169 Shares 5187 views

Który pistolet natryskowy wybrać: HVLP lub LVLP? Jak rozróżnić pistolet natryskowy HVLP od LVLP? Pistolety natryskowe LVLP: recenzje

Urządzenia do malowania i opryskiwacze ręczne są zazwyczaj dobierane do zasilania, ergonomii i pojemności zbiornika. To całkiem prawda, ale specjaliści pogłębiają niuanse narzędzi urządzenia głęboko, co pozwala im na określenie najbardziej odpowiedniego modelu dla konkretnego przypadku. W szczególności, jedna z nich podnosi kwestię, którą pistolet natryskowy wybrać: HVLP lub LVLP? Wielu niedoświadczonych użytkowników może błędnie dokonać wyboru na korzyść systemu LVLP tylko dlatego, że jest bardziej nowoczesne, a takie modele są droższe – w związku z tym są lepsze. Ale nie wszystko jest tak jednoznaczne, a unikalne połączenie cech wydajności HVLPs ma również mocne strony.

Główne różnice między technologiami HVLP i LVLP

Obydwa systemy są strukturalnymi mechanizmami mającą na celu regulację ciśnienia na wlocie i wylocie pistoletu natryskowego. Dzięki manipulacji saldem między objętością wytwórczą a zużyciem powietrza producenci poprawiają właściwości eksploatacyjne urządzenia. Jaka jest różnica między tymi dwoma systemami?

Modele HVLP zostały zaprojektowane z myślą o zminimalizowaniu ilości losowego zużycia farby. Taki przepływ jest charakterystyczny dla wszystkich przyrządów działających na zasadzie atomizera. Dzięki zmniejszeniu nacisku na głowicę roboczą technologia ta umożliwia zmniejszenie liczby małych kropelek kompozycji, które osiadają poza strefą obszaru poddanego obróbce.

Jednocześnie mechanizmy obsługujące wysokie ciśnienia wlotowe wymagają zastosowania o dużej pojemności. Ten problem rozwiązuje pistolet natryskowy LVLP, w którym minimalizuje się nie tylko ciśnienie wyjściowe, ale także ilość zużywanej farby. Ale przepływ powietrza pozostaje taki sam – dzięki temu narzędzia LVLP można używać w małych warsztatach, budownictwie i przemyśle.

Opinie o pistoletach natryskowych systemu HVLP

Wśród zalet tej technologii właściciele zauważają racjonalną konsumpcję farb i lakierów. Co ważne, redukcja zużycia farby odpadowej występuje we wszystkich modelach niezależnie od mocy i wydajności. Zdaniem ekspertów technologów udało się osiągnąć 70% zachowanie produkowanych cząstek farby.

Są jednak wady urządzeń, które zostały wdrożone na tej zasadzie. Głównym jest to, że siła strumienia powietrza pozostaje wysoka, dzięki czemu użytkownicy zauważają również intensywne zużycie farb i lakierów. Nawiasem mówiąc, ten defekt jest pozbawiony pistoletu do opylania LVLP. Opinia na temat technologii HVLP w tym kontekście jest negatywna, ponieważ wysoka moc oprysku często nie pozwala uzyskać pożądanej jakości. I dotyczy to nie tyle jednolitości stosowania kompozycji, co regulacja grubości powłoki.

Recenzje pistoletów natryskowych z technologią LVLP

Modele tej grupy korzystnie wykazują takie cechy pistoletu do opryskiwania jak dokładność, równowaga i miękkość aplikacji. Mocne strony modeli LVLP obejmują możliwość oszczędności nie tylko malowania, ale także zużycia energii.

Jeśli chodzi o minuses, ta opcja nie nadaje się do wydajnego obrobienia powierzchni o gęstej farbie i warstwach lakierniczych. Dlatego często jest używany w subtelnych operacjach – na przykład w dekoracyjnej powłoce pojedynczego elementu. Właściwie, z tego samego powodu, pistolety natryskowe LVLP są zaprojektowane z możliwością uzyskania szczegółowych ustawień do składania kompozycji. Mistrzowie pracujący w dziedzinie farb i lakierów wskazują, że wielofunkcyjne urządzenie tego systemu umożliwia elastyczne dopasowanie dyszy do specyficznych warunków pracy. Oczywiście ma to również wpływ na końcowy wynik.

Jak rozróżnić pistolet natryskowy HVLP od LVLP?

