830 Shares 2818 views

Dutch Iris bulwiasty: sadzenie i utrzymanie, funkcje i opinie

Dobór roślin dla klombów już dawno przestała być problemem – w sklepach, przedszkolach i ogromnej ilości nasion sprzedawanych na rynku, sadzonki i cebulki. Najważniejsze – aby zdecydować o składzie klombów i wybrać żądaną paletę. Każdy hodowca – jako artysta. To jest właśnie piękno tworzą nie szerokimi pociągnięciami farby olejnej i delikatnych pąków kwiatowych.


opcja korzystna dla dekoracji małych i dużych łóżkach mogą stać Dutch Iris. Ta bulwiasta roślina z dużymi pięknymi kwiatami o nietypowym kształcie.

Jak przesłony żarówki

Mówimy o wieloletnie zioło z wydłużonych żarówki zamiast kłącza. Sama żarówki – zmodyfikowany i skrócony ziemią ucieczki przypominający nerkę. Gdy przekrój pionowy od góry do dna w środku bańki można znaleźć strzałki zarodek kwiat. Wokół niego, jak owinięcie zawiązki liści znajdują. Mają funkcję akumulacji składników odżywczych.

Między pąków liściowych są pachowych pąki i centralnego. Zewnętrzna warstwa żarówki – powlekanie płatków. Średnica główki nie jest bardzo duża – to jest w zakresie od 2 do 3,5 cm.

opis botaniczny

Bardziej zaznajomieni z naszymi plantatorami to gatunki rhizomatous irysów. Są to kwiaty, które dziecko nazwaliśmy koguty i tęczówki. Jednak bulwiaste irysy – też już nie egzotyczne. Najczęstszym z nich jest holenderski tęczówki. Naukowa nazwa tego kwiatu – Xiphium. Pomimo faktu, że rodzina jest ksifium Iris i należący do rodzaju Iris, jest uznawane przez poszczególnego członka rodzaju. Zdarza się, że przy okazji tworzy zamieszanie w literaturze.

Holenderskie żarówki tęczówki, sadzenia i pielęgnacji, które są opisane w tym artykule daje łodygi kwiatów o różnych wysokościach. gatunki karłowate może dać wynika wysokość 30 cm. Średnia ksifium osiąga wysokość 80 cm.

Zakład uzkozhelobchatye liści i kwiat ma złożoną strukturę. Pączek 3 zewnętrzne i wewnętrzne płaty 3 perianth. część wewnętrzna umieszczona pionowo i mają wąskie i zasadniczo kształt. Zewnętrzne listki są okrągłe i są skierowane do dołu.

Zwykle na zewnętrznych częściach perianth niniejszego żółtym lub pomarańczowym miejscu w środku. Irys holenderski pączek ma kilka opcji kolorów i szerokości arkusza. Ponadto, może to być sygnał monofoniczny lub dwukolorowe.

Możliwe następny kolor płatków:

  • biały;
  • żółty różnej intensywności;
  • Różne odcienie niebieskiego i niebieskim;
  • Różne odcienie fioletu;
  • liliowy;
  • Połączone warianty tych kolorów.

Gdzie stosowane są holenderskie irysy

Dutch Iris są często sadzone w ogrodach przydomowych i łóżek ogrodowych. projektanci krajobrazu aktywnie promuje ten rodzaj używania go w mixborders i alpejskich wzgórz. Od jasne kolory tworzą bukiety, które są odpowiednie, aby dać ludziom, zwłaszcza kwiaty niebieski i fioletowy zakres. Bulwiaste karłowate irysy mogą być uprawiane jako rośliny doniczkowe.

Należy zauważyć, że cięte kwiaty cebulowe Dutch Iris bukiet wytrzyma znacznie dłużej niż odmiany korzenia. Szczególnie dobre wykorzystanie wody deszczowej do wazonów, ponieważ nie ma chloru.

Jak wybrać gleby do sadzenia

Gdy opisana przez holenderskich tęczówki, lądowanie wydaje się aż aktywności exigeant. Ale to nie jest prawda. To wystarczy, aby zdawać sobie sprawę z kilku niuansów procesu.

Jeden z nich – wybór gleby do rośliny. Najważniejsze, że trzeba wiedzieć – irysy nie toleruje nadmiaru wilgoci. Umierają szybko z gnijących bulw i korzeni. Przed sadzeniem, ważne jest, aby dbać o drenażu. Jednak to nie jest koniecznie umieszczone bezpośrednio pod rośliny. Ugruntowaną płytkiego rowu wypełnionego żwirem lub połamanych cegieł, wykopanych w pobliżu kwietniki wzdłuż całej jego długości.

Dla tych, którzy zebrali się po raz pierwszy do sadzić tęczówki holenderskie żarówki, sadzenia i pielęgnacji zaczyna się od wyboru gleby. Idealny gleby dla roślin luzem, dużą przepuszczalność powietrza, pasz, obojętnym lub lekko zasadowym. Ponadto, musi być wodoszczelne.

Piasek i torf mieszany darń i blachy szlifowane, prawidłowa kwasowość, jeśli to konieczne. Nie można używać świeżego obornika i nadmiernych dawek nawozów chemicznych. Ideal – dobrze dojrzały kompost lub humus (1 m² parter kompost bin). Po dokonaniu opatrunek starannie miesza z glebą. W przyszłości, tęczówki są karmione popiołu drzewnego.

