467 Shares 5955 views

Mięśnie szkieletowe. Grupy mięśni szkieletowych. Struktura i funkcja mięśni szkieletowych

Mięśnie – jeden z głównych składników ciała. Są one oparte na tkance, której włókna poddaje się działaniu pod wpływem impulsów nerwowych, co pozwala ciału poruszać się i pozostawać w środowisku.

Mięśnie znajdują się w każdej części ciała. Nawet jeśli nie wiemy o ich istnieniu, nadal istnieją. Wystarczy na przykład, aby po raz pierwszy udać się na siłownię lub ćwiczyć aerobik – następnego dnia zachorujesz nawet te mięśnie, których nie znasz.

Są odpowiedzialni nie tylko za ruch. W spoczynku mięśnie wymagają również energii, aby utrzymać stonowane. Jest to konieczne, aby pewna część ciała mogła reagować na impuls nerwowy z odpowiednim ruchem, a nie tracić czasu na przygotowanie.

Aby zrozumieć, jak rozmieszczone są mięśnie, zalecamy zapamiętanie podstaw, powtórzenie klasyfikacji i patrzenie na strukturę komórkową mięśni. Dowiadujemy się również o chorobach, które mogą pogorszyć ich pracę i jak wzmocnić mięśnie szkieletowe.

Koncepcje ogólne

Poprzez wypełnienie i reakcje, które występują, włókna mięśniowe dzielą się na:

 • Cross-paski;
 • Gładki.

Mięśnie szkieletowe są podłużnymi strukturami rurowymi, liczba jąder w jednej komórce może osiągnąć kilkaset. Składają się z tkanki mięśniowej, która jest przymocowana do różnych części szkieletu. Skurcze mięśnia prążkowanego przyczyniają się do ruchu osoby.

Odmiany form

Jaka jest różnica między mięśniami? Zdjęcia przedstawione w tym artykule pomogą nam to zrozumieć.

Mięśnie szkieletowe są jednym z głównych elementów układu mięśniowo-szkieletowego. Umożliwiają poruszanie się i utrzymanie równowagi oraz zaangażowanie w proces oddychania, formowania głosu i innych funkcji.

W organizmie człowieka znajduje się ponad 60 mięśni. W procentach ich całkowita masa wynosi 40% całkowitej masy ciała. Mięśnie są klasyfikowane do kształtu i struktury:

 • Gruby fusiform;
 • Cienkie lamele.

Klasyfikacja upraszcza badanie

Podział mięśni szkieletowych na grupy odbywa się w zależności od miejsca i ich znaczenia w aktywności różnych narządów ciała. Główne grupy to:

Mięśnie głowy i szyi:

 • Mimic – zaangażowany w uśmiech, komunikowanie się i tworzenie różnych grymasów, zapewniając jednocześnie ruch części składowych twarzy;
 • Żucie – pomoc w zmianie położenia wyrostka szczękowego;
 • Arbitalne mięśnie narządów wewnętrznych głowy (podniebienie miękkie, język, oczy, ucho środkowe).

Grupy mięśni szkieletowych szyjki macicy:

 • Powierzchnia – przyczynia się do pochylonych i obrotowych ruchów głowy;
 • Środek – utworzyć dolną ścianę jamy ustnej i ułatwić ruch w dół szczęki, kości hybrydowej i chrząstki krtani;
 • Głęboko wykonaj zbocza i obróć głowy, utwórz pierwsze i drugie żeberko.

Mięśnie, zdjęcia, które tutaj widzisz, są odpowiedzialne za pień i są podzielone na belki mięśniowe następujących działów:

 • Klatka piersiowa – aktywuje górną część tułowia i ramienia, a także pomaga zmienić położenie żeber podczas oddychania;
 • Podział brzucha – daje przepływ krwi przez żyły, zmienia pozycję piersi podczas oddychania, wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, sprzyja gięciu tułowia;
 • Grzbiet – tworzy system motoryczny kończyn górnych.

Mięśnie kończyn:

 • Górna – składają się z tkanek mięśniowych pasa ramieniowego i wolnej kończyny górnej, pomagają przesuwać ramię w torbie na ramię i tworzą ruchy nadgarstka i palców;
 • Niższa – odgrywają ważną rolę w ruchu człowieka w kosmosie, dzielą się na mięśnie pasa miednicy i wolnej części.

Struktura mięśni szkieletowych

W swojej strukturze ma ogromną liczbę włókien mięśniowych o podłużnej formie o średnicy od 10 do 100 mikronów, ich długość zmienia się od 1 do 12 cm. Włókna (mikrowłókniny) są cienkowarstwowe i grube – miozynowe.

