699 Shares 1856 views

Mój komputer nie widzi dysku SATA?

Sytuacja, w której komputer nie widzi dysku twardego SATA, dość często. Aby to zobaczyć, wystarczy zobaczyć na forach tematycznych: co do zasady, nie wzrasta znacznie w ten czy inny sposób związane z tym problemem. Zaleceń zawartych w dyskusji, a czasem pozwala odzyskać. Tak, i poszerza umysł czytelnika, odpowiadając na pytanie „dlaczego komputer nie widzi dysku (HDD)». Z drugiej strony, dla niektórych błędów, dysk twardy musi zostać wysłany do składowiska. Niestety, producenci wyścigu o dostępnej przestrzeni dyskowej, wydajności i redukcji kosztów doprowadziła do tego, że niezawodność dysków twardych są znacznie niższe niż ich odpowiedniki 10-15 lat temu.


Mój komputer nie widzi dysku?

Przyczyny takiego zachowania systemu może być bardzo różny: od banalnych do słabego połączenia do poważnego uszkodzenia elementów na dysku twardym. W związku z powyższym, w celu udzielenia odpowiedzi na pytanie „dlaczego komputer nie widzi dysku”, konieczne jest, aby spędzić trochę diagnozę. W rzeczywistości, wszystkie istniejące przyczyny można podzielić na dwie duże grupy. Pierwsza grupa obejmuje wszystkich, którzy wiążą się z niemożnością ustalenia dysku twardego, gdy system wygląda normalnej wydajności dysku. Ale po drugie, przeciwnie: podejrzanie cichy dysk twardy nie widzi płyty głównej. Rozważyć każdą grupę w sposób bardziej szczegółowy.

Czy dysk twardy?

Aby zrozumieć, dlaczego komputer nie widzi dysku, należy najpierw ustalić, czy koła są obrotowe (tzw naleśniki) wewnątrz urządzenia. Znajdują się one na wale silnika i komputera rozpędzać się do dopasowywania prędkości jest włączony. W ten sposób jeśli po wał zasilania pozostaje nieruchomy, problem wyszukiwania ogranicza się do sprawdzenia, złącze zasilania. Dla definicji w jednostce systemowej off usunąć zaślepkę, położył rękę na obudowie dysku twardego (nie część elektroniczna!), A następnie naciśnij przycisk zasilania. Nieznaczne drgania odczuwalne wyraźnie – to pomylić z czymś niemożliwym. Kiedy trudności z determinacją można wykorzystać sprawdzoną metodę: dotykać metalowych części wkrętaka do ciała HDD rękę oprzeć na ręku, która z kolei przyciśniętym do ucha.

Wał jest stała

Jeśli dysk nie wiruje, a następnie wyłączy się z jednostki systemowej, usunąć dysk z wtyczki złącza jest wkładany (pochodzących z zasilacza) i włożyć ją ponownie. Jeśli po włączeniu HDD nadal nie działa, trzeba podłączyć do innego złącza dysku (zazwyczaj są one standardowe i wymienne). Jeśli napęd nie obraca się, a następnie trzeba dokładnie zbadać kontakty lutować złącze zasilania – brak uszkodzeń, nie powinno tam być. Z wynikiem negatywnym, najprawdopodobniej, będzie trzeba kupić nowe urządzenie.

obraca się wał

Zupełnie inna sytuacja, kiedy naleśniki się kręcić, ale urządzenie nie jest widoczne. W takim przypadku można spróbować podłączyć kabel SATA z taśmą, albo jeszcze lepiej, zastąpić go nowym, wyposażonym w metalową klamrą.

Następnie można sprawdzić ustawienia BIOS. Aby uzyskać dostęp do programu konfiguracyjnego, należy kilkakrotnie nacisnąć przycisk Del kopanie natychmiast po włączeniu komputera. Należy sprawdzić stan IDE / RAID / AHCI i portu przełącznika do innego trybu. Jeśli wszystko inne zawiedzie, konieczne jest ze skoczka, aby zresetować ustawienia BIOS na płycie głównej. Źródłem problemu może być pole do dysku – trzeba sprawdzić działanie bez niego.