580 Shares 3413 views

Skuteczne ćwiczenia z płaskimi stóp u dzieci

Często dzieci mają płaskie stopy, co ma negatywny wpływ na całe ciało. Musi być leczony. Najbardziej skutecznym sposobem na to jest ćwiczenie. Jakie ćwiczenia mogą pomóc pozbyć się płaskich stóp, czytaj w artykule.


Co to jest marszruta?

Ta choroba, w której usypia się sklepienie stopy. W tym przypadku mechanicy chodu są zakłóceni i powikłania pojawiają się w stawach kolan, bioder i kręgosłupa.

Platypodia (deformacja stopy) można obserwować u dzieci od chwili narodzin. Statystyki są rozczarowujące. Już w wieku jedenaście połowa dzieci cierpi z powodu tej choroby.

Przyczyny płaskich stóp

Nie sposób jednoznacznie powiedzieć co najmniej jednego powodu. Na rozwój płaskich stóp wpływają różne czynniki:

 • Predyspozycja dziedziczna.
 • Nadmiar masy ciała.
 • Nadmierny stres na kończynach dolnych. Przede wszystkim są to rodzaje sportu, które wykorzystują dużo energii.
 • Osłabienie mięśni i więzadeł stopy, które jest przekazywane dziecku od rodziców.
 • Konsekwencje chorób takich jak porażenie mózgowe, polio, krzyki, które powodują porażenie mięśni i więzadeł stóp.
 • Urazy w różnym stopniu.

Objawy płaskiej nogi

Ponieważ rodzice pozostają w ścisłym związku z ich dziećmi, podczas chodzenia mogą zauważyć pewne zmiany, albo dziecko o tym opowie. Objawy mogą wyglądać następująco:

 • Kluczyk podczas ruchu, kiedy dziecko wsuwa nogi do środka.
 • Nie dochodzi do końca, ale tylko do jego wewnętrznych krawędzi.
 • Dziecko odmawia podjęcia długich spacerów. Wyjaśnia to fakt, że ma ból w nogach iz powrotem, gdy idzie.
 • Powierzchnia obcasów podczas zużywania obuwia jest nierówna, tzn. Są noszone nierównomiernie: wewnątrz jest dużo więcej.

Jeśli dziecko ma co najmniej jeden z tych objawów, należy skonsultować się z lekarzem.

Zatrzymaj się bez patologii

Fizjologia struktury jest taka, że normalnie stopa powinna spoczywać na trzech punktach położonych w obszarze małego palca, kciuka i pięty. Punkty te są ze sobą powiązane przez więzadła, tkankę mięśniową i ścięgna, które są połączone w sklepieniach. W zależności od lokalizacji sklepienia są następujące:

 • Podłużna – przebieg wzdłuż krawędzi wewnętrznej strony stopy.
 • Przekręć podstawę kciuka i małego palca.

Kiedy choroba zaczyna się rozwijać, łuki są spłaszczone. Stopy o płaskich stopach w tym przypadku mają inny punkt podparcia, który staje się środkową częścią podeszwy.

Podłużne płaskie stopy

Jest to choroba, w której zmniejsza się wysokość odpowiadającego łuku. Podłużny platypodia jest bardziej powszechny u dzieci w wieku przedszkolnym. Może to być podejrzane przez rodziców podczas badania nogi dziecka. Skóra na nich powinna być blada różowa. Jeśli stanie się purpurowo-cyjanotyczny, oznacza to, że w stopach powstała zastój żylny. Tylko blada skóra, bez różowego odcienia, oznacza, że stopy mają niski poziom krążenia. W każdym przypadku spotkanie z lekarzem powinno być natychmiastowe.

Płaskie nogi u małych dzieci

Często pełna jednorodność dziecka nie powoduje niepokoju u rodziców. Z jakiegoś powodu jest opinia, że wszystkie niemowlęta powinny być pulchne. Jednak wcale tak nie jest. Jeśli dziecko po pierwszym roku życia waży więcej niż dwanaście kilogramów, a nogi podczas chodzenia są zwrócone do środka, należy skonsultować się z lekarzem ortopedycznym.

Ważne jest, aby nie tęsknić za taką chorobą, jak płaskie stopy. W roku życia nie jest tak zauważalne, wszystko jest odpisywane na wiek dziecka, zwłaszcza, że dziecko nie czuje się zbytnio niepokoju. Ale jak dziecko rośnie, masa jego ciała wzrasta, co może prowadzić do postępu choroby: sklepienia coraz bardziej spłaszczają. W przyszłości, przy niewielkim wysiłku fizycznym lub przedłużonym chodzie, ból w kostkach, niższych plecach, kolanach.

Płaskie stopy mogą być korygowane za pomocą ćwiczeń fizjoterapeutycznych, masażu, obuwia ortopedycznego, podeszew, fizjoterapii i chirurgii. Jaka metoda leczenia ma zastosowanie, zależy od stadium choroby, którą tylko lekarz może określić.

Ćwiczenia terapeutyczne dla niemowląt

Nabyte płaskie stopy są traktowane konserwatywnie. Jeśli dziecko nie idzie sam, ćwiczenia pomagają rodzicom. Proste i bezbolesne zginanie i unbending stóp pomaga skorygować złe położenie sklepienia, a stopy skierowane są do podeszwy i tyłu. Jeśli chodzi o zewnętrzną krawędź stopy, wchodzi ona do środka.

Kiedy dziecko dorasta trochę i będzie już stało na nogach, musisz pokazać mu następujące zestawy ćwiczeń podłużnych stóp u dzieci:

 • Chodzić na skarpetkach i obcasach, a na boso.
 • Staraj się poruszać wokół krawędzi stóp: potem wewnątrz, potem na zewnątrz.
 • Rozłożone na podłodze wiele małych przedmiotów, i niech dziecko zbiera je palcami.
 • Gimnastyczna kij jest prostym i zarazem bardzo użytecznym pociskiem. Musisz nauczyć dziecko, aby na niego chodził.

