553 Shares 8151 views

Historia rosyjskiego baletu: powstanie i rozwój

Korzenie rosyjskiego baletu, jak każda forma sztuki, są w folklorze tanecznym. Najprawdopodobniej były to religijne (wszystkie rodzaje tańca) i gier ( „pereplyas”, „Kuma, gdzie nie było” i tak dalej.) Taniec. Rosyjski balet jest nie tylko zachowane wszelkie kanony estetyczne, ale również stał się ustawodawca w świecie baletu.


Headwaters

W Rusi Kijowskiej na przełomie VIII-IX wieku, zaczęły pojawiać się pierwsze tancerki, specjalistów w swojej dziedzinie – klaunów … Po pewnym czasie, kiedy stolica była Moskwa, klaunów niekoniecznie były mężczyznami.

W XV-XVI wieku śmieszne artyści okularowe z twarzami ukrytymi z maskami, tak zwane „mashkarami” zdumiony i zaskoczony przez przyjezdnych obcokrajowców.

W XVII wieku historii rosyjskiego baletu oznaczony otwór w zabawny pałac Teatru Kremla. Zgodnie z przyjętą tradycją, każda instrukcja w teatrze zawsze jest zakończone mezhdusenyami (specjalne wyjścia balet). Te tak zwane Entrée wykonywane przez mężczyzn ubranych w pompatycznych odzieży. Aktorzy wykazała pewne elementy tańca towarzyskiego.

zabawa cara

Pierwsze balety pełną skalę w Rosji jest uważana za wydajność wydana 08 lutego 1673. Stało się to znaczące wydarzenie w dworze cara Aleksieja Michajłowicza, i był nazywany „Balet Orfeusza i Eurydyki”. Historia powstania rosyjskiego baletu opisuje ją jako zmianę postawy, powolne uroczystych tańców, łuki i przejściami. Pomiędzy podmiotami recytowane zapamiętane mowy lub śpiewu. Wszystko to jest trochę jak prawdziwy akcji teatralnej. To była tylko zabawa królewski, kuszący swoją niepewność.

Tymczasem Grzegorz I., organizator teatru, zaprasza Nicola Lima do organizowania szkoleń dla teatralnych umiejętności króla teatru. Początkowo 10 dzieci szlachetnych mieszczan, a następnie do 20, zostało skutecznie przeszkolonych i pokazał królowi przy wykonaniu Baletu Dworskiego „Orfeusz” w stylu francuskim.

Zbiór zadań

Dopiero po ćwierć wieku, Piotra I, mając na celu zreformowania życia kulturalnego Rosji, przynosi do życia rosyjskiego społeczeństwa muzyki i tańca. Postanawia zaszczepić sztuki elitarnej warstwy mieszkańców Petersburga. Aby to zrobić, Peter zamknę moskiewskim teatrze Aleksiej Michajłowicz i publikuje rewolucyjny dekret. Dekret ten do zespołów wymagana wszystkie agencje rządowe, aby nauczyć się tańca towarzyskiego bez przerwy. Reformy te zostały wykonane stanowisko głównego taniec nieosiągalnej wysokości. To właśnie administratorzy zespoły baletowe zobowiązany występ baletu ruchów tanecznych pochodziła z zagranicy, innowacje w postaci elementów narodowych tańców słowiańskich.

Autor V. Krasovskaja ( „History of Russian Ballet” – LA Art, 1978) uważa, że żywotność i kategorycznie Piotr I w salach pałacu odbywały się występy zespołów baletowych, muzyków i śpiewaków operowych zaproszonych z zagranicy.

Na początku 1738 roku szkoła baletu odbyła się w kraju, który stał się, w efekcie pierwszy. Historia rosyjskiego baletu krótko opowiada o tym okresie. Absolwenci pracujący w baletowych oskarżonych zagranicznych w tzw teatru (aktorów, chór). Dopiero znacznie później zostały one dopuszczone do głównych partii.

