722 Shares 5744 views

MAZ 7310 – pocisków balistycznych cztery kompleksy transporter

Nieporęczne napęd na cztery koła samochodów MAZ-543 (MAZ-7310 po zmianie GOST) wytwarzany jeden prototyp w 1958 roku. Seryjna produkcja samochodu udał się w 1962 roku.


Trochę historii

25 czerwca 1954 roku z inicjatywy marszałka G. K. Żukowa w Radzie Ministrów ZSRR, postanowiono ustanowić na biurach projektowych MAZ opracowanie wieloosiowych pojazdów off-kołowy dla Ministerstwa Obrony. W krótkim czasie w MAZ powstała SKB-1 i konserwacji zakładu produkcyjnego pilota. Pierwszy rozwój rozpoczął osiem statecznika i traktorów, która po kilku latach produkcji przeniesiono do zakładu Kurgan pojazdów kołowych.

funkcja wojskowy

Głównym celem MAZ-7310 został przewożenia rakiet, po okazało się, że ciągnik na kołach poradzić sobie z zadaniem lepiej niż taśmy gąsienicy. Fabryka Mińsk został niemal całkowicie przeniesiona do produkcji podwozi rakiet.

Specyfika wykorzystania maszyn wymaganych podzielić całą kabinę na dwie strony. Pomiędzy nimi tworzą przestrzeń, która pasuje nos rakiety balistycznej. Rama posiada również kształt wklęsły w środkowej części. Koryto człon poprzeczny posiada pół-eliptyczny ładowania obliczone pocisków balistycznych. Czasami do transportu bardzo dużych rakiety używane sprzęgło MAZ z dwóch, bo jeden samochód nie mógł pokonać obciążenie multi-tonowy.

możliwości techniczne

Dwa MAZ zaprzęgli do radzenia sobie z zadaniem. Pomógł podwójny układ kierowniczy. Kilka samochodów miał aż osiem kół, które można obracać w dowolnym kierunku, a tym samym zapewnienia niezbędnej pociągów zwinność. Maszyny te pracują na budowach, w zakładach produkujących ropę naftową w branży. Potężny MAZ-7310 był używany do transportu ciężkich, długich i niepodzielnych ładunków.

Stopniowo ludność przestała się zastanawiać na widok gigantycznej maszynie z czterema parami ogromnych kołach. Na początku lat siedemdziesiątych zaczęły pojawiać się coraz częściej odnotowuje ogromne traktory wojskowych. MAZ-7310, którego zdjęcia były drukowane w gazetach i czasopismach, postawił żadnych tajemnic dla mas. systemy rakietowe samobieżne i to podwozie w otwartej wystawie w defiladzie na Placu Czerwonym w 1965 roku. Następnie MAZ-7310 zaczął regularnie uczestniczyć we wszystkich pokazach zorganizowanych przez Ministerstwo Obrony ZSRR.

aplikacja

Oprócz korzystania z pojazdu do celów wojskowych, MAZ-7310 znalazła zastosowanie w gospodarce narodowej. Na podstawie montażowej Minęło wiele różnych wersjach: wywrotek, Platforma ciężarowe, ciężarowe, ciągniki, rur ogień i odśnieżające. Wszędzie tam, gdzie wymagane technologię mobilną o wysokiej wydajności, z wykorzystaniem MAZ-7310.

Samochód był imponujący rozmiar i mogą być używane tylko na dużych obszarach, takich jak lotniska lub koi morskich dla dużych masowców. W 1973 roku fabryka do produkcji samochodów pożarniczych w Priluki rozpoczęto produkcję AA-60 lotnisk. To był prawdziwy przełom, jak poprzednia modyfikacja stworzona na podstawie ZIŁ-157 „Ural-375D”, ZIL-131 z zadaniem nie poradzi z powodu niewystarczającej podaży wody i środka pianotwórczego. Strażak samochodów MAZ-7310, biorąc pod zbiornikach 10 ton gaśnic 12.000 litrów roztworu wodnego i 900 litrów substancji skutecznej pianki.

W zimie, wersja ogień szybko wyczyszczone śniegu na pasie startowym, wykorzystując potężną broń, która strzela strumień śniegu w odległości 40 metrów. Od MAZ-7310 – uniwersalnego modelu, maszyna używana i jak ognia, i jako odśnieżania. Jeśli to konieczne, samochód może również pociągnąć samolot pasażerski do pozycji wyjściowej.

elektrownia

Samochodem MAZ-7310 został zainstalowany silnik wysokoprężny D-12-525, oparty na zbiornik V-2. Konfiguracja sześciocylindrowy silnik w układzie o kształcie litery V jest najlepiej dostosowany do pracy na kole Schemat 8 x 8. Silnik trakcyjnych około 525 litrów. a. podczas obracania obort 2000 na minutę, co odpowiadało wymaganiom technicznym w całości. Dzięki potężnej motoryzacji stał się znany jako MAZ-7310 „Hurricane”. Transmisja była półautomatyczna typ, hydro-mechanicznych, cztery prędkości.

Waga i wymiary

Dane techniczne:

  • Całkowita masa – 43200 kg;
  • Pojemność zbiornika paliwa – 2 x 160 litrów;
  • Zużycie paliwa – 98 litrów na 100 km;
  • Długość pojazdu – 14300 mm;
  • Wysokość – 3300 mm;
  • Szerokość – 3180 mm;
  • bieżnika – 2375 mm;
  • Rozstaw osi – 2200 x 3300 x 2200 mm;
  • prześwit – 400 mm.

modernizacja

W 1977 roku został odnowiony samochód, z takim skutkiem, że istnieje inny, bardziej zaawansowana wersja AA-70. Ten „pozharka” może ugasić ogień za pomocą proszku. Pojazd niosąc trzeci dodatkowy zbiornik przeznaczony do pobierania odczynnika trzy tony. Zbiornik wody objętość zmniejsza się w ten sposób 9,5 ton. wóz strażacki, ustanowiony na podstawie ciągnik MAZ-7310, stał się najbardziej skuteczny środek gaśniczy mobile ogień na całym terytorium ZSRR. Ministerstwo Obrony nabył AA-70 w dużych ilościach. Wszystkie lotnisk wojskowych zostały wyposażone w silniki ogniochronnych MAZ. W lotnictwie cywilnym sprzęt przyszedł na resztki – limity nie zostały wybrane przez Ministerstwo Obrony, przekierowanie „Aeroflot”.

Mniej więcej tyle samo ciężkich osiem-MAZ upadek jednostek wojskowych do „obywatela”. Samochody zostały umorzone zgodnie z końcem życia, ustalone dla pojazdów wojskowych i zostały wysłane do leśnictwa. MAZ-7310 był niezastąpionym narzędziem w przemyśle pozyskiwania drewna.