99 Shares 4785 views

Michaił Shemyakin. Obrazy i pomniki

Twórczy sposób prawdziwego twórcy nie bywa łatwe. Wykonawca Mikhail Shemyakin (Chemiakin), prawdopodobnie słusznie należy do tej kategorii osób.

wczesne lata

Dzieciństwo spędził w NRD, w wieku czternastu lat, Michael wrócił do Leningradu, gdzie wstąpił do hudshkolu w Instytucie im. Repin. Od tej instytucji Shemyakin wkrótce został wydalony „za niezgodność z zasadami socrealizmu w sztuce” oraz „estetyczny korupcji” kolegów. Język godne geniusza! Młody artysta Michaił Shemyakin musiał pracować woźny, robotnik, listonosz. W 1962 roku otworzył pierwszą oficjalną wystawę prac malarza.

"St Petersburg" Grupa (1967)

W tym czasie było wiadomo, grupa artystów „St. Petersburg”, który został stworzony przez Michaiła Shemyakin. Malarstwo, następnie wszedł cykle "Gallant scena w Petersburgu", "Saint-Petersburg Carnival", "Tusze". Tutaj w formie groteski opisane przeszłość Rosji i jej aspiracji na przyszłość. I razem z filozofem V.Ivanov rozwinął teorię na temat nowych form ikonografii – „metafizycznego syntezy”, w którym podjęła również rozwój czynny udział Michaił Shemyakin. Obrazy z tego okresu są oparte na badaniu sztuki sakralnej z różnych epok i krajów. Shemyakin nawet staje się początkujący klasztoru Psków-jaskiń.

wydalenie

Prace artysty w „sowieckim” okresu była przedmiotem zainteresowania ze strony władz i „braci” pędzla. Aresztowania po wystawach, nielegalne konfiskaty obrazów, przymusowe leczenie psychiatryczne. To ciekawe, że w słowach Michała inicjatorem prześladowań były często organy ścigania, a bracia i towarzysze artystów, członków Unii. Wszystko, co pisał Michaił Shemyakin (obrazy z tego okresu), niewielu przeżył.

Efektem wysiłków odpowiednich władz i osób, które nazywają siebie artystami, było wydalenie z Chemii Bioorganicznej ZSRR (1971). Od tego czasu, talent rozwija się w Paryżu, a następnie – w Nowym Jorku (1981), gdzie otrzymał zasłużone uznanie prawdziwych koneserów sztuki. Za granicą Shemyakin dużo zrobić i robi dla rosyjskich pisarzy i artystów nonkonformistów, publikując swoją pracę i inscenizacji roczną wystawę.

Przyjaźń z Wysockiego

Poznali się już w Paryżu (1974) i zaprzyjaźnił się od zawsze. Poeta i malarz, według wspomnień innych, jest rodzajem twórczej symbiozie. Michał Wysocki poświęcił swoje wiersze i piosenki. Shemyakin – malowane obrazy, ilustrujące pracę Vladimir Semenovich. A po jego śmierci – stworzył pomnik wielkiego poety, który został ustanowiony w Samarze. Tylko czterdzieści dwa ilustracje do dzieł Michaiła Shemyakin Wysockiego malowane. Obrazy z tej serii są nazwane: „Koniec polowania wilki”, „Coney wybredny”, „Dome”, „Nabat”, „My Gypsy”, „Save Our Souls” i wiele, wiele innych.

Wprowadzony wielkich geniuszy Barysznikow. Wysocki natomiast już żonaty Marina Vlady i przybył „zatrzymać” w Paryżu. Przez całą noc, Vladimir wypełniał nowe i już dobrze znane utwory, a następnie Wysocki Shemyakin i noc wędrował brzegiem Sekwany. Michael przypomniał, że czułem się tak, jakby znali się zawsze, a potem rozpadł się – i zobaczyłem siebie ponownie po długiej rozłące. Tak wiele rzeczy do powiedzenia miał czas do siebie. Tyle zdarzeń zaszło w międzyczasie! I trzeba było mówić, w czasie, co może przyjść.

Ten twórczy przyjaźń trwała kilka lat przed śmiercią poety, który artysta doświadczył trudne. I nawet po: Shemyakin opublikowany po raz pierwszy za granicą, kompletny zbiór utworów i dzieł Włodzimierza Wysockiego.

później prace

W 2000 roku urodziła się „wyimaginowanym muzeum” w Hudson (USA), który jest tworzony przez artystę Mikhail Shemyakin. Obrazy zebrane tam – na temat badania zainicjowane już w 70 – są podzielone na różne kategorie, filozoficznych i religijnych, historycznych i technicznych. Rezultat: Shemyakin przyznano pięć stopni doktorskich. Jest znany w Rosji swój program tematyczny „Shemyakin Imaginary Museum”, wyprodukowany dla kanału „Kultury” w latach 2002-2003. Rodzimy Peter Michael organizuje wystawę o wynikach swoich badań, publikuje katalogi ASP, przybywających w Rosji.

Z monumentalnych prac: w Petersburgu – pomnik Piotra Wielkiego, pomnika ofiar represji politycznych, pomnik pierwszych budowniczych Petersburgu. W Moskwie – piosenka „Dzieci – ofiary dorosłych przywar” rzeźb.

W autorskiej twórczego arsenału – opera „The Nose” Gogola, oryginalnej wersji baletu „Dziadek do orzechów” balet oparty na Hoffmann „Czarodziejski Nut”.

Z lat 90-tych i do dnia dzisiejszego, wraz z V.Poluninym Shemyakin organizuje występy w różnych miastach na całym świecie.

Ostatnie prace

W 2007 roku artysta powraca do Francji (Chateauroux). Tu żył i pracował w różnych kierunkach: rysunek, monumentalne rzeźby, dekoracje dla teatru i kina. Najbardziej oryginalna, tworząc dzisiaj Mikhail Shemyakin – zdjęcia szczątków. Wygrali uwagę znawców twórczości artysty w wielu krajach.