Pierwsze szkolenie

Kolebka współczesnych historyków baletowych rozważyć działki Gentry Korpusu. Pracował dla słynnej Zhan Batist Landzh, który z jego uczniów umieścić trzy balety sądowych. Jako historii rosyjskiego baletu, stały się one praktycznie pierwsze występy baletowe, wszystkich odpowiednich przepisów ustawowych i wykonawczych w Royal Academy of Dance w stolicy Francji.

Gentry Korpusu Kadetów uczestniczył w akademickich, poluharakternom lirycznej i jednocześnie prezentuje komiks trupy baletowe z Włoch Tes.

Elżbieta I, aby nie utracić wyszkolonych tancerzy baletowych, otworzył własną szkołę tańca Jej Królewskiej Mości, z których pierwszy zestaw było 12 dzieci z plebsu.

Pod koniec 1742 roku, cesarzowa podpisał dekret o utworzeniu Trupy balet rosyjskich tancerzy. To tam zapalił się pierwsze rosyjskie gwiazdy – profesjonalnych tancerzy baletowych: Aksinya Baskakov Atanazy Toporkov.

Out ślepy zaułek

Śmierć Baptiste Lande przynosi zamieszanie w branży choreografia w kraju. Prezentacja, która biegnie Tesaloniczan, są tego samego rodzaju i nudnych burlesques. Widz nie przyciąga takie produkcje.

Historia rosyjskiego baletu krótko opisuje ten okres. W tym czasie w Europie jest pytanie o reformie choreograficznej sprawy. Rousseau i Cinq-Mars wymaga tancerzy baletowych pozbyć bujnej szaty i maski do peruki. Diderot zaleca zmianę występy historie baletowe. Tymczasem Dzhon Uiver, bez czekania na ogólnej zmiany, stwarza spektakl taneczny mając przemyślany historię i Zhorzh Nover napisał legendarnym „Letters tańca.”

Nie daleko w tyle i rosyjski balet. Pojawienie Hilferdinga – dowód. Ten niemiecki specjalista stałe narracyjną choreografię w Petersburgu. W Paryżu balety historia pojawiła się dopiero 15 lat później. Hilferding pomógł Leopold Paradiso. Przez 50. lat XVIII wieku stworzyli niezależne spektakle baletowe.

Zacznij dramatyczne produkcje

Pierwszy dramat w rosyjskim balecie należący A. P. Sumarokovu. Wypromował występy taneczne pochwała, literackie fundamentowych składa występy baletu „schronienie cnoty” i „nowych” Klasztor.

Gasparo Anzhiolini zaprosił króla choreograf, zwiększając jasność słowiańskiej pieśni ludowej notok stawia balet akt „Zabawa na czas Bożego Narodzenia.” Katarzyna II wielce wychwalany reprezentacji. W 1779 roku, Komisja Ustawodawcza en Banc zatwierdziła balet, muzyka, dla którego został napisany na podstawie słowiańskiego folkloru.

Po tak ogromnym sukcesie Anzhilini przeniesiony do rozrywkowych produkcjach teatralnych, które wyśmiewali aktualne tematy. Zrobiono to chwalenie szum: „The Triumph of Russia” (reklamowany pokonały armię turecką w Cahul i Larga), „The New Argonauci” (chwalebny Oda do floty Imperium Rosyjskiego) i „Victorious rozumowania” (rosnąca fala o potrzebie szczepienia przeciwko szerzącej ospie).

pierwszy heroiczny występ baletu „Semira” niewiele zostało wcześniej dostarczone. Od tego momentu choreografowie zostały zwracając uwagę na wyrazistość tańca baletowego. Dla tancerze w tym samym czasie może być zajęty i zabawny operowe teatrów pozarządowych, w pokazuje pseudo-operowe Libretto do których się składa cesarzowa.

Dla nowego 1778 roku w Sankt Petersburgu (w historii rosyjskiego baletu, książki obrazowo opisać ten wyjątkowy event) Widzów czeka już dwa teatry: Teatr handlową „Free” i sąd.

