829 Shares 8550 views

Sondowanie cewki moczowej u mężczyzn i kobiet. Wskazania, przeciwwskazania, opis procedury

W wyniku banalne efekty przechłodzenia mikroflorą patogenną lub odpowiedzi autoimmunologicznej może rozpocząć taki niefortunną chorób jak zapalenie cewki moczowej. Jednym z najbardziej przykrych skutków choroby jest uważany zwężenie cewki moczowej kanał. Często, aby zdiagnozować i naprawić problemy powołać sondowania cewkę moczową. Pacjent będzie przydatna wiedzieć, co to znaczy.


Co jest sondowanie

Słowo „bougie” weszła w medycynie z języka francuskiego. Dosłowne znaczenie – „Świeca”. W rzeczywistości, jest to specjalne narzędzie do diagnostyki i rozbudowy pustych narządów rurowych. Istnieją odmiany zgłębnik do cewki moczowej, przełyku i krtani, jelit, macicy i innych.

Rodzaje zgłębnik cewki moczowej

cewki moczowej sondowanie mogą być wykonywane przez różne instrumenty formie. Ponadto, mogą one być wykonane z metalu lub z tworzyw sztucznych.

Tak więc, na bougienage urządzenia cewki moczowej może być następujący:

 • Proste i zakrzywiona. Instrumenty bezpośrednie wykonano sondowanie cewki moczowej u kobiet, korzystając z zakrzywioną etyczno diagnozy lub rozszerzenie kanału szyjki macicy u mężczyzn.
 • Krótkie i długie. Urządzenia do obsługi na różnych głębokościach cewki moczowej. Krótkie bougies często stosowany podczas zabiegów u kobiet, długie – u mężczyzn.
 • Urządzenia bez rozszerzeń i końca rozbudowa lub jakiejkolwiek innej części.

Eksperci coraz częściej wolą syntetycznych dostosowań, zwłaszcza prowadzenia sondowania cewki moczowej u mężczyzn. Wynika to z faktu, że narzędzie jest w stanie zginać bez uszkadzania kanału.

Preparat do procedury

Wykwalifikowany lekarz nie przepisze bez pierwszych sondowania diagnostyki i szkolenia. Musi przejść testy w celu określenia ilości blizn i miejsce zwężenia (zwężenie) ustawić średnicy cewki moczowej.

Przed manipulacją jest wymagane do pracy w zakresie higieny i obsługi środków dezynfekujących. Dezynfekcja odbywa się za pomocą specjalnych wymazów. Jest to konieczne, aby zapobiec wprowadzeniu do cewki moczowej patogennych drobnoustrojów z zewnątrz.

Przeprowadzenie postępowania terapeutycznego u kobiet

Kobiety cierpią sondowania cewkę moczową jest znacznie łatwiejsze. Sama procedura jest łatwiejsza niż mężczyźni. Przede wszystkim do bezpośredniego manipulowania wybranych metalowych narzędzi z owalnej wypukłości na końcu. Dla niektórych procedur korzystania bougies różnego kalibru.

Bougienage zwężenie cewki moczowej jest następujący:

 1. Pacjent leżał na plecach w specjalnym fotelu urologicznej. Przyrządy posmarowana żelu lub wazelina.
 2. Cewkę moczową zgłębnik jest podawany najpierw, których średnica przekracza nieco średnicę części zwężenia.
 3. zgłębnik usuwa się źródło w jego miejsce dodaje się następujące, co więcej średnicy.
 4. Ilość narzędzi i ich maksymalnej średnicy określa ekspert. Ostateczna zgłębnik pozostają w cewce moczowej przez kilka minut, a następnie powoli usuwa się.

Przerwa pomiędzy procedurami utrzymuje się przez co najmniej 12 godzin, ale ważne jest, aby nie ciągnąć się przez jeden dzień lub więcej. Średnica każdego pierwszego Bougie przeprowadzana zgodnie procedura powinna być równa średnicy urządzenia końcowego w poprzednim manipulacji.

Jeżeli lekarz ma problemy z rozciąganiem zwężenia, powtarza wprowadzenie zgłębnik średnicy kilka razy. W tym przypadku, nie ma potrzeby 2-3 zabiegi, ale nie mniej niż pięć.

Przeprowadzenie procedury dla mężczyzn

Jeśli procedura wykorzystuje zestaw bezpośrednich zgłębnik metalowych, prawie żadna technologia nie różni się od wyżej wymienionych. Należy pamiętać, że narząd moczowy lekko przypomina łacińskie litery S.