Zespół ćwiczeń dla dzieci w wieku przedszkolnym

Kiedy dziecko obróci się 2 lub 3, można wykonać cały zespół ćwiczeń, aby leczyć stopy płaskie. Dziecko nawet młodszy wiek przedszkolny może wytrzymać takie obciążenie. Ćwiczenia dla płaskich stóp u dzieci są następujące:

 • Chodząc z jego ramionami i dłonią na pasku. Ale trzeba chodzić nie całą stopą, ale z jej zewnętrznymi krawędziami.
 • Ćwiczenie to jest wykonywane siedząc, z nogami wyprostowanymi do przodu. Palce stóp powinny być naprężone i zacięte.
 • Siedząc na podłodze, zgiąć nogi, a następnie zacznij zmniejszać i rozprowadzać stopy.
 • Aby zmniejszyć skarpetki, nie odrywając pięty od podłogi.
 • W pozycji siedzącej kręć piłkę naprzemiennie jedną nogą, a następnie dwiema.

  • Rozłożone na podłodze małych przedmiotów. Istotą ćwiczeń jest chwycenie przedmiotu palcami i przeniesienie go w inne miejsce.
  • Leżąc na plecach, rozciągnij nogi naprzód. Wykonaj przesuwne ruchy podeszw na przeciwnej nodze.
  • Połóż się na plecach, nogi rozsiadają się i zaciskają podeszwy.
  • Połóż się na plecach, przytrzymaj piłkę mocno, podnieś nogi, uginaj kolana na klatkę piersiową i poruszaj piłką.
  • Połóż się na brzuchu, zgnij nogi, chwyć dłonie dłońmi, wciskając piętę w pośladki, ciągnąc skarpetki.
  • W pozycji stojącej złapać krzesło i kręcić od pięty do stóp, symulując chodzenie. Skarpetki z podłogi, a nie rozdarcia.
  • Ostatnie ćwiczenie – skacze na nogach: najpierw na lewo, potem na prawo.

  Z płaską główką bardzo ważne jest wykonywanie ćwiczeń zarówno samotnych jak i kompleksowych. Ćwiczenia powinny być codziennie, nie epizodyczne, od czasu do czasu.

  Gimnastyka z masażem

  Ćwiczenia dla płaskich stóp u dzieci różnią się. Kategoria terapii zajęciowej obejmuje zajęcia z wykorzystaniem maty do masażu, na których występują różne przyczyny nieprawidłowości. Podrażniają stopę stopy, wzmacniając tym mięśnie.

  Ćwiczenia na płaskich stóp u dzieci są wykonywane za pomocą innych urządzeń. Dla nich, oprócz dywanów, należy umieścić kulki i różne rolki, których powierzchnia ma wiele miękkich kolców. Urządzenia gimnastyczne przeznaczone są do zwijania się z nogami. Rodzice pokazują dziecku prawidłowość ćwiczeń.

  Masaż

  Płaskie nogi są leczone masażem. W zależności od stopnia choroby, dziecko jest przepisywane na leczenie, obejmujące od dziesięciu do piętnastu sesji. Przez rok trzeba przejść od dwóch do czterech takich kursów. Cechy masażu to, że oprócz stóp, wszystkie nogi są masowane całkowicie, podobnie jak podczas chodzenia innych mięśni: brzuch, uda i pośladki.

  Środki profilaktyczne zapobiegające płaskim stópom

  Każdą chorobę lepiej zapobiegać niż leczyć przez długi czas. Aby prawidłowo wykształcić wygięcie stopy, musisz chodzić częściej bez butów na wyboistej powierzchni. Jest to bardziej dostępne dla mieszkańców wioski. W mieście jest bardzo rzadko znaleźć drogę, której powierzchnia jest wybrukowana kamyczkami. Wszystkie asfalt i płytki. A w apartamentach – laminat i parkiet. Istnieje kilka rozwiązań zapobiegawczych, ale istnieją. Oto niektóre ćwiczenia na płaskich stóp u dzieci (odpowiednie do zapobiegania):

  • Przede wszystkim musisz zrównoważyć odżywianie dziecka, tak aby w jego ciele dostała się odpowiednia ilość zwierząt i białek roślinnych.
  • Niewielkie dziecko powinno się często wystawiać na ziemię nierówną powierzchnią: piasek, trawę, drewniane zjeżdżalnie.
  • Ponieważ mieszkanie ma doskonale płaskie podłogi, trzeba sprawić, aby ich powierzchnia była wyboista. W tym celu wystarczy rozproszyć małe orzechy, umieścić je w miękkiej ściereczce, a to wszystko. Dzieciak chętnie wskoczy na taką podłogę. Jeśli nie chcesz się martwić, możesz kupić mata ortopedyczna.
  • Lepiej jest kupić buty dla dziecka z wlewem. Jest to zapobiegawcze włożenie do butów, dzięki czemu stopa jest delikatnie uformowana.

  Wszystkie powyższe środki są dobre, ale istnieją najprostsze ćwiczenia zapobiegające płaskim stópom. Najbardziej powszechne i skuteczne jest dzisiaj. Gimnastyczna pałka spada na podłogę, jest postawiona na boso dziecko, które musi poruszać się wzdłuż go na boki, wykonując kroki krok po kroku. Ten rodzaj chodu jest prowadzony przez dorosłych. Kij musi leżeć w poprzek stopy. Ćwiczenie pomaga wzmocnić mięśnie stopy.