Pierwsze grupy fortyfikacyjne

W drugiej połowie XVIII wieku, moda jest opanować sztukę tańca. I na początku 1773 pod kierunkiem Leopolda Raju w stolicy na podstawie Sierociniec otworzył pierwszy ośrodek szkoleniowy, późniejszy pierwszy teatr publiczny. W pierwszym secie było 60 dzieci. Na pierwszy występ choreograficzny ustawiony przez Cosimo obchodzony Maddox, mówi w swojej książce Yu Bakhrushin.

Historia rosyjskiego baletu, studiował i opisał je w sposób bardzo szczegółowy, pełny otwiera ten okres, sztuka tańca. Maddox z zespołem młodych, nauczył się w Rosji, tancerzy wystawił operę komiczną, choreografia poświęconą prawdziwych wydarzeniach (na przykład „The Taking of Ochakovo”), a Divertimenti.

Na tym tle, szybko zaczęła się rozwijać teatr poddany. W ostatniej dekadzie XVIII wieku został on dobrze znane duże podmioty zbiorowe SERF. Takie grupy zostały Zorich Golovkin APRAKSIN, Szeremietiewo, Potemkin i innych właścicieli ziemskich.

W tym samym okresie nastąpił rozwój i formułowanie żeńskiej techniki tańca i artystycznego projektu do reprezentowania scenę. Pojawiła się nowa tradycja ciałem na scenie scenicznej, sceneria jest napisać w realistycznym stylu, aby korzystać grę półcieni i światła.

Triumf rosyjskiego baletu

Historia rosyjskiego baletu 19-20 wieków jest pełna i zróżnicowane. Na początku XIX w sztuce baletowej osiąga dojrzałość które jest cenione przez publiczność. Rosyjska baletnica wprowadzić do choreografii lekkości, szlachetny i ekspresyjny. Jest bardzo trafnie zauważa A. S. Puszkina, opisując piękno ruchów tanecznych jego współczesnych, gwiazda sceny baletowej, Istomin: „Dusza pełna locie” (wyrażenie stało się synonimem baletu). Jej wyraz twarzy i elegancję ruchów tanecznych podziwiany. Większość widzów udał się dokładnie na Awdotii Istomin.

Nie mniej piękne były Lihutina Anastasia, Catherine Teleshova, Danilova Mariya.

Baletowe zyskują popularność. Balet taniec jako sztukę, korzystne jest to, i to przydzielone dotacje państwowe.

Przez newfangled nad „realizmu” 60. lat ubiegłego wieku, elita kulturalna jest objęty. Rosyjski teatr przychodzi kryzys. W odniesieniu do choreografii, włożył go w prymitywizmu fabuły, które dostosowują się do pewnego tańca. Tancerze, którzy osiągnęli doskonałość, oferują tańczyć w realistycznych przedstawień.

Historia rosyjskiego baletu przechodzi na nowy poziom. Ożywienie zaczęło się Petra Chaykovskogo, który napisał muzykę do pierwszych spektakli choreograficznych. W całej historii baletu, muzyki do pierwszego czasu stała się równie ważna jak taniec. A nawet pojawił się na równi z muzyką operową i kompozycji symfonicznych. Jeśli muzyka Czajkowskiego napisał pod elementami tańca, obecnie aktor baletowy plastyczność, ruch i łaska starał się przekazać nastrój muzyczny i emocji, niż pomóc widzowi rozwikłać spisek, ułożonych według nut kompozytora. Świat nadal podziwia słynne „Jezioro łabędzie”.

Choreograf Gorsky wniesiona w produkcjach współczesnych elementów kierunku, zacząłem zwracać wielką uwagę do oprawy artystycznej sceny, wierząc, że widz powinien być całkowicie zanurzony w to, co dzieje się na scenie. On zabronił korzystania z elementami pantomimy. Radykalnie zmienić sytuację Fokin. Ożyło romantyczny balet i wziął język ciała tańcem i jasne głośnika. Według Fokin, każdy pozowania na scenie musi być unikalna. muzyka czyli styl tańca i wzorzec muszą być unikalne dla danego widoku. W pierwszych latach XX wieku ogłoszeń nakręcony swoją produkcję „egipskiej Nights”, „Umierający łabędź”, „Sen nocy letniej”, „Acis i Galatea” i innych.

