682 Shares 2337 views

Które wykazują obecność gruczołów mlekowych? Nowotwory złośliwe, torbiel, mastopatia

Jedną z najbardziej dostępnych metod badania piersi jest badanie ultrasonograficzne. Korzystając z niej można zdiagnozować przyczyny różnych nieprawidłowości, oceniać zmiany patologiczne lub po prostu upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Cel badania

Aby zobaczyć strukturę tkanek, aby sprawdzić, czy jakiekolwiek cysty lub nowotwory pojawiły się wewnątrz piersi, można uzyskać ultrasonografię gruczołów sutkowych. Jak wykazuje to badanie i jak często należy to zrobić, każdy może powiedzieć mammolog.

Pod kontrolą tej procedury można pobrać nakłucie zidentyfikowanych wątpliwych zmian w klatce piersiowej. Ponadto badanie pozwala wyjaśnić diagnozę, ustaloną podczas mammografii. Ultrasonografia jest absolutnie bezpieczną i bezbolesną procedurą, która nie ma przeciwwskazań. Zaleca się corocznie robić to wszystkim kobietom, niezależnie od tego, czy mają one skargi. W końcu widać nawet raka piersi w badaniu ultrasonograficznym.

Wskazania

Dla celów prewencyjnych badanie jest zalecane wszystkim. Ale jest wiele sytuacji, w których lepiej nie zwlekać z wizytą w szpitalu. Więc ultrasonografia jest konieczna, gdy:

– zmiany rozmiaru i kształtu piersi;

– pojawienie się wypływu z sutków, ich zgrubień i bolesności;

– dyskomfort w klatce piersiowej, nie związany z cyklem menstruacyjnym;

– stan zapalny i uraz;

– zmiana skóry na klatce piersiowej;

– powiększenie węzłów chłonnych;

– planowanie ciąży, karmienie piersią;

– instalacja implantów silikonowych w celu monitorowania ich położenia i stanu;

– rozpoznanie nowotworów, torbielów i innych uszczelek.

Również w leczeniu zmian w piersi konieczne jest regularne monitorowanie ultrasonografii.

Cechy procedury

Specjalne szkolenie nie wymaga ultrasonografii gruczołów sutkowych. Jaka procedura ta pokazuje najlepiej jest zrozumieć w pierwszej połowie cyklu, po zakończeniu miesiączki. Wszakże okres pomiędzy 5 a 12 dniem jest preferowanym okresem przeprowadzania tego typu badań. W niektórych dniach może być możliwe aktywne wydzielanie komórek piersi, a zatem wyniki mogą być niewiarygodne.

Ultrasonografia jest uważana za jedną z najbardziej dokładnych metod, ale ważne jest, aby spełnione zostały warunki tej procedury. Za pomocą maszyny ultrasonograficznej można zbadać morfologiczną strukturę tkanki piersiowej. Dzięki swojej dostępnej lokalizacji można zauważyć nawet niewielkie zmiany.

Aby przeprowadzić to badanie bez ograniczeń, możliwe jest, że kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Możliwe skutki

Zanim przejdziesz do badania, wielu chce wiedzieć, co można wykryć za pomocą ultrasonografii gruczołów sutkowych. Rozszyfrowanie wyników umożliwia ustalenie takich diagnoz:

– zapalenie mastitis (zapalenie gruczołu mlekowego);

– Mastopatia (jej kształt również określa się: torbielowate, cysticowe włókniste, włókniste, rozproszone, dyfuzyjno-węzłowe, guzkowe) ;

– łagodne zmiany pojawiające się w okresie menopauzy;

– formacje torbielowate;

– nowotwory złośliwe;

– ropnie (zapalne ogniska w tkankach).

Specjaliści zaangażowani w badania ultrasonograficzne wiedzą, jak normalnie wyglądać jak tkanki i jak zmieniają się w tych lub innych patologiach.

Diagnoza: torbiel, rak, mastopatia

Zwykle zdrowa piersia składa się z tkanki tłuszczowej, gruczołowej i mlecznej. Jest to ich stan, który jest oceniany podczas przeprowadzania ultrasonografii gruczołów sutkowych. Torbiele, na przykład, wyglądają jak formacje anechogeniczne. Ale także ropnia (ogniska zapalne, w których gromadzono nasienie) oraz galaktocele (wnęki wypełnione mlekiem u kobiet karmiących piersią) oraz nowotwory złośliwe.

Również okres ważności badania jest ważny. Na przykład podczas laktacji i ciąży w piersi dominuje struktura żelazna. Ale w okresie menopauzy zastąpi ją tkankę łączną i tłuszcz.

