843 Shares 9422 views

Flaga Kuby: "Samotna Gwiazda" socjalizmu w obozie Demokratów

W wielu krajach Kuba jest uderzającym przykładem wolności i niezależności. Ten stan znajduje się na wyspie o tej samej nazwie na Morzu Karaibskim. Nieoficjalną nazwą republiki jest Wyspa Wolności.


Niezależny Socjalistyczny Kraj Morza Karaibskiego

Wiele państw świata ma poczucie zazdrości dla tego kraju: mimo wszystko tylko jeden z demokratycznych wielorybów Ameryki Północnej, Południowej i Środkowej zdołał ustalić swój system polityczny. Obecnie Kuba jest jedyną republiką półkuli zachodniej, w której panuje socjalizm. W parlamencie kraju najwięcej miejsc zajmują przedstawiciele najsilniejszej i najbardziej liczącej się partii komunistycznej.

Na całym świecie flaga Kuby często zdobi biura i pokoje fanów idei Fidela Castro i Ernesta Che Guevara. To ci ludzie poszli na rozpaczliwy krok i zdecydowali się poprowadzić ruch wyzwolenia na terytorium swojego kraju, pojmany przez Hiszpanów i Amerykanów. Dzięki namacalnym wsparciu ludności i właściwej dystrybucji priorytetów i sił, na początku XX wieku, bandera Kuby została wychowana na niebie nad tą samą wyspą Morza Karaibskiego. Republika stała się niezależnym i wolnym państwem.

Co jest przedstawione na sztandar kraju?

Nowoczesna flaga Kuby to płótno prostokątne, na którym główna część zajmowana jest przez paski poziome. Jest ich pięć. Równe w szerokości, są malowane w dwóch kolorach: białym (2 zespoły) i niebieskim (3 pasma). Po lewej stronie baner jest trójkąt równoboczny, który ma czerwony kolor. Podstawa rysunku wzdłuż długości jest równa boku flagi. W środku trójkąta znajduje się pięcioramienna biała gwiazda . Praktycznie we wszystkich przypadkach (nad budynkami państwowymi, nad ambasadami, podczas międzynarodowych szczytów, itp.) Stosuje się sztandar, którego proporcje są 7:10.

Historia zdarzenia

Jak już wspomniano powyżej, od dawna nie można podzielić terytorium współczesnej Kuby między Amerykanów a Hiszpanię. Dwie potęgi świata nie chciały dać sobie spokoju. Położony na skrzyżowaniu szlaków handlowych, Kuba była "kluczem" do Nowego Świata. Pod koniec XIX wieku wyspa była własnością Hiszpanów. W 1868 r. Naród obalił drogę rewolucji. Wojna o wyzwolenie narodowe miała na celu uczynienie z kraju niezależności i wolności od wszelkich kolonistów. Mianowany wtedy (w 1884 r.) Miguel Tolon, który zajmuje stanowisko redaktora gazety Pravda, i wymyślił flagę Kuby, której zdjęcia od dawna były jedynie papierowymi obrazami.

Jaka była jego podstawa?

Jako podstawę do stworzenia narodowego symbolu kraju posłużyła się flaga USA, która jest odzwierciedleniem niezależności i wskazuje drogę wolności obywateli. Flaga Kuby po raz pierwszy wzrosła nad wyspą w 1850 roku. To wydarzenie poprzedziła nieudana próba generała Lopeza, aby wyzwolić północne wybrzeże wyspy od kolonistów. Wtedy to po raz pierwszy odezwało się imię sztandaru "Samotna Gwiazda".

W 1902 r. Flaga Kuby, której zdjęcie jest zaprezentowane w artykule, została ogłoszona oficjalnym i jedynym sztandarem tego niezależnego państwa socjalistycznego.

Znaczenie sztandaru i jej elementów

Trzy niebieskie pasy poziome w flagi kraju symbolizują trzy części państwa, które zostały podzielone przez Hiszpanów. Białe linie reprezentują pragnienie łączenia tych terytoriów. Trójkąt przedstawiony na proporce został zapożyczony z ruchu masońskiego. Symbolizuje wolność, braterstwo i równość. Czerwonym kolorem tej figury jest krew rozlewana przez Kubańczyków w drodze uzyskania niepodległości. Gwiazda, nazywana "Samotną Gwiazdą", ma na celu oświetlenie ludzkiej drogi do wolności i jaśniejszej przyszłości. Podobny symbol znajduje się w flagi amerykańskiego stanu Teksas.