Pierwszy składa się z białka o strukturze włóknistej. Nazywa się aktyną. Cienkie włókna składają się z różnych typów miozyny. Różnią się one czasem, co jest potrzebne do rozkładu cząsteczki ATP, co powoduje różne szybkości skurczu.

Miozyna w komórkach mięśni gładkich jest w stanie rozproszonym, chociaż jest duża ilość białka, co z kolei jest znaczące w przedłużonym stresie tonicznym.

Struktura mięśnia szkieletowego jest podobna do tkanej sznurka lub żyły skręcanej. Na górze jest cienka osłona tkanki łącznej zwanej epimizium. Z jej wewnętrznej powierzchni głębsze rozgałęzienie tkanki łącznej, tworzące sepę, rozciąga się głębiej do mięśnia. W nich "owinięte" indywidualne wiązki tkanki mięśniowej, które zawierają w sumie do 100 włókien. Większe gałęzie odgałęzają się jeszcze głębiej.

Przez wszystkie warstwy w mięśniach szkieletowych przenikają do krwi i układu nerwowego. Żyła tętnicy przechodzi przez perimizę – jest to tkanka łączna obejmująca wiązki włókien mięśniowych. Misy naczyniowe i żylne usytuowane są obok siebie.

Proces rozwoju

W mezodermie rozwijają się mięśnie szkieletowe. Po stronie rowka nerwowego tworzą się somity. Po upływie czasu rozdziela się myotomy. Ich komórki, przybierające postać wrzeciona, ewoluują w mioblasty, które dzielą się. Niektóre z nich postępują, podczas gdy inne pozostają niezmienione i tworzą komórki myosatelitów.

Niewielka część mioblastów, dzięki kontaktowi biegunów, tworzy kontakt między sobą, a następnie w strefie kontaktu plazmatycznej rozpadliny. Dzięki syntezy komórek tworzone są symplastie. Migrują do siebie małe, niedrogie komórki mięśniowe, które znajdują się w tym samym środowisku co myosymplast błony podstawnej.

Funkcje mięśni szkieletowych

Ta muskulatura jest podstawą układu mięśniowo-szkieletowego. Jeśli jest silny, ciało jest łatwiej utrzymywać w odpowiedniej pozycji, a prawdopodobieństwo zgięcia lub skoliozy jest ograniczone do minimum. Każdy wie o zaletach sportu, więc spójrzmy na rolę, jaką odgrywa w tym mięśnie.

Tkankę skurczową mięśni szkieletowych wykonuje w ciele ludzkim wiele różnych funkcji niezbędnych do prawidłowego rozmieszczenia ciała i wzajemnego oddziaływania poszczególnych jego części.

Mięśnie spełniają następujące funkcje:

 • Utwórz ruch ciała;
 • Chroń energię cieplną tworzoną wewnątrz ciała;
 • Promowanie ruchu i pionowej retencji w kosmosie;
 • Pomóc zmniejszyć drogi oddechowe i pomóc w połykaniu;
 • Forma wyrazów twarzy;
 • Przyczynić się do produkcji ciepła.

Trwające wsparcie

Kiedy tkankę mięśniową spoczywa, zawsze jest lekkie napięcie, nazywane napięcie mięśniowe. Powstaje z powodu małych częstotliwości tętna, które wchodzą do mięśni z rdzenia kręgowego. Ich działanie jest spowodowane przez sygnały pochodzące od głowy do motoreuronów kręgosłupa. Tłuszcz mięśni zależy również od ich ogólnego stanu:

 • Rozciąganie;
 • Poziom napełniania mięśni;
 • Wzbogacenie krwią;
 • Całkowita równowaga wody i soli.

Człowiek ma zdolność regulowania poziomu mięśni. W wyniku długich ćwiczeń fizycznych lub silnej emocjonalnej i nerwowej nadmiernej napięcie mięśni jest mimowolnie zwiększane.

Zmniejszenie mięśni szkieletowych i ich wariantów

Ta funkcja jest podstawowa. Ale nawet, z pozorną prostotą, można podzielić na kilka typów.

Rodzaje mięśni skurczowych:

 • Isotoniczny – zdolność tkanki mięśniowej do skracania bez zmian włókien mięśniowych;
 • Izometryczny – włókno jest skracane podczas reakcji, ale jego długość pozostaje taka sama;
 • Aksotonika – proces skurczu tkanki mięśniowej, gdzie długość i napięcie mięśni ulegają zmianom.