Oczywiście tylko lekarz może ocenić wyniki ultrasonografii gruczołów sutkowych. Tak więc na przykład skóra wygląda jak echogeniczny jednolity pasek. Określenie "echogeniczność" odnosi się do tego, co widać w przypadku ultrasonografu. Łuszczowe lobule są niskie echo, a obszary o wysokiej gęstości (kości i obszary odpowiedzialne za produkcję mleka) są hiperechogeniczne.

Rak może wyglądać na przykład na edukację o zmniejszonej echogeniczności, nieregularnym kształcie i rozmytym konturze. Struktura formacji złośliwych, co do zasady, nie jest jednorodna. Natomiast gruczolakorak ma wręcz kontury, regularny kształt, jednorodną strukturę.

Rozproszone mastocyty torbielowate opisano jako łagodne zmiany w układzie kanałów. Zmiany fibro-pęcherzykowe charakteryzują się zwyrodnieniem elementów tkanki łącznej. Zmiana gruczołów z widocznym obrzękiem wskazuje na zapalenie mastitis.

Przeprowadzenie ankiety

Zwykle ultrasonografia gruczołów piersiowych trwa około 20 minut. Tym razem wystarczy na sprawdzenie klatki piersiowej ze wszystkich stron. Ale nie będziesz w stanie samodzielnie oceniać wyników ankiety. W tym celu nie wystarczy wiedzieć, w jaki sposób wykonywane jest badanie ultrasonograficzne gruczołów sutkowych. Jak wykazują badania i jak zinterpretować uzyskane wyniki, mogą być zrozumiane tylko przez doświadczonego specjalistę.

W procedurze kobieta musi rozbierać się w pasie i położyć się na kanapie. W tym samym czasie ręce są umieszczone za głową. Specjalny żel jest nakładany na piersi, co ułatwia przesuwanie się i zapewnia lepsze połączenie czujnika ze skórą pacjenta.

Lekarz przesuwa czujnik przez obszar badawczy, aby fale ultradźwiękowe penetrują do tkanki pod różnymi kątami. W razie potrzeby dopplerografia może być również wykonana. Jest to specjalne badanie, w którym ocenia się przepływ krwi.

Wielu ludzi nie chce chodzić do egzaminu, ponieważ nie wiem, ile jest warte badania ultrasonograficznego piersi. Cena tej procedury nie różni się od innych podobnych badań. Będzie zależeć od kliniki, w której to zrobisz. Na przykład w Moskwie w prywatnej klinice będziesz musiał zapłacić około 2,5 tys. Rubli.

Konsultacje z mammologiem i interpretacja wyników

Podczas przeprowadzania ultrasonografii, gruczołów mlecznych pojawiają się nie tylko w strukturach anehogennye. Zwykle nie powinno być obszarów w tkance piersiowej, które różnią się gęstością. Oceniaj również, jak bardzo tkanki różnią się od siebie. Spójrz na ich grubość. Na przykład, tkanka gruczołowa nie powinna normalnie przekraczać 14 mm, ale u kobiet w wieku powyżej 40 lat dopuszczalne jest zwiększenie do 20 mm. Podczas ultrasonografii gruczołów sutkowych powinny być dobrze widoczne kanały mleczne na monitorze urządzenia.

Jak wykazuje to badanie, muszę powiedzieć każdemu pacjentowi mój mammolog. Podczas ultrasonografii mogą robić zdjęcia, które radiolog powinien odszyfrować. To dość trudna sprawa, wymagająca wiedzy i doświadczenia.

Ostateczna diagnoza następuje po zawarciu specjalisty, oceniając skargi pacjenta i inne rodzaje badań. W niektórych sytuacjach konwencjonalne badanie ultrasonograficzne nie jest wystarczające, konieczne jest jednak wykonanie nakłucia rozpoznanych zmian.

Mammografia lub ultrasonografia

Wielu pacjentów chce dowiedzieć się, które badanie jest bardziej wiarygodne. Starają się dowiedzieć się, co jest najlepsze – ultrasonograf lub mammografię piersi. Ale takie stwierdzenie nie jest całkowicie poprawne. Wszakże nie są one wymienne, ale uzupełniają badania.

Mammogram umożliwia określenie stanu tkanki piersi, ale nie jest w stanie śledzić zmian formacji, jeśli są one blisko ściany klatki piersiowej. Ultrasonografia umożliwia również monitorowanie dynamiki. Z tym badaniem można sprawdzić i węzły chłonne. Ale mammogram jest niezastąpiony, jeśli konieczne jest sprawdzenie formacji przepływu wewnątrz ciała. Dlatego też nie ma potrzeby wyboru pomiędzy tymi metodami. Jeśli to konieczne, musisz wykonać wszechstronną diagnozę, a nie wybrać, co jest najlepsze – ultrasonograf lub mammogram piersi.