Zwężenie może być zlokalizowane w tylnej cewki moczowej, podczas gdy staje się skomplikowana manipulacja:

 • Lekarz stawia pacjenta i wchodzi do pierwszej cewki moczowej zakrzywione zgłębnik. Narzędzie może być wykonane z metalu lub syntetyczne. Czasami to wymaga wprowadzenia elastycznego przewodu syntetycznego o małej średnicy. Zakrzywione przedłużenie bougie pożądaną grubość przykręcona do końca przewodu.
 • Pogrubiona część narzędzia jest przewijany w prawo, przekazując jej małżonek część cewki moczowej.
 • Zgłębnik powoli i łagodnie przechodzi przez cewkę moczową do pęcherza.
 • Kiedy procedura jest przetwarzany antyseptyczne kanału.

Narzędzie Metal pozostaje w cewce moczowej przez 5-10 minut. Jeśli używasz syntetyczny balon Bougie, jest stopniowo wypełniony solą fizjologiczną, rozciągając się w wyznaczonym miejscu. Butla musi pozostawać w ograniczeniach miejsce w tym samym czasie.

Aby przywrócić samce procedury moczu kanał wymagać więcej niż u kobiet (od 5 do 15 procedury). Często pacjenci boją się bólu, jeśli przypisano sondowania cewki moczowej u mężczyzn. Recenzje różnych procedur. W tym przypadku, wszyscy zgadzają się, że manipulacja Sia nieprzyjemne, ale to jest dość tolerancyjny. Jeśli to konieczne, miejscowy środek znieczulający do pacjenta jest przeprowadzana.

Postępowanie terapeutyczne u dzieci

Dzieci często zdiagnozowano wrodzoną zwężenie cewki moczowej, co utrudnia oddawanie moczu i może prowadzić do atonii pęcherza. U chłopców, główne problemy występują w tylnej części cewki moczowej lub na zewnętrznych otworów. Dziewczęta – w dystalnej. Bougienage cewki moczowej u dzieci powinno się rozpocząć jak najszybciej. Pozwoli to uniknąć komplikacji w przyszłości.

Jeśli okaże zwężenie otworów zewnętrznych, to przeciąć pacjenta bez znieczulenia. Tkaniny w tym miejscu rozcieńczona, a ból jest minimalny. W identyfikacji dystalnej zwężenie pacjenta przepisać dziewcząt bougienage Oczywiście nie ma miejsca w szpitalu. Inne typy zwężeń są traktowane w szpitalu.

Procedura diagnostyczna

Diagnostyczna sondowania cewka moczowa przebiega jednej chwili, bez wielokrotnego manipulacji. Elastyczne wykorzystanie urządzeń syntetycznych główkowaty formy. Zgłębnik jest wprowadzony do światła bardzo powoli, obecność zwężenia zależy od reakcji pacjenta. Z upływem zwężonej części pacjentów doświadcza dyskomfortu w patologicznych zmian Bougie porusza się z wyczuwalnym wstydu.

Przeciwwskazania

Mimo zwężenia cewki moczowej, istnieje pewna liczba państw, w których prowadzenie bougienage przeciwwskazane. To łagodne i złośliwe nowotwory układu moczowo-płciowego i inne narządy, co pogarsza stan zapalny, w tym zapalenie gruczołu krokowego. Przeciwwskazania obejmują również niewydolność nerek i uraz układu moczowego.

Często konieczne jest, aby anulować procedurę, ponieważ pacjent nie jest psychicznie gotowy. Kiedy przypisane sondowania cewkę moczową, przeglądy mogą przestraszyć pacjenta. Ważne jest, aby wyjaśnić, że manipulacja jest potrzebna do przywrócenia zdrowia i aby uniknąć dyskomfortu, jak to możliwe, przy znieczuleniu miejscowym.

Ocena stanu

Nawet przy starannym przygotowaniu do zabiegu, personel medyczny zobowiązany jest do monitorowania stanu pacjenta po zabiegu, że nie było żadnych komplikacji. Ważne jest, aby monitorować następujące wskaźniki:

 • Jeśli temperatura ciała zostaje zmieniony;
 • ilość i barwa moczu w ciągu dnia;
 • ogólna;
 • Obecność bólu;
 • dyskomfort w jamie brzusznej.

Jeżeli stan pogorszenia objawów obserwowanych w czasie, lekarz będzie w stanie rozpoznać i cewki moczowej oraz pęknięcie początkowe stadium zapalenia i posocznicy.