Rozważ ten proces bardziej szczegółowo

Po pierwsze, mózg wysyła impuls przez system neuronalny, który dociera do motoneuronu sąsiadującego z wiązką mięśni. Co więcej, neuron wydmuchiwany jest unerwiony z pęcherzyka synoptycznego, a neuroprzekaźnik jest zwolniony. Łączy się z receptorami w sarkoidmie mięśniowym i otwiera kanał sodowy, co prowadzi do depolaryzacji błony, co powoduje potencjał czynnościowy. Dzięki wystarczającej liczbie neuroprzekaźników stymuluje produkcję jonów wapnia. Potem łączy się z troponinem i pobudza jego redukcję. On z kolei opóźnia tropomezin, pozwalając aktynie na łączenie się z miozyną.

Następnie rozpoczyna proces przesuwania włókienek aktyny w stosunku do miozyzyny, co powoduje redukcję mięśni szkieletowych. Schematowy obraz pomoże zrozumieć proces kompresji prążkowanej belki mięśniowej.

Zasada działania mięśni szkieletowych

Interakcja dużej liczby belek mięśniowych sprzyja różnym ruchom tułowia.

Praca mięśni szkieletowych może wystąpić w taki sposób:

 • Mięśnie-synergetyki działają w jednym kierunku;
 • Antagoniści mięśni przyczyniają się do realizacji przeciwstawnych ruchów do ćwiczeń.

Antagonistyczne działanie mięśni jest jednym z głównych czynników w działaniu układu mięśniowo-szkieletowego. W realizacji działania zaangażowane są nie tylko włókna mięśniowe, ale także ich antagoniści. Przyczyniają się do przeciwdziałania i dają ruch konkretny i wdzięczny.

Trójkąkowe mięśnie szkieletowe pod wpływem stawu utrudniają pracę. Jego charakter zależy od położenia osi stawu i względnej pozycji mięśnia.

Niektóre funkcje mięśni szkieletowych są niewystarczająco oświetlone i często nie są omawiane. Na przykład niektóre z paczek działają jak dźwignia do pracy kości szkieletu.

Praca mięśni na poziomie komórkowym

Działanie mięśni szkieletowych przeprowadzane jest przez dwa białka: aktynę i miozynę. Te składniki mają zdolność poruszania się względem siebie.

Aby osiągnąć sprawność tkanki mięśniowej, konieczne jest zużycie energii, które jest zawarte w związkach chemicznych związków organicznych. W mięśniach występują rozpad i utlenianie takich substancji. Jest koniecznie powietrze, a energia jest alokowana, 33% wszystkich wydatkowanych jest na działanie tkanki mięśniowej, a 67% przenosi się do innych tkanek i przeznacza się na utrzymanie stałej temperatury ciała.

Choroby mięśni szkieletowych

W większości przypadków nieprawidłowości w funkcjonowaniu mięśni są związane z patologicznym stanem odpowiedzialnych części układu nerwowego.

Najczęstszymi patologiami mięśni szkieletowych są:

 • Skurcze mięśni – naruszenie równowagi elektrolitowej w pozakomórkowym płynie otaczającym włókna mięśni i nerwów, a także zmiany ciśnienia osmotycznego w nim, a zwłaszcza jego wzrost.
 • Ciąża hipokalcemiczna – mimowolne skurcze tężcowe mięśni szkieletowych, obserwowane, gdy stężenie pozakomórkowe Ca2 + spada do około 40% normalnego poziomu.
 • Dystrofia mięśni charakteryzuje się postępującą degeneracją włókien mięśni szkieletowych i mięśnia sercowego, a także upośledzeniem mięśni, co może prowadzić do śmierci z powodu niewydolności oddechowej lub serca.
 • Myasthenia gravis jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, w której tworzone są ciała przeciwciała przeciwko nikotynowemu receptorowi ACh.

Odprężenie i regeneracja mięśni szkieletowych

Właściwe odżywianie, styl życia i regularne treningi pomogą Ci stać się właścicielem zdrowych i pięknych mięśni szkieletowych. Nie trzeba angażować się w podnoszenie ciężarów i budować mięśnie. Wystarczy regularnie ćwiczyć cardio i jogę.

Nie zapomnij o obowiązkowym spożyciu niezbędnych witamin i minerałów, a także regularnych wizytach w saunach i łańcuszkach z miotłami, które mogą wzbogacić tlen za pomocą tkanki mięśniowej i naczyń krwionośnych.

Systematyczne masaż relaksacyjny zwiększa elastyczność i powtarzalność belek mięśniowych. Pozytywnym wpływem na strukturę i funkcjonowanie mięśni szkieletowych jest wizyta w krioosaunie.