Jak sadzić cebulki

Chcesz w okno kwitło tęczówki holenderski bulwiasty? Sadzenie odbywa się w następujący sposób:

  1. Okrągły wypust (o średnicy około 5 cm), Pierce gleby na głębokość 15 cm. Między wgłębieniami utrzymywane w odległości około 10 cm.
  2. W jamie wylewa kilka poważnych piasku rzecznego, który zakopywania gruszkę 1-2 cm.
  3. Na szczycie bańki jest wypełniona tym samym piasku.

Po zakupie żadnych żarówek należy traktować z roztworem środka grzybobójczego i lekko suche. Przed sadzeniem, nie później niż 2 dni, w łóżku lub naczyniu nawadniano słabym roztworem nadmanganianu potasu i humianu potasu.

Lekko wyrosło żarówki z pędów i korzeni, posadzonych w rowie. Głębokość może wynosić od 15 do 20 cm. Pozwala to precyzyjnie pozycjonować korzeni i aby ich nie uszkodzić. W tym przypadku, piasek jest wypełniony do około 2/3 wysokości wykopu. Holenderski tęczówki góry (gatunek cebuli), lekko zaciskane i wypełnione mieszanką gleby, piasku. Następnie, podlewanie. Gleba może mierzwa z piasku, żwiru, kamyków.

Innym wygodnym sposobem lądowania

Holenderskie żarówki tęczówki mogą być sadzone w specjalnym koszu. To jest pojemnik z tworzywa sztucznego z dużą ilością przerw i otworów dostępu powietrza i odpływ wody. Warto to niedrogie, można je znaleźć w kwiaciarni lub zamówić World Wide Web.

Koszyk należy położyć na ziemi, i wyciąć wokół łopatą, usunąć kontur darni i kopać na głębokość otworu wynosi około 15 cm, dokonać niezbędnych nawóz, a następnie umieścić w górnej części kosza i wypełnić go w luźnej ziemi zmieszanej z kompostem. Ponadto, w koszu umieszczony wymaganą liczbę żarówek, które są na wierzchu pokryte ziemią. Pod koniec kwitnienia pojemności wykopane i wszystkie żarówki są w pamięci.

kwitnienie

Kwitnienie rozpoczyna się pod koniec maja. W zależności od odmiany, różnica czasu jest pojawienie pędy z pąkami 2-3 tygodni. Jeśli jest mokro i chłodne kolory, przyjemna dla trzech lub czterech tygodni. W suchej, słonecznej pogodzie, więdną szybciej.

Jeśli zdecydujesz odmian irysów cebulowych kwitnących w tym wszystkim, inteligentne łóżko zadowoli nawet dłużej. I po pozostałościach soczyste i piękne liści, które mogą również służyć jako dekoracja.

Jak dbać o kwitnieniu Dutch Iris

Podczas kwitnienia irys holenderski nie są bardzo wybredne. To musi być podlewane tylko w bardzo suchym latem. Ksifiumu zazwyczaj wystarczy naturalna wilgoć i poranna rosa. Jeśli sąsiednie rośliny wymagają nawadniania, irysy folią okładka, tak aby woda nie przecieka do studzienek. Regularne nawozowych bulwiaste irysy nie trzeba. Wystarczy paszy popiołu drzewna lub mieszanina mineralnych tydzień przed kwitnieniem. Czas zależy od samego początku powstawania pąków, wyglądają jak uszczelnienia pomiędzy liściach roślin.

Co robić dalej

Tak zwiędły pąki, liście ksifiuma całkowicie zwiędły. Co robić dalej? Czy Iris holenderski opiekę po kwitnieniu? Po całkowitym wyschnięciu liści cebuli powinien kopać. Co jest ładne, gdzie ogrodnik zasadził żarówkę, będą trochę gniazdo. Każdy żarówki na przyszły rok można sadzić osobno, i to jest możliwe, aby opuścić swoje gniazdo na 3-4 lata. Jeżeli hodowca został podzielony, a potem następnego roku zakwitnie tylko największe żarówek i grzywny wyrośnie kilka sezonów, gotowe do kwitnienia.

Żarówki są suszone i przechowywane w suchym miejscu, przed rozpoczęciem babie lato. Potem można ponownie sadzone w klombów, ale jeśli w regionie klimat jest zimny, sadzenie zima powinna pokrywać. W ten sposób możemy zrozumieć schemat kolorów, czas kwitnienia pędy i wysokość, a w następnym roku, tworząc doskonały kwiat.

Choroby i szkodniki

Dutch Iris Świdry uszkodzić arkusz. Uszkodzone liście w tym przypadku jest cięte i rośliny traktuje się środkiem owadobójczym. Pamiętaj, aby kopać ziemię w spadku i usunąć zeszłoroczne liście i wyciąć pędy i gałęzie innych roślin.

Z najgroźniejszych chorób dla irysów – różne formy patchiness.

Opinie ogrodników

Holenderskie odmiany irysa tak wiele. Jako hodowcy, że te rośliny mają bardzo duży kwiat. W przeglądzie, większość ludzi chwalić Dutch Iris, gdyż jest skromny w pielęgnacji i jest bardzo piękny wygląd. Taka roślina przetrwa również w strefie klimatu umiarkowanego.

Wszyscy hodowcy są jednomyślni mówiąc, że holenderskie irysy (sadzenie i pielęgnacja są opisane w tym artykule) będzie zdobić żadnych działce lub ogród.