W 1908 Diagilewa S. P. Fokin zaproszony, aby stać się głównym dyrektorem paryskich „rosyjski Seasons”. Z tego zaproszenia Fokin stał się znany na całym świecie. Rosyjski balet artyści stali rocznie triumfalnie działać w stolicy Francji. Historia rosyjskiego baletu rosyjskiego chwali trupy, których nazwiska są znane na całym świecie: Adolf Bolm, Anna Pavlova, Tamara Karsawina, Wacław Niżyński, itd I to podczas upadku europejskiego baletu.!

Diagilewa zaryzykowałem i wygrał. Zebrał trupy młodych i utalentowanych aktorów baletowych i dał im wolną rękę. Wolno działać poza ramami znanego, co stawia znany, ale już dość stary Petipy.

Swoboda działania pozwoliły tancerzom odkryć i wyrazić siebie. Oprócz tych rewolucyjnych innowacji Diagilewa przyciągnęły do dekorowania najbardziej znanych artystów mu współczesnych (Jean Cocteau, A. Derain, Picasso) i kompozytorów (K. Debissi, Ravela, Strawińskiego). Teraz każdy balet produkcja była arcydziełem.

Po rewolucji październikowej, wielu tancerzy i choreografów lewo zerwanie rosyjsku. Ale trzon pozostał. Stopniowo stają się bliżej ludu rosyjskiego baletu. Strony historii za podejmowanie … zobacz więcej

Po połowie XX wieku, tancerzy i choreografów nowej generacji wrócili do zapomnianej miniatur scena tańca, symfonii i baletu w jednym akcie. Liczba studiach i teatru ciągle rośnie.

„Triumfujący”, balerina, balet krytyk

Słynny rosyjski tancerz Vera Mihaylovna Kraskowska powstała już w Imperium Rosyjskim, 11 września 1915 r. Po ukończeniu szkoły średniej i weszła w 1933 roku pomyślnie ukończył Leningrad Szkoły Baletowej. Studiowała na słynnym Vaganova Agrippina. Od tego czasu do 1941 Krasovskaja służy Theater. Kirov. Ona jest zajęta w baletów z repertuaru akademickiego.

W 1951 roku Vera M. ukończył absolwent szkoły w Leningradzkim Instytucie Teatralnym. Ostrovsky, po podstawowym szkoleniu na wydziale teatru.

szkoła zawodowa otrzymała Krasouskaya pierwszy w klasie Agrippina Waganowa, następnie postnovkah baletu Teatru Maryjskiego, z bogactwa wiedzy o encyklopedycznej skali, arystokratycznych, tradycji kulturalnych i wspaniałej znajomości języka (francuski i angielski), pozwalając, aby stać się genialny i zdecydowanie największy balet krytyk sztuki.

W 1998 roku dobra wiadomość rozprzestrzeniać na całym świecie teatru. Premium "Triumph" wygrał Vera Mihaylovna Kraskowska. Historia rosyjskiego baletu, który opisała w książkach (niektóre z nich przetłumaczone na języki obce) oraz artykuły (300) jako historyk i krytyk sztuki, czy Vera Michajłowna zwycięzcę wolnego „Triumph” rosyjskiego Award. Nagroda ta jest przyznawana dla najwyższych osiągnięć w sztuce i literaturze.

W 1999 Krasouskaya Vera Michajłowna zniknęła.

epilog

Historia rosyjskiego baletu z wdzięcznością przechowuje nazwiska mistrzów tańca, które wniosły ogromny wkład do tworzenia choreografii rosyjskiej. Ten znany Didlo S., M. Petipy, A. Saint-Leon S. Diagilewa, Fomin, i wiele innych. Talent rosyjskich artystów i zwrócił dziś przyciąga ogromną liczbę widzów na całym świecie.

Do dziś rosyjskie kompanie baletowe są uważane za najlepsze na świecie.