. W tym przypadku, jakość wykonania była doskonała. Opcje kolorów Corps cztery – czarny, złoty, biały i brązowy. Aby uzyskać dostęp do klawiatury QWERTY musi być lewej dolnej części ciała, aby odsunąć na bok. Ilość kluczy w tym przypadku – 38.

Konkretne skargi od użytkowników jest fakt, że niektóre litery wyświetlane w alternatywnym zestawu znaków (na przykład w rosyjskiej wersji zestawu „B” litery „U”, „I” i „X” należy wcisnąć dodatkowe klawisze „Shift” i „b „zazwyczaj wyświetlane w postaci, a to może być wybierany tylko ze specjalnego menu). Ale znowu, wszystkie te problemy występują w początkowym etapie za pomocą smartfona. Następnie użytkownik przyzwyczaja się do niego dookoła, i skargi dotyczące ergonomii to w przyszłości nie pojawią.

edytor

Jak opisałbyś procesor w telefonie Nokia N97 Mini? Cechą charakterystyczną tego układu nie jest naprawdę imponująca. Zawierał on tylko jeden moduł komputerowy oparty na architekturze „AWS 11”. Zatem ta częstotliwość jest równa sumie 369 MHz. Fiński producent dotyczące marketingu firmy wolą milczeć. Dlatego możemy się tylko domyślać, którego układ półprzewodnikowy używany w tym gadżecie.

Teraz Polish smartfony podstawie 2 modeli procesorów jądrowych, które są w stanie przyspieszyć do 1 GHz. Na bardziej zaawansowanych modeli, w tym przypadku, pytanie może nie być. Z drugiej strony, system operacyjny wykonuje się takie jak oprogramowanie systemu jako „Symbian”. To jest mniej wymagający od zasobów sprzętowych gadżetu. W rezultacie poważne problemy z gładkiej i stabilnej pracy komunikatora nie zostało zauważone. Wyjątek w tym względzie jest okresowe ładowanie na oryginalnej wersji oprogramowania systemowego. Ale problem ten został rozwiązany przez aktualizację oprogramowania systemowego i będzie nadal być szczegółowo zbadane.

Pamięć i jego ilość

W tym urządzeniu jedynie 128 MB RAM. Jednak około 70 MB dostępnych do uruchamiania aplikacji użytkownika. Teraz te liczby wyglądają śmiesznie, ale w 2010 roku na os „Symbian” może działać do 10 aplikacji. Ponadto, właściciele tego typu smartphone może pobrać dowolnego poziomu złożoności strony internetowej. Pojemność wbudowanej pamięci w Nokia N97 Mini – 8GB. Pojemność dysku systemowego „C” jest zwiększona do 256 MB. Jest też gniazdo zewnętrznych kart pamięci. Urządzenie to umożliwia ustanowienie takich napędów o maksymalnej pojemności 32 GB. Nawet jak na dzisiejsze standardy, podsystem urządzenia można nazwać zaakceptowania. Ale w 2010 roku, gadżet był jednym z najlepszych z tej pozycji.

pokaz

3,2 cala – właśnie taki rozmiar ekranu w Nokia N97. Przegląd jego specyfikacji technicznych do tej pory nie jest imponująca, ale w 2010 roku, w momencie wprowadzenia na rynek urządzenia, była to jedna z najlepszych opcji. rozdzielczość ekranu to 360×640. Gęstość pikseli w tym przypadku wynosiła 229 ppi. Kombinacja ta dostarczyła przekątnej rozdzielczość i dobrą jakość wyświetlanego obrazu. Wyświetlacz Matrix powstał nieaktualne danym momencie technologii „TFT”.

W rezultacie obraz na ekranie jest zniekształcony, gdy odchylenie od kąta prostego. Jest jeszcze jedna ważna rzecz – w tym smartfonie zastosowano czujnik rezystancyjny, a to nakłada pewne ograniczenia, które nie występują na nowoczesnych urządzeniach z czujnikiem pojemnościowym.

kamera

Raczej dobry główny aparat stosowany w Nokia N97. cecha jego parametry techniczne teraz, oczywiście, nie jest imponująca, ale w 2010 roku była praktycznie nie ma konkurencji. U jego podstawy leży na element pomiarowy 5 min. Stwierdzono również realizowane autofocus i podwójny dioda obecne. Na nim było wiele trybów poziomie programu, które pozwalają na niemal każdej sytuacji, aby uzyskać pyszne fotografię. Ale z nagrywania filmu, sytuacja była znacznie gorsza. Maksymalna rozdzielczość w tym przypadku wynosi 640×480 z okresem odświeżania 30 razy na sekundę. Na tle możliwości tych parametrów nie naprawdę zaimponować dzisiejsze gadżety. Ale użytkownik nie posiada w chwili urządzenia wyjściowego liczyć na nic więcej. Istnieje również smartphone i aparat z przodu, co jest możliwe, wystarczy tylko do połączeń wideo.