Rozróżnić dwa rodzaje pistoletów natryskowych na zewnętrznych podstawach też nie będzie trudne. Po pierwsze, można skoncentrować się na standardowym znakowaniu, wyrażonym w postaci oznaczenia koloru. Zarówno śruby regulacyjne jak i głowica powietrza pistoletu natryskowego otrzymują odpowiednią rejestrację kolorów. W szczególności w modelach systemu HVLP te elementy projektu mają kolor zielony, a pneumatyczny pistolet natryskowy LVLP jest pomalowany w niebieskim odcieniu.

Ale z innych powodów można zrozumieć, do jakiego systemu należy określony model. Aparat HVLP często ma masywniejszą konstrukcję, może być wyposażony w plastikowe części itp. Z kolei LVLP dyktuje zasady minimalizmu. Są to kompaktowe urządzenia, prawie całkowicie wykonane z metalu, z wyjątkiem akcesoriów i kształtek.

Porównaj ceny

Porównując dwa modele za cenę, ważne jest, aby wziąć pod uwagę jeden niuans. Oba pistolety natryskowe raczej trudno łączyć w kategoriach cenowych odpowiadających sobie wzajemnie pod względem równych cech. Ale wskaźniki skuteczności są często głównym czynnikiem przy ustalaniu ceny. Oznacza to, że zarówno instrumenty, w zależności od modyfikacji, mogą być dostępne na rynku i za 2-3 tysiące rubli, a za 20 tysięcy rubli.

Ale pistolety natryskowe LVLP kosztujące 7000 nie mogą wcale odpowiadać podobnemu modelowi kosztów HVLP w zakresie właściwości technicznych i operacyjnych. Jeśli wyrówniesz oba instrumenty według cech technicznych, to LVLP będzie kosztować kilka razy więcej.

Która opcja jest preferowana?

Niewłaściwe byłoby uznanie, że system LVLP jest bardziej techniczny, dlatego należy najpierw zorientować się. Ta technologia optymalizuje się tylko w pewnej kategorii farb i lakierów. Z reguły dotyczy to dokładnej farbowania z dekoracyjnym i artystycznym wyglądem, gdzie nie wymaga to znacznego nakładu kompozycji.

Jeśli planujesz wykonywać na dużą skalę zadania w dziale produkcyjnym, na przykład pytanie, które wybrać pistolet natryskowy – HVLP lub LVLP, jest podejmowane inaczej. W takim przypadku uzasadnione jest zakupienie modelu z systemem HVLP, ponieważ produkcja może wymagać kombinacji objętościowego zużycia farby i wysokiej wydajności. Oczywiście, w przypadku takiej decyzji, zachowane zostanie narzędzie do ekonomicznego rozpylania kompozycji.

Alternatywna technologia RP

Warto też zwrócić uwagę na system RP, który może konkurować z obydwoma technologiami. Jego cechą jest regulacja ciśnienia wlotowego i brak korekcji tego parametru na wyjściu. Aparat tego typu zazwyczaj pracuje z niewielkim naciskiem – średnio 2,5 bara. Jeśli chodzi o jakość rezultatu, pistolety natryskowe LVLP są bardziej korzystne niż pistolety RP, a jeśli chodzi o wydajność, są one wyprzedzające modele HVLP.

Co jest atrakcyjne na temat systemu RP? Po pierwsze, jest uniwersalny i może być połączony z urządzeniami małej mocy, tworzącymi oddzielne segmenty na rynku. Po drugie, takie narzędzie jest znacznie tańsze – cena niektórych modeli jest na poziomie do 1 tys.

Wnioski

Określenie głównego urządzenia, plusy i minusy systemu do regulowania podaży farby są konieczne na pierwszym etapie selekcji. Ale musimy wziąć pod uwagę wiele innych parametrów operacyjnych. Wśród nich możemy zidentyfikować potencjał mocy, objętość strumienia powietrza na minutę, rodzaj rozmieszczenia i pojemność zbiornika, a także masę pistoletu. Również pistolety natryskowe LVLP i HVLP mogą być pneumatyczne i elektryczne. Wybór zgodny z tym kryterium zależy od warunków zastosowania przyrządu. Wygodne są modele, które są podłączone do sieci. Nie wymagają stałego podłączenia do stacji sprężarek i mogą być swobodnie wykorzystywane w miejscu pracy bez specjalnego przeszkolenia.

Urządzenia pneumatyczne są jednak niezbędne w przypadku pracy w miejscach, gdzie nie ma dostępu do wylotu. Ponadto brak elektrycznego silnika zapewnia takie urządzenia łatwą kontrolą i wysoki stopień ergonomii.