153 Shares 2941 views

Teatr Szekspirowski „Globe”. Jeden z najstarszych teatrów w Londynie: Historia

Teatr Szekspirowski „Globe” jest uważana za jedną z najbardziej znanych nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w Europie. Dziś jest nie tylko znanym instytucją kultury, gdzie można zobaczyć występy znanych reżyserów i obejrzeć mecz gwiazd światowej sceny teatru, ale także jest jednym z najbardziej znanych zabytków Londynu.


prehistoria

Wszystko zaczęło się od tego, że w 1576 roku jako pierwszy teatr publiczny w Londynie został zbudowany w Shoreditch, która jest po prostu wszystko o nazwie „Teatr”. Należał do Jamesa Burbage, który pracował jako stolarz w młodości, ale później stał się aktorem i zebrał swoją trupę. Teatr ten trwał aż do 1597 roku, kiedy to właściciel gruntu, na którym stał, domagali się uwolnienia gruntów lub mu zapłacić czynsz dwukrotnie. Synowie instytucji przyjmującej – Richard i Cuthbert – postanowił założyć nowy obiekt po drugiej stronie Tamizy i przewieziony z powrotem do tratw zdemontowanych drewniana konstrukcja sceny – belki belki.

Pierwszy „Globe”

Budowa nowego teatru trwała 2 lata. W rezultacie, spadkobiercy Burbage stali się posiadaczami połowie budynku i zajęło im 50 procent udziałów w nowej instytucji. Dla pozostałych papierów wartościowych, są one podzielone między kilku najbardziej znanych członków starej firmy, z których jeden był aktor i autor większości spektakli, które składają się na repertuar „Globus” – Uilyam Shekspir.

Teatr Nowy trwał tylko 14 lat, podczas których nie miał premierę prawie wszystkie utwory napisane przez wielkiego dramaturga. „Globus” cieszył się niezwykłą popularnością, a wśród publiczności można często postrzegane ważne szlachty i arystokracji. Kiedyś, gdy był spektakl „Henryk VIII” na scenie, jest nieczynny teatralnej armaty, w wyniku czego spaleniu strzechą, oraz drewniany budynek spłonął doszczętnie w ciągu kilku godzin. Na szczęście, nikt, za wyjątkiem jednego widza, który otrzymał drobne oparzenia, nie boli, ale teatr Szekspira „Globe”, jest uważana za jedną z najbardziej renomowanych instytucji tego rodzaju w Anglii w tym czasie, został zniszczony.

Historia 1614 z 1642

Wkrótce po pożarze, teatr został przebudowany w tym samym miejscu ponownie. Jednak naukowcy nie mają dzisiaj porozumienie o to, czy finansować nowy projekt był Uilyam Shekspir. Biografowie jako dramaturg pamiętać, że w tym okresie miał duże problemy ze zdrowiem, i to jest możliwe, że poruszał się z dala od biznesu. Cokolwiek to było, Shakespeare zmarł w dniu 23 kwietnia 1616, a drugi teatr przetrwał do 1642 Th. To było wtedy, że „Globus” był zamknięty i rozwiązał jego trupę, podobnie jak w Anglii, Civil War zaczął, a purytanie doszedł do władzy sprawiły, że zakaz jakichkolwiek rozrywek nie odpowiadają moralności protestanckiej. Po 2 latach budynek teatru i całkowicie zniszczone, uwalniając w ten sposób przestrzeń na budowę mieszkalnych budynków mieszkalnych. W tej konstrukcji to było robione tak mocno, że nawet nie pozostawił żadnych śladów istnienia teatru „Globe”.

wykopy

Brytania jest znana jako kraj, gdzie w ciągu ostatnich 500 lat jest bardzo uważny do dokumentów i archiwów. Dlatego jest bardzo dziwne, że aż do końca lat 80-tych ubiegłego wieku, nikt nie mógł powiedzieć, dokładne miejsce, gdzie słynny teatr Szekspira został umieszczony w 17 wieku „Globe”. Światło na tę kwestię rzucają wykopalisk archeologicznych, wyprodukowane w 1989 roku na terenie parkingu Anchor tarasem usytuowane na Park Street. Następnie naukowcy byli w stanie wykryć część fundamentu i jednej z wież „Globów”. Według naukowców, w zakresie i dziś byłoby konieczne, aby kontynuować poszukiwania nowych fragmentów złożonych teatru. Jednak badania nie jest możliwe, ponieważ wiele budynków i pomników w 18 wieku, że z brytyjskich przepisów nie podlegają dyskryminacji.

Jaki był budynek teatru na Szekspira

Wymiary drugiego „Globe” wciąż nie wiadomo na pewno, ale jego plan, naukowcy byli w stanie przywrócić z wielką dokładnością. W szczególności, byli w stanie ustalić, że został zbudowany jako trzywarstwowej zewnętrznej średnicy amfiteatrze 97-102 stóp, które może jednocześnie pomieścić do 3 milionów widzów. Tak więc początkowo myślał, że struktura ta była okrągła, jednak część wykopów fundamentowych ujawniła, że przypominał 18- lub 20-Hedron i miał co najmniej jedną wieżę.