Bateria i autonomia

Rzeczy były na tyle złe z autonomii w Nokia N97. BL-4D akumulator miał nominalnej pojemności 1200 mAh. Przy średnim obciążeniu smartphone na jednym ładowaniu mógł rozciągnąć 1,5-2 dni. Podczas słuchania muzyki, wartość ta została zmniejszona do 28 godzin. Również, w sposób ciągły w trybie komunikacji ruchomej sieci 2. generacji tego urządzenia mogą rozciągać 6-8 godzin. Jeśli opt-out i korzystać z urządzenia na minimum, jednolity naładowania akumulatora powinien być zupełnie wystarczające na 4 dni. Prąd wyjściowy ładowarki wynosi 500 mA. W efekcie, pełne naładowanie baterii trwało około dwóch i pół godziny.

oprogramowanie systemowe

System operacyjny w tym przypadku jest „Symbian”. Jej wersja – 9.4. Druga nazwa produktu – S60 5 edycji. Sześć lat temu, platforma jest aktywnie rozwijany, a liczba oprogramowania nie wnosi zastrzeżeń do niego. Ale teraz stało się problemem. Fiński producent odmówił zmiany, które ostatecznie doprowadziły do tragicznych konsekwencji: ruchoma jednostka „Nokia” został zastąpiony przez właściciela. Dlatego wielu są zmuszeni do wprowadzenia innego oprogramowania systemowego na Nokia N97 Mini.

Android firmware dla tego gadżetu jest już więcej niż jeden dzień. Ale o to, aby umieścić go na własną rękę przy pomocy specjalnego oprogramowania jest problematyczne. Ale będzie to napisane oddzielnie poniżej.

Zastosowane oprogramowanie

Nieźle jak na początku było w przypadku oprogramowania aplikacji w Nokia N97. Programy te były prawie wszystkie sytuacje. Początkowo, oprócz wbudowanego oprogramowania systemu operacyjnego na urządzeniu został zainstalowany i Nokia Pakiet nawigacyjny Tu, czyli bez problemów pozwoliło położyć trasę i zlokalizować urządzenie. I nawigacja może być przeprowadzone zarówno za pomocą systemu GPS (wykorzystywane przez satelity) oraz A-GPS (w tym przypadku telefon komórkowy wieże).

Firmware dla Nokia N97 został uzupełniony ze zintegrowanym odtwarzaczem muzyki i wideo. Co więcej, jakość dźwięku, model ten nie jest gorsza specjalnie zaprojektowane do tego celu, „Nokia 5800”. Było również specjalny zintegrowany układ do tego. W tym czasie nie było żadnych problemów z oprogramowaniem w „Symbian” platformę, ale teraz nie jest już obsługiwane. Dlatego właściciele tego typu smartphone, aby zwiększyć funkcjonalność gadżetu trzeba przeprogramować go z wymianą oprogramowania systemowego na „Android”.

Aktualizacja firmware personel

Jeśli chodzi o oprogramowanie urządzenia występuje na tyle często, by kwestionować właścicieli Nokia N97:. «Jak migać urządzenie zaktualizowany system operacyjny” Aby go rozwiązać, należy wykonać następujące czynności:

 • Pobierz wszystkie dostępne aktualizacje z oficjalnej strony producenta komputera.
 • Zainstalować z dysku CD dostarczony wraz z smartphone, oprogramowanie PC Suite. Następnie zaktualizować go do najnowszej wersji.
 • Uruchom PC Suite i podłączyć telefon do komputera za pomocą dołączonego kabla interfejsu.
 • Korzystanie z menu oprogramowania do ustanowienia połączenia między komputerem a urządzeniem i załadować aktualizację systemu operacyjnego. W tym wypadku, telefon komórkowy może uruchomić się ponownie kilka razy.

Niektóre bardziej zaawansowane specjaliści specjalistyczne pakiety oprogramowania (na przykład „Feniks”) służy do aktualizacji oprogramowania. Ale dla początkującego taki ruch nie jest całkowicie uzasadnione: konieczne jest, aby wziąć pod uwagę wiele niuansów. Również niewłaściwa instalacja uaktualnień oprogramowania systemowego może spowodować, że urządzenie przestanie całkowicie działać. Dlatego też specjalne programy nie powinny być używane do aktualizacji „N97” dla użytkowników początkujących.