Co do struktury wewnętrznej „Globes”, który rozciągał proscenium osiągnął środku otwartego dziedzińca. Etap sam z włazu, w którym, w razie potrzeby, z aktorów, miały szerokość 43 stóp długości 27 stóp, została podniesiona nad ziemią na wysokość około 1,5 m.

fotele audience

Istniejące opis teatru „Globe” wskazuje, że to dość wygodny domek dla arystokracji były zlokalizowane wzdłuż ściany na pierwszej kondygnacji. Powyżej galerie te zostały zbudowane dla zamożnych obywateli i biedniejszych ale szanowanych Londyńczyków i młodzieży, który miał pieniądze, oglądał pokaz siedzi na ziemi, znajduje się tuż przy scenie. Byłem w teatrze i tzw dołu, co pozwala biednych, którzy byli w stanie do pay-per-view reprezentację jednego grosza. Co ciekawe, ta kategoria miał zwyczaj jedzenia podczas spektakli teatralnych orzechów i pomarańczy, więc wykop fundamentu „Globe” znaleziono stosy fragmentami muszli i nasion owoców cytrusowych.

Skrzydła i miejsce dla muzyków

Na tylnej części dachu zbudowano scenę, wspierany przez masywnych kolumnach. Zgodnie z nim w pewnej odległości jak człowiek znajdował się właz sufit malowany chmury, gdzie, w razie potrzeby, aktorzy mogli zejść na linach, przedstawiających bogów lub aniołów. Istnieje również podczas występów były stagehands, schodzić lub wspiąć się dekoracje.

Zza kulis, gdzie członkowie obsady ubranych i wyglądających z pola widzenia w oczekiwaniu na jego wydaniu na scenie były dwa lub trzy drzwi. Aby tło dla przylega balkon gdzie muzycy zajęli miejsca Orkiestry Teatru iw niektórych występów, takich jak produkcja „Romea i Julii”, był używany jako dodatkowe platformy, na której toczy się akcja.

Teatr Szekspirowski „Globe” dzisiaj

Anglia jest jednym z krajów, których wkład do światowego dramatu jest trudny do przecenienia. Dziś dobrze znane, w tym zabytkowych teatrów Londynu, których jest więcej niż tuzin, nie brakuje widzów w całym sezonie. Szczególnie interesująca jest trzecia „Globe”, a jego wizyta jest zbliżona do podróży w czasie. Również turyści są przyciągane przez prąd gdy interaktywne muzeum.

pomysł, aby ożywić English teatru „Globe” w 1990 roku. I zarządzania projektem znany amerykański aktor i reżyser Sam Uenameyker podkreślił, że nowy budynek został zbudowany tak, aby najlepiej przypominał oryginał. Opinie turystów, którzy odwiedzili spektakli teatralnych „Globe” show, który jest całkiem świetny zespół znanych architektów, inżynierów i konsultantów zaangażowanych w projekcie ożywienia jednego z najbardziej znanych instytucji kulturalnych w historii Londynu, udało się w pełni. Oni nawet pokryć dach ze słomy, nasączone jej pracownicy ognia, chociaż materiał ten budynek w stolicy Wielkiej Brytanii nie była używana przez ponad 250 lat. Otwarcie miało miejsce w 1997 roku i przez prawie 18 lat, nie widać wielu produkcjach sztuk Szekspira z oryginalnych zbiorów i kostiumów. I jak za panowania Jakuba I i Karola pierwsze, w teatrze nie ma sztuczne oświetlenie i spektakle odbywają się w ciągu dnia.

występy

Jak już wspomniano, podstawą repertuaru odrodzonego „Globus” – William Shakespeare. Szczególnie popularne spektakle takie jak „Poskromienie złośnicy”, „Król Lear”, „Henryk IV”, „Hamlet” i inni, którzy grają jak w 17 wieku. W sprawiedliwości należy stwierdzić, że nie wszystkie tradycje teatru szekspirowskiego przetrwały w dzisiejszym „Globe”. W szczególności, żeńskie role aktorki gra dzisiaj zamiast młodych aktorów, jak powszechne było 250 lat temu.

Ostatnio teatru przyszedł na wycieczkę do Rosji i przyniósł inscenizację „Snu nocy letniej”. Może to być postrzegane nie tylko Moskale, ale również mieszkańcy Jekaterynburga, Psków i wielu innych miastach naszego kraju. Recenzje Rosjanie byli bardziej niż zadowoleni, pomimo faktu, że większość publiczności słuchali tekstu w symultanicznego, które nie mogłyby kolidować z holistycznego postrzegania aktorów grających.

Gdzie i jak uzyskać

Dziś Teatr Szekspirowski "Globus" znajduje się pod adresem: New Globe Walk, SE1. Najprostszym sposobem, aby dostać się tam metrem, osiągając stację Cannon St, Mansion House. Ponieważ część budynku bez dachu, a następnie być widzem w wykonaniu teatru „Globe” jest możliwe tylko od 19 maja do 20 września. W tym samym czasie w ciągu roku organizuje wycieczki po budynku, pozwala zobaczyć nie tylko na scenie i widowni, ale także jak budować zestawy i kulisy. Również turyści pokazać stroje wykonane na szkicach 17 wieku i starych rekwizytów. Cena za odwiedzenie teatru jako muzeum Sztuki Teatralnej czasu Szekspira to 7 funtów dla dzieci i £ 11 dla dorosłych.

Teraz wiesz, historię teatru „Globe”, a także wiedzieć, jak się tam dostać i co można zobaczyć występy tam.