Z drugiej strony, korzystanie z tych pakietów pozwala zainstalować na smartfonie „Android” najbardziej popularne systemy operacyjne i oprogramowanie stosowanie różnych platformach. Ale taki oficjalny firmware nie istnieje, ale jest tylko obsługi poza ekspertów. Wykonać takiej operacji może być tylko dobrze przygotowany zaawansowanym użytkownikiem. Cóż, kolejny ważny punkt: wszystkie możliwe problemy w przyszłości z pracą urządzenia spadnie całkowicie na barkach właściciela, i nikt za to nie ponosi odpowiedzialności.

interfejsy

Przewodowy interfejs w tym devayse dwa. Jednym z nich jest używany do produkcji i odbierać informacje dźwięku – to port audio. W tym celu mogą być połączone lub głośniki stereo. Drugi port – jest to mikro-USB. To pozwala na podłączenie urządzenia do komputera. Po drugie, jego funkcja – bateria jest ładowana.

Zestaw metod bezprzewodowej komunikacji w tym przypadku jest następująca:

 • Jedno gniazdo dla kart SIM, które może działać w sieci GSM lub 3G sieci. W tym ostatnim przypadku, szybkość transmisji może dochodzić do 3,6 Mb / s.
 • Nadajnik Wi-Fi, które mogą działać tylko w standardzie 802.11 b / g. Na szczęście, wszystkie systemy bezprzewodowe są wstecznie kompatybilne, a problemy z łącznością nie powinien zdecydowanie pojawić.
 • Ponadto, urządzenie posiada Bluetooth, który jest po prostu niezbędny do transmisji na żywo podobnego urządzenia plików małej objętości.

Cena devaysa

Nokia N97 telefon komórkowy został oceniony przez producenta na początku sprzedaży 450 euro. Flagowy model bez przedrostka „mini” kosztował 550 euro. Ceny te wyraźnie wskazują, że był to urządzenie premii. Zmiany dokonane w późniejszym modelu, wykonane jej zakup bardziej korzystne. Teraz, za pieniądze można kupić smartfon średniej klasy z dobrymi specyfikacjami technicznymi. Ale w tym czasie urządzenia te z „Nokia” konkurować z pierwszego modelu iPhone „i” przedstawicieli „Android” platformy.

Z wielką ufnością możemy zauważyć, że jeśli ceny tych smartfonów były niższe i prace wykonane przez fińskich inżynierów „N97” będą kontynuowane, to „Nokia” będzie teraz zajmuje wiodącą pozycję w segmencie urządzeń mobilnych z Twojego systemu operacyjnego „Symbian ”. Ale tak się nie stało, a legendarny fiński producent włączony do OS „windose”, który ostatecznie doprowadził do całkowitego zniknięcia tych markowych urządzeń.

opinie

Członkowie zauważyć, że konkretne braki w tym urządzeniu tam. Niektóre dolegliwości spowodowane tylko klawiaturę mechaniczną. Ale po kilku miesiącach aktywnego korzystania z urządzenia, ten problem zniknie sam. Ale wysoki koszt okazał naprawdę fenomenalną jakość tego typu smartphone.

Ale plusy mieć ten fiński użytkowników projektowe powiedzieć znacznie więcej. Kluczowym z nich – to doskonała wydajność, która nawet teraz pozwalają na zainstalowanie oprogramowania systemowego z innymi firmami na Nokia N97 Mini. Firmware Android pozwala oddychać w tym urządzeniu drugie życie. Jednak operacja ta jest zalecana do profesjonalistów. Niedoświadczony użytkownik w tym przypadku może przyczynić się do całkowitego uszkodzenia urządzenia według części oprogramowania. Reszta tego typu smartphone będzie służyć jego właściciel ponad rok.

wyniki

Doskonała z punktu widzenia parametrów technicznych okazało Mini N97 Nokia. Ona naprawdę nie ma słabych punktów i sprzętu nawet teraz można rozwiązać większość codziennych zadań. Jeśli dodamy do tego rozsądne ceny, ten smartphone mogłaby być hitem w tym czasie. Ale tak się nie stało, a wysoka cena tego legendarnego fińskiego gadżet doprowadziły do tego, że producent mobilna jednostka sprzedał firmę „Microsoft” i całą czołową pozycję – utracone.